Maminka.czMaminka roku

Maminka roku: Nikdo nepsal o životě s postiženým dítětem, tak jsem začala, říká Markéta Endlová

28. 9. 2020
Maminka roku: Nikdo nepsal o životě s postiženým dítětem, tak jsem začala, říká Markéta Endlová
Představujeme vám další finalistku soutěže Maminka roku 2020. Markéta Endlová není typickou blogerkou. Její blog je sice o mateřství, ale o trochu jiném. O tom, jaké to je, když se vám narodí postižené dítě. Ale nečekejte žádné depresivní věci. Markéta má nadhled a hlavně neuvěřitelnou energii, kterou vás nakazí.

Staňte se porotcem a pomozte nám rozhodnout! Postupně vám představíme devět finalistek, které se 21. října na slavnostním večeru v pražské restauraci SOHO utkají o titul Maminka roku 2020. O vítězce můžete rozhodnout vy! Na maminka.cz sledujte on-line přímý přenos a pošlete hlas své favoritce.* Proč se váš YouTube kanál jmenuje Mydusche?

Znamená to Majduše. Zní to složitě, ale v podstatě je to zdomácnělé pojmenování jména Magdaléna (mé dcerky). Na začátku jsem si myslela, že by ten anglicky psaný název mohl být cool, dneska ale vím, že je to hodně překombinované a uvažuji o změně na klasické české Majduše.

 

Hledala jsem na internetu někoho, kdo by se podělil o to, jak vypadá běžný život s postiženým dítětem. Nikdo ale takový nebyl.

 

* Kdy a proč jste svůj kanál založila?

O založení videoblogu jsem uvažovala dlouho, víc než rok. První byl o mém porodu a měl lidem představit, o čem budou má videa. Tedy o životě rodiny s postiženým dítětem. Celý náš příběh začal narozením mé první dcery Madlenky, která se narodila s těžkým postižením mozku. Prognózy do budoucna nebyly veselé a nám se s manželem zhroutil svět. Všemožně jsme hledali někoho, kdo by nám pomohl připravit se na to, co nás čeká, kdo by nám řekl, jak budeme žít. Všemožně jsem hledala na internetu někoho, kdo by se jen minimálně podělil o to, jak vypadá klasický běžný život s postiženým dítětem. Nikde ale nikdo takový nebyl. A tak jsme si cestičku museli vyšlapat sami. Mnohdy to bylo hodně náročné. Stálo nás to hodně sil, energie, strachu a slz. Proto mě napadlo, že by bylo fajn podělit se s jinými lidmi o to, jak žijeme my. V té době frčeli youtubeři a mně točení videí přišlo jako méně časově náročná aktivita než sepisování textu někam na blog. Od začátku jsem chtěla lidem ukazovat každodenní starosti rodiny s postiženým dítětem. Chtěla jsem, aby lidé viděli, že se ve své podstatě zase tolik od „normálních“ rodin nelišíme.

Klepněte pro větší obrázek* To bylo asi těžké jít takhle „s kůží na trh“?

Samozřejmě jsme měli strach z reakcí diváků. A tak, než jsem vydala své první video, jsme doma s manželem vytvářeli všemožné scénáře toho, co by nám nejhoršího mohli lidé udělat nebo říct, a taky jsme si stanovili limity, za které nechceme jít a které by nám mohly signalizovat, že už nám to za to nestojí. Byli jsme však velmi mile překvapeni, jak na ta videa lidé reagovali, a potvrdilo se nám, že je tady mnoho lidí, kteří žijí podobné životy jako my a taková videa jim chyběla. Začátky natáčení pro mě nebyly úplně snadné. Musela jsem se naučit stříhat videa, pracovat se sociálními sítěmi, musela jsem se naučit poslouchat svůj hlas a také si musela rozmýšlet, co sdílet a co už ne. Postupem času se vytvořila fanouškovská základna milých žen, které videa komentují, spojují se společně přes sociální sítě a sdílejí své příběhy.

* A jaké máte s vlogem plány do budoucna?

Je jasné, že obsah videí se proměňuje. Na začátku roku se nám narodila druhá dcera Dorotka, která je zdravá, a tak už jsou videa i o klasickém mateřství a o starostech mámy, co se stará o dvě děti. Myslím, že je to zcela logický vývoj situace a mým divačkám to nijak nevadí. Ráda bych, aby se matky přestaly bát toho, že jejich dítě může být jiné. Největším darem pro naše děti je láska a ne peníze a množství značkových věcí.

Témata: Rodina, Mateřství, Maminka roku 2020, Maminka blogerka, Magdaléna, Internet, Maminka, YouTube, Děti, Postižené dítě, Soho, Dorotka

Mohlo by vás zajímat
Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, tvrdí vědci
Takhle vypadá porod! Neuvěřitelné detaily, dojemné první momenty, intimita
Rodičovská dovolená 2021: Vše, co o ní potřebujete vědět
Vrať se, až se uklidníš! Tahle věta nic neřeší. Jak zkrotit dětské nálady?
Rodičovský trik: Odkoukejte účinný způsob, jakým Kate a William mluví s dětmi
Maminka roku: Stále hledám možnosti, jak holčičky posunout vpřed, říká Hana Hráčková
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Pozor! 7 věcí, kterými rodiče škodí pohybovému vývoji nejmenších dětí
20 věcí, na které se ptejte dětí, když přijdou ze školy. Jedině takhle se něco dozvíte

Horoskopy

Blíženci Vaše kondice je výborná, a proto byste se měli zaměřit na sportovní vyžití. Nemusíte se ničit někde v…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Beáta, Daria, Darius

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné