Maminka.czMaminka roku 2023

Maminka roku 2023 zná svoji vítězku. Simona Rendlová vyrůstala v dětském domově, dnes v něm pracuje!

Náročný den plný silných emocí i nečekaných překvapení mají za sebou finalistky letošního ročníku Maminky roku. Nyní už je ale jasno a projekt Maminka roku 2023 zná své vítězky. Tou absolutní se stala Simona Rendlová, soutěžící v kategorii Maminka hrdinka.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

"Chtěla bych všem moc poděkovat. Nevím, co všechno bych měla říct, každá maminka by si tady zasloužila stát," řekla se slzami dojetí v očích na pódiu Simona Rendlová, silná žena a statečná dvojnásobná maminka, která to v životě neměla vůbec jednoduché. Sympatická maminka pečuje o syna a mladší dcerku s Downovým syndromem.

Ocenění Absolutní vítězky převzala z rukou Libuše Šmuclerové, předsedkyně představenstva společnosti Czech News Center, a Heleny Sikorové ze společnosti Aquila, která je generálním partnerem projektu. Simona se na pódiu svěřila, že některé z cen věnuje dětskému domovu, ve kterém pracuje.

Den D pro všechny finalistky odstartoval společnou snídaní s porotkyněmi a patronkami projektu Maminka roku v krásném prostředí hotelu Falkensteiner Prague.

"Celé dopoledne bylo nabité emocemi, neslo se ve velmi přátelském duchu a uvolněné atmosféře. Každá z maminek dostala prostor představit sebe a svůj příběh. Vyslechli jsme příběhy velmi silné, inspirativní a dojemné. Pro porotu nebylo vůbec snadné rozhodnout o finálním umístění, protože ocenění by si rozhodně zasloužila každá z maminek," uvedla Vanda Stöckbauerová, editorka webu Maminka.cz.

Maminka hrdinka

Simona Rendlová se zároveň stala vítězkou v kategorii Maminka hrdinka. Cenu jí předala modelka Veronika Sovadina Kašáková a jejich spontánní objetí dojalo celý sál. 

"Pocity? Vůbec jsem to nečekala. Bylo těžké se do soutěže přihlásit, se svým osudem jsem dost bojovala. To hlavní, co bych ráda vzkázala všem maminkám, aby se nikdy nevzdávaly. I když nám osud někdy opravdu nakládá," svěřila se se svými dojmy čerstvá vítězka Simona.

Simona vyrůstala v dětském domově, ty úplně nejtěžší chvíle ale zažila, když se jí narodila dcera s Downovým syndromem. „Přihlásila jsem se do soutěže z toho důvodu, že jsem vyrůstala v dětském domově a vím, jaké to je těžké pro děti, které pak vyjdou z dětského domova a nevědí, co bude dál. Chtěla jsem je posílit, aby se za to nestyděly. Já jsem se strašně styděla. Na intru se odcizily peníze: To jsi musela být ty, protože ty jsi z děcáku,“ vzpomíná.

Po základní škole se rozhodla studovat pedagogiku, jednou chtěla pomáhat právě v dětském domově (což se jí nakonec splnilo). Když byla ve třetím ročníku, porodila syna, a přes to, že bylo náročné skloubit péči o syna a studium, školu dokončila. Nejtěžší chvíle v životě pak přišla po narození druhorozené dcery. „Po porodu jí diagnostikovali Downův syndrom. Nikdo z nás to nečekal. Já jsem uvažovala nad tím, že bych si i vzala život,“ vzpomíná. V tu dobu nevěděla, co dělat, nenáviděla se... „Postupem času jsem zjistila, že vlastně Karolínka je pro mě dar. Že to je prostě ta láska, kterou mi ona nejvíc dala, kterou jsem v životě nikdy nezažila,“ vypráví.

VIDEO: Vítězka - Maminka roku 2023 - Simona Rendlová (Lošťáková)

Maminka podnikatelka

V kategorii Maminka podnikatelka získala první místo Ivana Sovadinová, která kromě vlastního podnikání zvládá také výchovu devíti dětí a kterou Ondřej Brzobohatý nazval "Marií Terezií." Akční a stále usměvavá Ivana i během maratonu kojení, přebalování, krmení, praní a mazlení stále něco vymýšlí, svým dětem například kreslí vlastní učební materiály.

"Chtěla bych moc poděkovat, že vůbec existuje taková soutěž. Vyhrát by měla každá maminka, která tady dnes je. Zaslouží si to všechny," byla první slova Ivany po převzetí ocenění. Na dotaz moderátorky Daniely Brzobohaté, zda už jí devět dětí stačí a jde o konečný počet, mnohoznačně odpověděla: "Uvidíme."

