Maminka.czMaminka roku 2019

Ivetina dcera má Downův syndrom. Svým příběhem inspiruje další rodiče, aby se nevzdávali!

Letos po deváté se 21. březen pod záštitou Organizace spojených národů připomněl jako Světový den Downova syndromu. Datum symbolicky odkazuje na podstatu této geneticky podmíněné anomálie, trizomie 21. chromozomu. Proto se slaví právě 21. den 3. měsíce. Seznamte se s maminkou Ivetou a její dcerou Sárou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Iveta Sochorová, která v roce 2019 vyhrála soutěž Maminka roku v kategorii Blogerka, je autorkou poutavého blogu o životě s dítětem s Downovým syndromem. 

"V roce 2017 se mi narodila dcerka Sára s Downovým syndromem. Byl to šok, ale nenechala jsem se zlomit. Na českých webech jsem nacházela jen kusé informace o tom, co vlastně Downův syndrom je, v čem jsou děti s touto vadou jiné, jak se vyvíjejí… a tak jsem si založila vlastní blog Sářin hlas.

Na tento blog pravidelně umísťuji videa a články o životě se Sárinkou, které s humorem mapují její osobní vývoj. Kromě toho na blog dávám rozhovory s ostatními maminkami dětí s Downovým syndromem a další inspirativní články a aktuality.

Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy

Blog má být nápomocen rodičům dětí s touto vrozenou vadou nebo těm teprve nastávajícím, obecně má však šířit osvětu o Downově syndromu. Navíc jsem nově s přáteli iniciovala vznik skupiny Extra 21 Noaco, přes kterou chci organizovat různé podpůrné semináře a aktivity pro rodiny s dětmi s Downovým syndromem," představila se čtenářkám Maminky Iveta, autorka blogu Sářin hlas, který si můžete přečíst TADY

Downův syndrom

Downův syndrom je nejobvyklejší vrozená chromozomální anomálie. Tuto odchylku lze odhalit již v těhotenství, ale bohužel na ni neexistuje žádná léčba. Doprovází ji mentální retardace a větší náchylnost k některým chorobám, člověka s Downovým syndromem lze ovšem poznat také podle charakteristických tělesných rysů.

Downův syndrom je pojmenován po Johnu Langdonu Downovi, který v roce 1866 jako první tuto chorobu popsal. Tímto syndromem trpí lidé všech národů a etnik ve všech zemích světa. Je považován za genetickou náhodu a nikomu se prozatím nepodařilo uspokojivě vysvětlit, proč k němu dochází.

Za jeden z faktorů, které mohou ovlivnit pravděpodobnost jeho výskytu, se považuje pokročilejší věk rodičů, tedy matky starší než 35 let a otcové nad 50 let. Je ovšem prokázáno, že chování rodičů v průběhu těhotenství nemá na vznik této nemoci vliv. Výjimečným případem je translokace, kdy je nositelem Downova syndromu jeden z rodičů.

Statistiky uvádějí, že na každých 800 až 1000 dětí připadá jedno, které trpí Downovým syndromem. V České republice se ročně jedná zhruba o 50 novorozenců, na celém světě se s Downovým syndromem každý rok narodí více než 100 000 dětí.

TIP NA VIDEO: Podívejte se na příběh maminky, která se stará o syna se zdravotním handicapem a chce svým příběhem dodat odvahu jiným maminkám.

Maminka roku: Už jste hlasovali pro svoje favoritky?
100 mimořádných fotek z porodu! Úžasný rodinný zážitek hodně zblízka
Témata: Rodiče, Syn, Dcera, Maminka roku 2019, Downův syndrom, Retardace, Internet, Maminka Iveta, Iveta Sochorová, Maminka, Sárinkou, Zlo, Česká republika, Blog, Rodič dětí, Kategorie, Blogerka, Rod, Podnikatelka, Sářin hlas, Galavečer, Proud