Maminka.czPříběhy

Maminka s hyperlaktačním syndromem tráví odsáváním mateřského mléka až 6 hodin denně

Vanda Stöckbauerová 1.  9.  2023
Slyšeli jste někdy o hyperlaktaci? Je to stav, kdy u ženy dochází ke zvýšené produkci mateřského mléka. A přesně tento syndrom postihl maminku tří dětí Elisabeth, které byl nedávno uznán Guinnessův rekord v darování mateřského mléka. Sama ho vyprodukuje více než šest a půl litru za den a odsáváním, balením a jeho distribucí stráví neuvěřitelných deset hodin denně.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Tělo Elisabeth Anderson-Sierra nefunguje jako většina ostatních. Když před osmi lety přivítala na svět své první dítě, dozvěděla se, že trpí hyperlaktačním syndromem, což je vzácný zdravotní stav, který způsobuje, že produkuje nadměrné množství mateřského mléka. Maminka sedmiměsíčního Benjamina, šestileté Sophie a osmileté Isabelly má zvětšenou hypofýzu, která je zodpovědná za produkci prolaktinu. Tento hormon stimuluje růst mléčné žlázy a tvorbu mateřského mléka. Když Elisabeth přebytečné mléko neodsaje, trpí bolestivými záněty.

VIDEO: Má plné mrazáky mateřského mléka! Denně ho vyprodukuje přes šest litrů

"Hyperlaktace mi byla oficiálně diagnostikována na jaře 2015, ale příznaky syndromu se u mě začaly projevovat už v létě 2014 během prvního těhotenství," svěřila se oregonská maminka magazínu PEOPLE. "Bylo toho hodně, co jsem musela zvládnout. Nejenže jsem byla novopečená maminka, ale také jsem se musela naučit používat odsávačku a vytvořit si plán odsávání."

Odsávání jako práce na plný úvazek

Zpočátku si neuvědomovala, že bude muset zcela změnit svůj životní styl, aby se přizpůsobila. "Odsávala jsem asi osmkrát až desetkrát denně a každé odsávání mohlo trvat asi 45 až 60 minut. Jen to samo o sobě se rovná práci na plný úvazek, a to neberu v úvahu věci kolem, jako jsou mytí a sterilizace vybavení, balení a mražení mléka," vypráví. V té době ještě neexistovaly výkonné mobilní odsávačky, a proto většinou odsávala doma, kde měla všechno potřebné vybavení. Pořídit si musela další mrazáky, kde se mléko skladovalo, takže se rodině navýšil účet za elektřinu – plus spotřeba vody kvůli neustálému4 mytí a sterilizaci.

Pomoc (nejen) předčasně narozeným dětem

Ovšem Elisabeth si na hyperlaktaci dokázala najít i pozitivní stránku věci, která jí pomohla překonat těžké časy. Díky darování mléka pomohla mnoha rodinám ve svém okolí. „Vždycky jsem si vážila toho, že mohu přispívat společnosti, a těšilo mě to,“ říká. Po narození prvorozeného dítěte darovala mléko místní porodnici, a pomáhala tak maminkám a dětem, které nemusely být přikrmovány umělým mlékem. "Ale mléka jsem měla tolik, že jsem ho darovala i mimo porodnici do místní komunity a pak jsem se také přihlásila do mléčné banky, která zásobuje předčasně narozené děti,“ svěřila se.

Kdybych mu dala lahvičku, ještě by byl naživu, říká zdrcená maminka, jejíž syn zemřel tři týdny po narození na dehydrataci

Mobilní odsávačka jí změnila život

Ačkoli se v průběhu let přizpůsobila tomuto režimu, Elisabeth je nadšená, že se nedávno vrátila k relativně normálnímu životu, protože začala používat speciální přenosnou odsávačku BabyBuddha. "Před používáním této odsávačky bylo na trhu jen málo mobilních pomůcek. Obvykle musíte používat velké nemocniční odsávačky, které se zapojují do zásuvky a nemají baterie. Jsou obrovské, těžké a neskladné," vysvětluje. Díky výkonné mobilní odsávačce už nemusí zůstávat doma, ale může jít do parku, na výlety, na pláž… „Nemusím se bát, že se budu muset vrátit domů, připojit se a odsávat, a nemusím se neustále obávat, že uvíznu v zácpě." Elisabeth teď odsává prakticky kdekoliv, třeba při řízení auta. 

Guinnessův rekord

Před 6 týdny Elisabeth na svém Instagramu zveřejnila příspěvek, že se stala držitelkou rekordu v Guinnessově knize za největší darování mateřského mléka jednotlivcem. Od února 2015 do června 2018 darovala mléčné bance téměř 1600 litrů. Od té doby však svého mléka darovala ještě mnohem víc.

Ukončení kojení

Nejmladšímu synovi je 7 měsíců a je kojený, takže o odstavu zatím neuvažuje. Co se týče budoucnosti, jednou z možností, jak může ukončit laktaci, je oboustranná mastektomie. „Pokud mám být upřímná, trochu se bojím. Už vím, jak špatně moje tělo reagovalo na léky k ukončení laktace, a vedlejší účinky mohou být nebezpečné. Mám tři děti, manžela, žiju plnohodnotný život. Všechno má svá rizika... Ještě mám nějaký čas na to, abych prozkoumala všechny možnosti,“ uzavírá.

KVÍZ: Co víte o kojení? Otestujte se!
Témata: Příběhy, Výživa a stravování, Instagram, Kojení, Sofie, Benjamin, mateřské mléko, Isabella, odsávačka, Maminka, Rekord, Isa, Odsávání, Mléko, People, Syndrom, Guinness, Anders