Maminka.czMaminka roku

Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea

, Časopis Maminka
25. 9. 2019
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Andrea Chaloupková se nenechá ničím zastrašit. Ani rakovinou. Bojuje s takovou silou a energií, která je nesmírně inspirativní. Navíc pomáhá dalším onkologickým pacientům.

Než jste onemocněla rakovinou, stála jste před zásadním životním rozhodnutím…

Složité rozhodování to bylo v tu chvíli, kdy jsem věděla, že miminko nebude mít tatínka. Ten si prostě dítě nepřál a nechtěl, aby se Filip narodil. Já jsem se ale rozhodla, že budu maminka i tatínek v jednom a dítěti dám maximum.

Všechny medailonky finalistek najdete TADY

Pamatujete si ten okamžik, kdy jste zjistila, že máte rakovinu?

Na to nikdy nezapomenu. V ten moment, kdy mi lékařka řekla, že jde o zhoubný nádor, se mi zhroutil svět. O pár hodin později mi na onkologii dávali tři roky života, když to dobře půjde. Bylo to nepředstavitelné, že by syn zůstal sám. Nevěřila jsem, zlobila jsem se na celý svět. Musela jsem se ale zvednout a přijmout ten fakt, že tu rakovina je. Že jako máma malého synka musím začít bojovat o svůj, ale hlavně o jeho plnohodnotný život, přišel by o mámu a zůstal by sám. To byla a stále je moje největší motivace. Nemoc jsem přijala a najednou se začala radovat z toho, že mám rakovinu „jen“ v prsu a ne i někde jinde. Jsou to velké paradoxy, které jsem si do té chvíle nedovedla vůbec představit.

 

Nejhorší moment mé nemoci? Když mi syn holil hlavu. On se smál, ale já brečela...

 

Dlouho jsem zvažovala, jak nemoc říct pětiletému dítěti. Nechtěla jsem, aby mu to ublížilo. Řešila jsem, jak mu řeknu, že nemám vlasy. Vymýšlela jsem různé dětské postavičky bez vlasů a nakonec zvolila formu hry na kadeřnictví a hlavu mi oholil on. Smál se a já brečela, jeden z nejsilnějších momentů mého života. Později jsme se snažili brát holou hlavu s humorem a na karneval šli za Harryho Pottera a Voldemorta. Nebo na Velikonoce mi namaloval hlavu jako vajíčko. Věděl, že jsem nemocná, že mám rakovinu, ale nevěděl, co to přesně obnáší. Později jsem musela požádat o radu psycholožky. Měl období, kdy mě začal ignorovat a to se prý stává, když se děti chystají na nejhorší a nechtějí si vás víc pustit k tělu, když vlastně stejně umřete. Nyní mám hormonální léčbu, denně si píchám injekce na ředění krve a beru prášky. Jednou za měsíc mám injekci Zoladexu, chemickou kastraci, ta mě po té době zmáhá. Čeká mě zákrok na srdci a odebrání vaječníků a dělohy. Věřím, že to nejhorší období už je ale za mnou a přes pozitivní genetiku už se nemoc nevrátí v plné síle.

Maminka roku jde do finále. Kdo zvítězí? Pomozte nám rozhodnout!

Dá se vůbec říct, že vám nemoc dala něco pozitivního?

Velmi mnoho. Naučila mě mít se ráda, neřešit tělesné nedokonalosti. Vážit si každého dne. Díky nemoci jsem začala psát i blog. Byla to moje terapie, ze všeho se vypsat. Často mi píšou pacientky, že jsou rády za mé sdílení, cítí se stejně a mají pocit pochopení a empatie. Ale tím moje onkologická osvěta nekončí. Pro onkologické pacienty šijeme tzv. NaPICCniky, což jsou návleky na nitrožilní vstup, aby zamaskovaly hadičky nějakým veselým motivem.

Dělám sbírku lízátek pro onkologicky nemocné děti. Spolupracuji s nadací Mamma HELP a edukuji, jak správně provést samovyšetření prsu. Hrdá jsem na svůj projekt #3zazivot. Přišla jsem s nápadem nalakovat si tři nehty jinak. Zaujalo to snad každého. To byl ten moment, kdy jsem získala prostor na vysvětlení projektu – zdůraznění samovyšetření, které se provádí právě třemi prsty. Do prvního ročníku se zapojilo mnoho žen a pár mužů. Je důležité připomínat prevenci, a to je hlavní cíl #3zazivot.

Témata: Časopis Maminka, Nemoc, Maminka roku 2019, Rakovina, Harry Potter, Maminka, Rozhodování, Syn, Životní rozhodnutí, SMA, Andrea Chaloupková, Onkologický pacient, Osvěta, Mamma HELP

Mohlo by vás zajímat
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Říkají jí Mauglí. Přežila v sibiřské divočině. Teď vyhrála soutěž krásy
Čtyřčata jsem kojila. Divím se, že jsem to dala, úplně mě vysála, říká Helena
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat

Horoskopy

Panna S blížícím se víkendem jste veselejší a těšíte se, jak si odpočinete od povinností. Můžete být rádi, že…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zora, Danica, Zoran

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné