Maminka.czČasopis Maminka

Maminka roku: Dita Szymanská je milující matkou, nezmění to ani těžký handicap dcery Elenky

Adéla Peluhová 12.  5.  2022
Dita je neuvěřitelně silná žena, maminka těžce postižené Elenky a loňská finalistka kategorie Maminka hrdinka. Velmi záhy a tragicky přišla o manžela, a tím i o důležitou podporu v péči o dceru. Uplynul rok od loňského přihlašování do soutěže a my měli možnost se s Ditou potkat na společném focení. Jak se jí daří?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dita Szymanská

1. místo v kategorii Maminka hrdinka 2021

Dita Szymanská je maminkou vymodleného prvorozeného syna Benedikta a dcery Elenky, která se narodila jako zcela zdravé dítě. V osmi měsících ji však paní Dita našla v postýlce se zakloněnou hlavou a se zvláštními škubavými pohyby. Dlouho nikdo nevěděl, co zapříčinilo její stav, vše ale nasvědčuje tomu, že reakci spustilo očkování. Po několika dnech v nemocnici lékaři oznámili, že už Elenka nikdy nebude jako dřív a že by pro ni byl nejvhodnější ústav. Dita a její manžel ale měli jasno. Postarají se o svou dceru sami a dají jí tu nejlepší péči. O letních prázdninách v roce 2011 však Ditin manžel zahynul kvůli pracovnímu úrazu.

"Když můj manžel po nehodě zemřel, zůstala jsem sama na výchovu svých dvou dětí. Z toho je mladší Elenka těžce postižená. Ale nechtěla jsem se uzavřít do sebe. A chtěla pomáhat a stýkat se s rodiči postižených dětí. A tak jsem pomohla založit u nás v Děčíně komunitu Krůčky, kde se snažím ostatním maminkám pomáhat ohledně kompenzací pro jejich děti, chci jim vrátit úsměv do tváře," vzpomíná Dita Szymanská.

Elenka má těžkou nekompenzovanou farmakorezistentní epilepsii, proto vyžaduje čtyřiadvacetihodinovou péči. Není schopna samostatného pohybu, ale naučila se chodit ve speciálním chodítku a pravidelně cvičí. Finalistce kategorie Maminka hrdinka aktivita v kroužku psychicky pomáhá. S ostatními rodiči pořádají výlety i relaxační pobyty pro maminky. Povedlo se jim dokonce otevřít rehabilitační cvičení ve vodě a hipoterapii. Důležité je zmínit, že v komunitě pomáhají maminky, které mají potřebné vzdělání, čímž skupině dodávají potřebné kvality.

S Ditou jsme měli možnost potkat se před pár dny na focení pro časopis Maminka a popovídat si o novinkách v jejím životě. Zavzpomínali jsme na loňský ročník soutěže Maminka roku. "Elenčina léčba zatím stojí, ale zkoušíme nové léky na epilepsii a dál intenzivně cvičíme, aby udržela tělíčko funkční," říká loňská finalistka kategorie Maminka hrdinka. "Maminkám, které se chtějí přihlásit do letošního ročníku, vzkazuji, aby se nebály přihlásit, protože je to skvělá zkušenost, na které se dá najít mnoho pozitivního," dodává. 

Maminka roku 2022: Představujeme patronky letošního ročníku!

Ještě stále se můžete přihlašovat do letošního ročníku a vyhrát skvělé ceny v celkové hodnotě více než 500 000 Kč.

  • Přihlašování běží až do 22. května 2022.
  • Z vašich přihlášek vybereme pět finalistek v každé kategorii.
  • Jejich jména vám představíme na webu i v časopise 14. 6. 2022. Tímto dnem začíná i hlasování.
  • Pro jednotlivé kandidátky budete moct hlasovat na webu maminka-roku.cz do 20. 7. 2022.
  • V říjnu se pak uskuteční galavečer s vyhlášením vítězek všech tří kategorií a jedné Absolutní vítězky – držitelky titulu Maminka roku 2022.

Přihlásit se můžete v kategoriích Maminka hrdinka, Maminka podnikatelka nebo Maminka blogerka. Veškeré informace naleznete zde.

Témata: Časopis Maminka, Dcera, Maminka roku 2022, Maminka blogerka, galavečer, Maminka podnikatelka, Maminka hrdinka, Finalistka, Loňský ročník, Manžel, Maminka, Kategorie, Děčín, Dita Szymanská, Elenka, Letní prázdniny
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Nejstarší miminka na světě slaví první Vánoce. Jako o embrya o ně 30 let nikdo nestál
Brožová Lenka
Příběhy
Je jí 23, ale vypadá na 8: Uvízla jsem v těle dítěte, říká dívka, která trpí vzácným onemocněním
Mrázková Dita
Životní příběh
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty