Maminka.czMaminka roku

Maminka roku 2020 Kačka Tichá: Kila navíc nevadí, když jste zdravá a šťastná!

redakce 18.  5.  2021
Kateřina Tichá se stala vítězkou projektu Maminka roku 2020. Je autorkou knih o zdravém vaření pro celou rodinu. Její recepty se střípky z osobního života můžete sledovat na sociálních sítích jako Tichovy dobroty. Přestože klade důraz na to, aby bylo jídlo hlavně zdravé, sama tvrdí, že by mělo být především radost. Jaké další rady má k udržení zdravého životního stylu?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

K doživotnímu udržitelnému životnímu stylu se musíme dopracovat. Rozumem, nadhledem a pestrostí.

VIDEO: Kateřina Tichá získala titul Maminka roku

12 RAD OD MAMINKY ROKU 2020

 1.  Nepřeháním to s tuky − není cesta jíst jen hermelíny a škvarky.
 2.  Dodržuji poměr příjem a výdej.
 3.  Přijímám dostatek zdravých sacharidů.
 4.  Vnímám své tělo − každé tělo je unikát a na každé tělo funguje něco jiného.
 5.  Jím dostatek jídla.
 6.  Jídlo vnímám jako palivo proto, abych měla energii a byla zdravá a veselá.
 7.  Naslouchám svým potřebám.
 8. Vážím si sebe a svého těla.
 9.  Motivace není hubnout, ale být v rovnováze.
 10.  Nevěnuji jídlu víc času, než je potřeba a nutnost.
 11.  Nejsem ovce a hledám si svou cestu.
 12.  Neříkám, že něco nejde, nestěžuju si, ale pracuju na lepším já krůček po krůčku.

Nevydělávám na lži a dokonalých fotkách

Chtěla jsem vám jen napsat, jak je to u nás. Není to ideální. Kdo tvrdí, že ano, a přidává fotky svých dětí, jak jedí všechno, tak toho berte s rezervou. Kolikrát jsme dala na sociální sítě fotky toho, jak si to přeju (nazdobený talíř) a jaká je realita (talíř zemi a já nešťastná). Navíc vždy vaše zdraví, rozpoložení a to, jak vypadáte, přece mluví za vás beze slov (mít kila navíc je v pořádku, pokud jsem zdravá a šťastná). Proto se s vámi o vše dělím upřímně, otevřeně, nevydělávám na lži a dokonalých fotkách. A na tom stavím své kuchařky.

Každá rodina má svá vlastní pravidla

Vy sama nejlíp víte, co je pro vás a vaše dítě nejlepší (intuice a instinkt). A tak to nevzdávejte, nabízejte a ochutnávejte. Nesuďte ostatní, že to dělají jinak. Nevěřte nikomu, kdo vám nabízí zaručené patenty na to, jak to má fungovat. Vy jste rodina, vy žijete podle vlastních pravidel. Nikdo vám nemůže říct, jak to máte dělat. Je to přece váš život a vaše cesta, respektujte se navzájem. Taky každý den nemáte chuť na maso, zeleninu, ovoce. Tak proč by mělo mít vaše dítě?

Kateřina Tichá: Sociální sítě by měly lidi spojovat, říká loňská Maminka roku

Neříkám, že máte vařit dvacet jídel denně, ale hlavně poslouchejte své tělo, zachovejte si svůj osobní názor, nebuďte "ovce". Nechte se inspirovat, ale zůstaňte originál. Můj syn Vojta má dny, kdy mu chutná vše, a dny, kdy mu stačí avokádo, banán a vločky nebo obyčejný rohlík či buchta. Je to v pořádku a naprosto normální. Důležité je, že ochutnává jídlo. A jídlo je pro nás chvíle společné sounáležitosti.

Úplně na závěr: Nebojte se experimentovat nebo vybočit z davu, udělejte si věci po svém, změňte chutě tak, aby to chutnalo vám. Žijte svůj život tady a teď, bezpodmínečně, bez kopírování a s vlastním originálním přístupem. 

Témata: Časopis Maminka, Mateřství, Rodina, Instagram, jídlo, Vaření, Sociální sítě, Maminka roku 2020, Kačka Tichá, Kilo, Hermelín, Veselá, Pořádek, Maminka, Kateřina Tichá