Maminka.czPříběhy

Maminka porodila extrémně vzácná jednovaječná čtyřčata. Děvčátka byla počata přirozenou cestou

Vanda Stöckbauerová 21.  5.  2024
Představte si, že máte dva malé syny a chcete rodinu rozšířit ještě o holčičku, ale místo jednoho dítěte vám gynekolog na ultrazvuku oznámí, že čekáte čtyřčata! Přesně tohle zažila Američanka Mercedes Sandhu (34). Když to zavolala svému manželovi Johnatanovi (37), myslel si, že si z něj dělá legraci…

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Manželé Mercedes a Jonathan jsou už rodiči Luka (3) a Aarona (18 měsíců). Představa, že budou mít další dítě, se jim líbila, ale nechávali tomu volný průběh. Přece jen jsou jejich synové ještě dost malí.

„V žádném případě jsme se nesnažili, ale byli jsme nadšení. Líbila se nám představa, že bychom našim chlapcům pořídili dalšího sourozence,“ říká Mercedes pro TODAY.com. „Ale když jsme zjistili, že jsou čtyři… Můj Bože!"

Mercedes byla teprve v sedmém týdnu těhotenství, když se na ultrazvuku objevily čtyři malé váčky.  Protože to pro ni bylo už třetí těhotenství, řekla manželovi, že s ní na první návštěvu gynekologie nemusí chodit, že dalších ultrazvuků bude ještě hodně. „Takže jsem tam byla bez něj a smála jsem se a pak jsem plakala. Jsem trochu hysterická. A můj doktor říká: ,Zavoláme vašemu manželovi.' Jonathan si myslel, že si z něj dělám legraci. Pořád se ptal: ,To myslíš vážně?," vzpomíná maminka.

Žádné umělé oplodnění

Zajímavostí je, že všechny jejich děti byly počaty přirozenou cestou a všechny se narodily v rozmezí čtyř let.

Extrémně vzácné je i to, že čtyřčata jsou jednovaječná a vyvíjela se s jednou placentou, což se označuje za monochoriální těhotenství. Podle odborníků je pravděpodobnost narození jednovaječných čtyřčat jedna ku 15 milionům

Ačkoli těhotenství bylo vysoce rizikové, zpočátku vše probíhalo bez komplikací, jen maminka chodila na častější kontroly, aby lékaři monitorovali, zda děti nemají problémy s růstem.

Klepněte pro větší obrázek

Předčasný porod

Ve 29. týdnu těhotenství se však lékaři začali obávat, že se jednomu z miminek nedostává dostatek krve, a proto bylo rozhodnuto, že Mercedes musí ještě ten den podstoupit císařský řez.

„Protože šlo o monochoriální těhotenství s jednou placentou, pokud něco postihne jedno dítě, může to opravdu rychle ovlivnit i ostatní. Takže jsme museli být velmi ostražití, a to nás vedlo k doporučení přikročit k porodu," říká pro PEOPLE ošetřující lékařka, specialistka na mateřsko-fetální medicínu Manisha Gandhi. Naštěstí vše proběhlo dobře, přičemž po porodu císařským řezem se péči o každé dítě věnovaly čtyři neonatologické týmy.

Holčičky Hannah Grace, Lucy Marie, Rebecca Claire a Petra Anne se narodily letos 1. května. 

„Ulevilo se mi, jakmile jsem uslyšela jejich pláč. Byl to opravdu pocit úlevy, když jsem věděla, že jsou tady," popisuje maminka. 

Bylo to divoké. Na operačním sále bylo tak plno, že jsem to po 25 lidech přestal počítat," uvádí na Instragramu táta Johnatan. 

Holčičky při narození vážily mezi 1,2 1,4 kilogramy. Zatím stále zůstávají na jednotce intenzivní péče Texaské dětské nemocnice, dýchají s pomocí přístrojů a dostávají umělou výživu. Přesto prospívají dobře a doktoři jsou optimističtí a předpokládají, že celá rodina bude už v červenci doma. 

Jako rodiče šesti malých dětí (všechny do čtyř let věku) budou mít o zábavu postaráno na spoustu dalších let. Ale Jonathan na adresu své ženy poznamenal: „Dokázal bych si představit jen málo lidí, kteří by to zvládli lépe než Mercedes.“  

VIDEO: Takhle vypadá sourozenecká láska v podání čtyřčat!

GALERIE: Mamince se narodila čtyřčata, z nichž dcery jsou jedna jednovaječná dvojčata a synové druhá!
Témata: Těhotenství, Příběhy, Rodina, Kuriozita, Zajímavosti, Životní příběh, Čtyřčata, Jonathan, People, Mercedes, Holčička, Manžel, Děvčátko, Aaron, Přirozená cesta, Maminka, Ultrazvuk, Luko