Maminka.czMaminka roku

Maminka roku: Dceru miluju, nikdy se s jejím postižením nevyrovnám, říká Veronika Petříková

redakce 17.  11.  2020
Maminka roku: Dceru miluju, nikdy se s jejím postižením nevyrovnám, říká Veronika Petříková
Pro Veroniku Petříkovou byly v minulosti příběhy z Maminky roku důležitým hnacím motorem. Ona sama se přátelí s předloňskou vítězkou této kategorie Radkou Doudovou. Ráda by se stala stejným hnacím motorem pro maminky, které procházejí podobnou těžkou životní situací. Představujeme vám další finalistku soutěže Maminka roku 2020.

Staňte se porotcem a pomozte nám rozhodnout! Postupně vám představíme devět finalistek, které se 21. října na slavnostním večeru v pražské restauraci SOHO utkají o titul Maminka roku 2020. O vítězce můžete rozhodnout vy! Na maminka.cz sledujte on-line přímý přenos a pošlete hlas své favoritce.

* Cítíte se být hrdinkou?

Dnes vím, že kdybych nebyla silná, tak bych naši situaci nezvládla. Byla to rána, život se nám doslova převrátil o 180 stupňů. Bezproblémové těhotenství a pak najednou chaos v porodnici, akutní císařský řez. Ani jsem si Terezku nepochovala. Hned ji začali resuscitovat a odvezli do nemocnice do Prahy. Až pak mi sdělili, že musí podstoupit 72 hodin hypotermie, což je chlazení mozečku, který je poškozený tím, že ji resuscitovali víc než 15 minut. Jsem vyučená zdravotní sestra, a tak jsem věděla, že tak dlouhé resuscitování je průšvih. Další tři dny jsem strávila v nemocnici, byla bolavá po císaři a na oddělení, kde všechny maminky měly svá zdravá miminka a já to svoje neměla. Smutek, brekot, beznaděj. Ale pořád jsem doufala, že bude v pořádku.

 

Beru to celé jako poslání. A budu dělat vše, abych dceři usnadnila život. Miluju ji takovou, jaká je!

 

* Kdy vám bylo jasné, že nebude v pořádku?

Když jsem ji poprvé viděla. Bezvládné tělíčko připojené na přístroje. Hypotermie nepomohla a lékaři nám sdělili, že má nenávratně poškozený mozek, a když to přežije, tak to bude navždy ležák, který nebude sedět ani mluvit. V tu chvíli jsme se s manželem zhroutili. Prožívali nepopsatelnou úzkost a bolest a ptali jsme se: „Proč my?“ Ale od začátku nám oběma bylo jasné, že ji nikdy nedáme do ústavu a že ji budeme milovat a starat se o ni. Jediné, co nás v tu dobu drželo nad vodou, byli naši starší synové. Jen díky nim jsme to zvládli. A kvůli nim jsem se rozhodla, že budeme bojovat.

* Jde se vůbec s takovou životní situací vyrovnat?

Lhala bych, kdybych tvrdila, že už jsem vyrovnaná. Nikdy se nevyrovnám. Ale musela jsem se s tím naučit žít. Není večer, kdy bych neuronila slzy. Ale nelituji sebe. Lituji ji, že jí není přáno žít v klasickém dětském světě. Miluju ji takovou, jaká je, ale často mě přepadají myšlenky, jaká by byla, kdyby… Celou situaci se snažím brát jako poslání. Budu dělat vše pro to, abych jí usnadnila život, budu hledat cesty, jak jí pomoct. Už nevěřím na zázrak.

Klepněte pro větší obrázek* Jak moc to změnilo váš obyčejný život?

Strašně moc. Místo hraní na hřišti, kde jsem byla se svými zdravými dětmi, chodíme po doktorech, rehabilitacích… Je to kolotoč. Vše přizpůsobujeme Terezce. První půlrok jsme se nedostali ani z domu, vadil jí kočárek, každý pohyb nebo cesta autem. Máme náročný režim, cvičíme čtyřikrát denně a do toho se snažím být mámou i našim starším synům, kteří jsou naprosto úžasní a pomáhají nám.

* Chtěla byste účastí v tomto projektu maminkám něco předat?

Chci, aby věděly, že i když to někdy vypadá na konec světa, tak jsme od přírody bojovnice a musíme se prát za své děti… Chtěla bych být taky jednou z těch, které podpoří maminku v podobné situaci, jako jsem já, a třeba je na začátku své cesty. Bojujte, nevzdávejte se, život někdy není fér a pro mě je úsměv Terezky největší odměna.

Maminka roku: Tohle je našich devět finalistek! Kdy budeme znát vítězku?
Témata: Maminka roku 2020, Maminka hrdinka, Maminka, Konec světa, Veronika Petříková, Životní situace, Postižení, Soho, Radka Doudová, Smutek, Praha, Finalistka, Dcera, Hnací motor, Motor
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Máte poslední možnost přihlásit se do Maminky roku. Neváhejte a buďte inspirací!
Zenklová Veronika
Maminka roku 2021
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Porod
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Zenklová Veronika
Retro
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova