Maminka.czMaminka roku 2021

Maminka roku 2021: Klára Antonova Fischleinová se rozhodla mluvit o potratu dcery. Pomáhá tak ostatním s podobnou bolestnou zkušeností

Alice Rossi 30.  9.  2021
Letošní ročník projektu Maminka roku už zná své finalistky. A my vám je postupně představíme. Klára Antonova Fischleinová je finalistkou v kategorii Maminka blogerka. Nápad založit projekt Vypni hlavu se jí v hlavě zrodil pár týdnů po potratu dcery. Nyní díky tomu pomáhá ženám, které prožily stejnou zkušenost, ale také v tématech podpory plodnosti, zvládání stresu nebo zdravého menstruačního cyklu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Klára Antonova Fischleinová svým blogem Vypni hlavu otevírá důležité téma, o kterém se moc nemluví. Zamlklé těhotenství, potraty a nepolodnost. Je problém podle ní opravdu v hlavě?

Kde se zrodil nápad na váš netradiční blog? 

Když jsem v říjnu 2019 v 5. měsíci potratila, mým prvním přáním bylo na to celé zapomenout a nikdy o tom nemluvit. Po pár týdnech jsem si ale uvědomila, že bych tím popírala kus sebe, zlomové období svého života. Rozhodla jsem se, že nedopustím, aby tady naše dcera byla „zbytečně“ a dám smysl její návštěvě. Postupně jsem tedy začala pozorovat, co mi tahle traumatická zkušenost přináší, kam mě vede. Přehodnotila jsem spoustu věcí! Asi dva měsíce poté mě napadlo vytvořit on-line prostor, který bude pomáhat ženám se stejnou bolestí. Dokončila jsem tehdejší pracovní závazky a rozhodla se věnovat čas svému projektu Vypni hlavu. Ze začátku jsem se soustředila hlavně na pomoc ženám po potratu, posléze jsem na vlastní cestě za druhým miminkem rozšířila portfolio témat také o podporu plodnosti, zdravý menstruační cyklus nebo stres a strachy v těhotenství. 

Klepněte pro větší obrázek

Kdo jsou vaši followeři? Jakým způsobem jim pomáháte? Jak se s takovou ztrátou vyrovnat?

Mé sledující jsou ženy, které v minulosti nebo aktuálně přišly o miminko a jsou vděčné za prostor, kde to mohou přiznat, kde jim ostatní rozumějí. Velké procento mých sledujících jsou ženy snažící se otěhotnět a také nastávající nebo už zkušené maminky. 

Tvořím pro ně kromě blogu také instagramový profil, u kterého se snažím o informační hodnotu. Sdílím střípky svého života a témata, která vnímám jako důležitá, zajímavá, inspirativní. Ve spolupráci s různými odborníky vytvářím ještě on-line kurzy, jejichž cílem je rozšířit ženám obzory v tom, jakými cestami se mohou vydat v rámci regenerace po potratu, posílení své i partnerovy plodnosti nebo se informovaně rozhodovat v souvislosti s těhotenstvím a porodem.

Řešíme spoustu věcí, ale pokud se jedná o potrat, tak ženám říkám, aby na sebe v regeneraci nespěchaly a snažily se o další miminko, až se na to budou cítit, bez ohledu na tlak z okolí. Motivuji je, aby se na potrat dívaly jako na bránu do spokojenějšího života. Píšu jim, že jsem se taky cítila neschopná a litovala se, ale dnes už vím, že tahle jizva ke mně patří. Taky jim říkám, ať neplýtvají energií na snahu zapomenout, protože to nejde a hrany těžkých vzpomínek obrousí čas. A ještě ráda doporučuji knihy a metody, které postavily zpátky na nohy mě.

Jaké blogerské plány do budoucna máte?

Od podzimu se chystám na dálkové studium psychologie, abych svou práci se ženami prohloubila. Potrat a vlastně i každodenní cesta mateřstvím mě naučily neplánovat, takže mám sice stovky nápadů, ale zároveň tvorbu nechávám plynout intuitivně.

Síla, kterou překonání těžkostí přináší, je vstupenkou ke kvalitnějšímu prožívání každého dne. Život není černobílý a já bych ráda dalším ženám ukázala všechny ty barvy, které zrovna přes slzy nevidí.

KTERÉ Z FINALISTEK DÁTE SVŮJ HLAS?

O pořadí jednotlivých soutěžících v semifinále jste rozhodli právě vy. Z každé kategorie postoupily do finále tři soutěžící s největším počtem hlasů – celkem tedy 9 finalistek.

Odborná porota, složená ze zástupců inzertních partnerů soutěže, redakce časopisu Maminka a VIP patronek, vybere vítězku z každé kategorie. Absolutní vítězka soutěže Maminka roku 2021 bude zvolena diváckým hlasováním, jehož parametry budou upřesněny během přímého přenosu.

Finálové hlasování a samotné slavnostní vyhlášení soutěže se uskuteční 21. 10. 2021. Přímý přenos bude možné sledovat na www.maminka.cz
Vítězkám soutěže Maminka roku 2021 budou rozdány ceny v celkové hodnotě 800 000 Kč.

Témata: Maminka roku 2021, Plodnost, Bolest, Maminka blogerka, Potrat, projekt, Dcera, Semifinále, Stres, Maminka, Těžkost, TAK, Finalistka
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy
Herečka Alicia Silverstone a její šokující rodičovství: Spí s jedenáctiletým synem v posteli, když byl malý, předžvýkávala mu jídlo
Mrázková Dita
Slavné maminky