Už jako malá holka si přála mít velkou rodinu. „V 17 letech mně řekli, že žádné děti mít nebudu. To pro mě byla obrovská rána,“ vypráví. Chvíli po svatbě však obavy zmizely, Ivka otěhotněla. Bylo to pro ni jako splněný sen. „A pak už to šlo ráz na ráz. Měli jsme jedno děťátko za druhým. Vždycky jsem porodila, kojila a zase jsme počali další.“ 

Obětavá maminka se rozhodla žít naplno pro děti, protože to vnímá jako to nejkrásnější poslání. „Být pořád s nimi a všímat si toho, v čem rostou, co potřebují. Myslím si, že je to takové povolání ženy, že je to to nejkrásnější, co žena může dělat,“ říká.

Do podnikání se pustila společně s manželem a v čem jiném, než tvorbě pro děti. U svého statku mají malou truhlářskou dílnu, kde vyrábí dřevěné hračky pro děti (www.domeczech.cz). Jejich dřevěné houpačky Houpee, hračky i stavebnice se staly hitem. 

Tím výčet aktivit činorodé maminky nekončí. Díky tomu, že pracuje z domova, má prostor učit děti v domácí škole, vymýšlet a kreslit jim vlastní učební materiály. „S mým podnikáním to začalo prázdninovým deníkem. Já jsem si vymyslela takový prázdninový deník pro děti, který budou doplňovat. Tak budou postupně zjišťovat různé informace, navštěvovat různá místa a tak – a nabídla jsem ho dál. Okamžitě se strhla lavina desetitisíců stažení. Psali mně školky, lidi, jestli bych mohla tvořit další materiály,“ vypráví. Úspěch prázdninového deníku odstartoval její nekončící tvoření na www.sikulik.cz.

VIDEO: Maminka roku a první dojmy: Byly jsme plačky, říká Veronika Kašáková

Maminka blogerka

Kategorii Maminka blogerka vévodila Eliška Kopicová"Chci poděkovat za celou tuto soutěž. Hlavně bych ale ráda poděkovala svému muži, že mě nikdy nevyhodí s žádným nápadem. A že jich domů nosím spousty. Chci také pozdravit na dálku svoje holčičky, jste úžasné a zážitky s vámi stojí za to, " vzkázala z pódia akční maminka, která ráda cestuje "nadivoko" a se dvěma malými dcerkami došla letos v létě pěšky s kočárkem až k Baltu.

Když Eliška nastoupila na mateřskou, podle svých slov najednou zjistila, že kromě péče o dítě nemá co dělat. A potřebovala volný čas něčím vyplnit, takže začala chodit. A nezůstalo jen u procházek po okolí. Jednoho dne ji napadlo přejít Česko od jihu k severu.

 „Anežce bylo 10 měsíců, Barušce dva a tři čtvrtě a společně jsme vyrazily na pouť napříč Českem. Spaly jsme v předem domluvených ubytováních, denně jsme urazily nějakých 20 až 25 km. Já jsem sdílela svoje zážitky jako on-line deníček a ze všech stran se na mě valily hlasy: Měla bys o tom napsat! A pak jsem šla nakoupit do drogerie, dostala jsem reklamní časopis a na konci byl horoskop. Já si takové věci nečtu, ale v tom horoskopu bylo pro moje znamení Vodnář napsáno: Máte lidem co říct? Vyprávějte své příběhy nebo rovnou napište knihu! S tím už se nedalo nic dělat, musela jsem tu knížku napsat,“ vypráví s úsměvem.

Z celého cestovního deníčku vznikla knížka Máma, co ráda chodí, kterou si Eliška sama vydala. V psaní se rozhodla pokračovat, aktuálně se věnuje svému blogu www.eliskacoradachodi.cz, zásobuje Instagram i Facebook  svými postřehy.

Podívejte se na záznam z galavečera: 

Témata: Maminka roku 2023, Instagram, Emoce, projekt, Maminka podnikatelka, Veronika Kašáková, Eliška, Maminka hrdinka, galavečer, Maminka roku 2022, Maminka blogerka, Eliška Kopicová, Daniela Brzobohatá, Houpee, Libuše Šmuclerová, Czech News center, Ondřej Brzobohatý, Baltské moře, Ivana, Vanda Stöckbauerová, Brzobohatý, Vítězka, Maminka, Soutěž, Dětský domov