Maminka.czMaminka roku

Maminka roku: Mít zdravé dítě je dar, ne samozřejmost, říká Iveta P.

, Časopis Maminka
26. 9. 2019
Maminka roku: Mít zdravé dítě je dar, ne samozřejmost, říká Iveta P.
Iveta Petrovická působí na první pohled křehce. Přitom se o zdraví své druhorozené dcery Sofinky, která se narodila se spinální svalovou atrofií, poprala doslova jako lev!

Kdy jste začala mít podezření, že vaše druhorozená dcera není úplně zdravá?

Celé těhotenství probíhalo naprosto normálně. I porod. Krátce po porodu jsme se začali stěhovat do nového domu. V té době se mi začalo zdát, že se Sofinkou není něco v pořádku. Nepásla koníčky, neotočila se na bok, nekopala nožičkama, prostě jen ležela. Mateřský instinkt mi říkal: Něco je špatně! A tak v době, kdy jsem měla vybalovat přestěhované krabice, jsem se Sofinkou odstartovala její a náš celoživotní boj.

Jaké to bylo, dozvědět se diagnózu?

Byl to pátek 13. dubna 2018. Ta věta mi dodnes zní v uších: „Už víme, proč se vaše Sofinka nehýbe. Má spinální svalovou atrofii nejtěžšího stupně.“ Nemohla jsem dýchat, všechno mi přestalo dávat smysl. Prázdno. Beznaděj. Slzy.

Všechny medailonky finalistek najdete TADY

Ale nevzdala jste se?

Nemohla jsem věřit tomu, že by se Sofinka neměla dožít svých prvních narozenin. Několik dní a nocí jsem proseděla u internetu a našla studii na právě vyvíjený genetický lék, který by měl děti se SMA v budoucnosti zachraňovat před smrtí… K velkému štěstí se z bostonské dětské nemocnice ozvali téměř obratem, že naše Sofinka je vhodný kandidát. Potřebovali doplnit spoustu výsledků a také potvrdit, že jsme ochotni se přestěhovat na čtrnáct měsíců do Bostonu.

 

Mateřská intuice vás nikdy nezklame. Když se vám něco nebude zdát, neváhejte vyhledat pomoc...

 

Nastal neuvěřitelně rychlý sled událostí, kdy jsme zařídili všechna vyšetření, pasy i víza a hlavně přístroje, včetně plicní ventilace, bez které by byl dlouhý let pro Sofinku velice rizikový. Dva týdny po potvrzení diagnózy už jsem se Sofinkou seděla v letadle. Po sérii vyšetření v Bostonu byla účast ve studii zpečetěna a 16. května proběhla zázračná infuze. To byl den, kdy se nám Sofinka „podruhé narodila“. Velkou oporou mi byl můj manžel a starší dcera Anetka, kteří následující měsíc do Bostonu přiletěli a zbytek „pobytu“ jsme již trávili společně. Byl to rok plný pádů a vzestupů, radosti a strachu. Každý týden probíhaly kontroly v nemocnici, dvakrát týdně měla Sofinka fyzioterapii a denně jsme s ní cvičili doma. No a mezitím jsme se snažili „normálně“ žít.

Maminka roku jde do finále. Kdo zvítězí? Pomozte nám rozhodnout!

Jaké má léčba výsledky?

Neuvěřitelné, zvlášť když vím, jak to mohlo dopadnout bez léčby… Místo toho dnes máme možnost vidět naši krásnou a šťastnou dvacetiměsíční holčičku, jak sedí, jak se začíná přetáčet na strany, začíná mluvit, dokáže jíst, polykat jídlo a hlavně jak si užívá svůj vzácný život. To, co Sofinka postrádá v pohybových dovednostech, s grácií nahradí smíchem a dobrou náladou. Probouzí se s úsměvem na tváři a vyzařuje z ní touha po životě. Její osobnost rozkvétá každým dnem. Má před sebou ještě hodně dlouhou a náročnou cestu. Cestu s nekonečným množstvím terapií, rehabilitačních pobytů a invalidní vozíček bude jejím kamarádem. Ale také nás čekají oslavy dalších a dalších narozenin, další krásná probuzení a nekonečný radostný smích obou našich holčiček, nerozlučných sestřiček. S velkou pokorou bych také ráda zmínila, že léčba, jejíž součástí se Sofinka stala, byla v dubnu 2019 schválena FDA a už nyní zachraňuje životy dětem v USA. Pevně doufám, že se brzy dostane i do Evropy.

Čím byste ráda inspirovala maminky?

Chtěla bych říct, že právě maminka je ta, která zná své děťátko nejlépe, a pokud budete cítit, že něco není tak, jak má být, neváhejte vyhledat pomoc a okamžitě to řešit, můžete tak předejít opravdu ošklivým situacím. Dnes už vím, že mít zdravé dítě je dar, ne samozřejmost.

Naděje pro Sofinku

Pokud byste Sofince rádi přispěli na rehabilitace a vybavení, které k životu potřebuje:
 

Číslo transparentního účtu: 1117771700/5500

Variabilní symbol: 1616
Do zprávy pro příjemce napište Sofinka

 
Klepněte pro větší obrázek

Sbírka je prováděna pod záštitou o.p.s. Život dětem, sbírkové povolení:
Č.j. S-MHMP/988162/2014

Více na nadejeprosofinku.cz

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Časopis Maminka, Maminka roku 2019, Svalová atrofie, Boston, SMA, Vozíček, Zdravé děti, Samozřejmost, Infúze, Anetka, USA, Evropa, Atrofie, Maminka, Internet

Mohlo by vás zajímat
Jaké to je pořídit si dítě ve 20 a ve 40? Rozdíly, které mě překvapily
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Dětem stačí jen třetina hraček. S čím si hrají jejich vrstevníci ve světě?
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Kdy nechat svoje děti chodit do školy a na kroužky samotné? Nebojte se toho!
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Jak zmírnit dětské záchvaty vzteku? Tohle nám zabírá
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!

Horoskopy

Panna Nemáte problémy s komunikací, a díky tomu si vyšlapete cestičku k lepším profesním vyhlídkám. Kolegové…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kryštof, Christopher, Krištof

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné