Maminka.czMaminka roku

Markéta má dceru s těžkým postižením mozku. Mámy s podobným osudem povzbuzuje na videoblogu

Markéta má dceru s těžkým postižením mozku. Mámy s podobným osudem povzbuzuje na videoblogu
Když se Markétě Endlové (34) narodila postižená dcera, začala psát vlastní blog. Není tedy typickou blogerkou, píše a natáčí sice o mateřství, ale o trochu jiném. Přibližuje bez obalu, jaké to je, když se vám narodí nemocné dítě. Nečekejte ale žádné deprese. Markéta má nadhled a hlavně neuvěřitelnou životní energii, kterou vás nakazí.

"Nikdo nepsal o životě s postiženým dítětem," říká statečná a energická dvojnásobná máma Markéta Endlová. Tak se do toho sama pustila, aby se podělila o své zkušenosti a dodala sílu ostatním rodičům, kteří se ocitli v podobné situaci.

VIDEO: Sdílení léčí duši, říká vítězka kategorie Maminka blogerka Markéta Endlová

Proč se váš YouTube kanál jmenuje Mydusche?

Znamená to Majduše. Zní to složitě, ale v podstatě je to zdomácnělé pojmenování jména Magdaléna (mé dcerky). Na začátku jsem si myslela, že by ten anglicky psaný název mohl být cool, dneska ale vím, že je to hodně překombinované a uvažuji o změně na klasické české Majduše.

 

Hledala jsem na internetu někoho, kdo by se podělil o to, jak vypadá běžný život s postiženým dítětem. Nikdo takový nebyl.

 

Jak vás napadlo založit svůj blog?

O založení videoblogu jsem uvažovala dlouho. První byl o mém porodu a měl lidem představit, o čem budou má videa. Tedy o životě rodiny s postiženým dítětem. Celý náš příběh začal narozením první dcery Madlenky, která přišla na svět s těžkým postižením mozku. Prognózy do budoucna nebyly veselé a nám se s manželem zhroutil svět. Všemožně jsme hledali někoho, kdo by nám pomohl připravit se na to, co nás čeká, kdo by nám řekl, jak budeme žít. Pořád jsem hledala na internetu někoho, kdo by se jen minimálně podělil o to, jak vypadá klasický běžný život s postiženým dítětem. Nikde ale nikdo takový nebyl. A tak jsme si cestičku museli vyšlapat sami.

A se svými zkušenostmi jste se chtěla podělit s ostatními rodiči...

Ano. Mnohdy to bylo hodně náročné. Stálo nás to hodně sil, energie, strachu a slz. Proto mě napadlo, že by bylo fajn podělit se s jinými lidmi o to, jak žijeme my. V té době frčeli youtubeři a mně točení videí přišlo jako méně časově náročná aktivita než sepisování textu někam na blog. Od začátku jsem chtěla lidem ukazovat každodenní starosti rodiny s postiženým dítětem. Chtěla jsem, aby lidé viděli, že se ve své podstatě zase tolik od „normálních“ rodin nelišíme.

Jako dítě ohluchl, teď cestuje po celém světě a chystá se na vysokou
Klepněte pro větší obrázekTo bylo asi hodně těžké, jít takhle „s kůží na trh“?

Samozřejmě jsme měli strach z reakcí. A tak, než jsem vydala své první video, jsme doma s manželem vytvářeli všemožné scénáře toho, co by nám nejhoršího mohli lidé udělat nebo říct. A taky jsme si stanovili limity, za které nechceme jít a které by nám mohly signalizovat, že už nám to za to nestojí. Byli jsme však velmi mile překvapeni, jak na ta videa lidé reagovali. Potvrdilo se nám, že je tady mnoho lidí, kteří žijí podobné životy jako my a taková videa jim chyběla. Začátky natáčení pro mě nebyly úplně snadné. Musela jsem se naučit stříhat videa, pracovat se sociálními sítěmi, musela jsem se naučit poslouchat svůj hlas a také si musela rozmýšlet, co sdílet a co už ne. Postupem času se vytvořila fanouškovská základna milých žen, které videa komentují, spojují se společně přes sociální sítě a sdílejí své příběhy.

Jaké máte plány do budoucna?

Je jasné, že obsah videí se proměňuje. Na začátku loňského roku se nám narodila druhá dcera Dorotka, která je zdravá, a tak už jsou videa i o klasickém mateřství a o běžných starostech mámy, co se stará o dvě děti. Myslím, že je to zcela logický vývoj situace a mým divačkám to nijak nevadí. Ráda bych, aby se matky přestaly bát toho, že jejich dítě může být jiné. Největším darem pro naše děti je láska a ne peníze a množství značkových věcí.

Dvanáctiletá Nathaly kvůli epilepsii upadala do bezvědomí, po záchvatech nemohla ani mluvit
Zákeřná hemofilie: Musím se hlídat, i malý úraz by mohl být průšvih, říká šestnáctiletý Petr
Maminka roku: Hana Rychnovská dodává odvahu mámám postižených dětí
Témata: Mateřství, Rodina, Maminka roku 2020, Příběhy, Maminka blogerka, Markéta Endlová, Internet, YouTube, Soho, Dorotka, Maminka, Videoblog, Máma, Těžké postižení, Postižení mozku, Scéna, Postižení, Postižené dítě, Dcera, Magdaléna, Scénář, Mozek, Děti
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Písemky, testy, zkoušení: Opravdu je to pořád nutné?
Potužníková Jana
K tabuli půjde české školství
GALERIE: 40 nápadů na dokonalé jedlé dárky, které potěší úplně každého
Procházková Simona
Tipy na dárky
Česká Miss Denisa Spergerová v šoku: Místo kluka čeká holčičku! "Bylo to nedorozumění," říká modelka.
Mrázková Dita
Slavné maminky
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
GALERIE: Po letech stejné fotky jako v dětství: Podívejte se, jak nás mění čas!
redakce Formánková Simona
Galerie
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec