[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
V úvodu nás vítá energická gynekoložka Kamila Žižková. Už z Maminky roku víme, že je zapálená do nových věcí, vede předporodní semináře, laktační poradnu a kromě práce v nemocnici dochází i do ambulance. Kamila nás provádí porodním sálem a představuje nám chomutovský tým zdravotníků. Dozvídáme se, že ročně tu proběhne okolo 600 až 700 porodů. Primář a zároveň ředitel nemocnice MUDr. Michal Zeman, Ph.D., vysvětluje: „Máme tu dva porodní boxy a jeden operační sál na císařské řezy. Rodí u nás ženy od 35. týdne těhotenství s hmotností plodu přesahující 2000 gramů při váhovém odhadu pomocí ultrazvuku.“ Porodnice je na první pohled starší, ale porodní box je nově zrekonstruovaný a v horizontu pěti let je v plánu i stavba nové budovy s moderními porodními pokoji.
Nastávající maminky se mohou s porodnicí seznámit už během těhotenství. Jednou za 14 dní se tu pořádá předporodní seminář, který trvá dvě hodiny. Termíny jsou vždy předem vypsané na Facebooku nebo Instagramu. MUDr. Kamila Žižková vysvětluje, co je jejich obsahem: „Vyprávíme o tom, jak to u nás chodí a co v naší porodnici nabízíme. Součástí je i prohlídka porodního sálu. Seznamujeme ženy s personálem, vysvětlujeme, koho tady můžou potkat, co je čeká na oddělení šestinedělí, jak je to s kojením, příkrmy a vážením miminka. A snažíme se prezentovat i naše novinky.“ Výhoda je, že za předporodní seminář se nic neplatí. Chomutovská porodnice je jedinečná v tom, že veškerá porodnická péče je zde zdarma, připlácí se pouze za nadstandardní pokoje a 3D a 4D ultrazvuk.
Těhotné ženy, které zde chtějí rodit, se nemusejí registrovat, nicméně je vhodné přijít sem alespoň na jednu prohlídku před porodem. „Určitě jsme raději, když k nám přijdou maminky, které předem známe a známe i jejich těhotenskou historii a případné komplikace. Rodičky si přebíráme od 37.–38. týdne těhotenství. Pokud netrvají na tom, že budou chodit dále ke svému gynekologovi, tak se jim věnujeme u nás. Jsme pracoviště zodpovědné za porod a jsme rádi, když ženy nevidíme jenom jednou v rámci zapsání osobních údajů, ale když je vidíme medicínsky a jsme schopni si eventuální patologie zachytit s předstihem,“ vysvětluje primář Zeman.
Během porodu tu mohou ženy zaujímat různé úlevové polohy. Jsou tu k dispozici žíněnky, gymnastické míče, na prvním porodním boxu je vana. Samozřejmě je tu i sprcha, když chce žena teplou vodu. „Provádíme tu aromaterapii. Každá bylinka působí na něco jiného. Jedna je třeba na nízký tlak, další na zklidnění rodičky nebo tatínka. Nově tu máme k dispozici i repráčky na muzikoterapii. Žena si může připravit svůj vlastní playlist k porodu a tím si navodí atmosféru domácího prostředí a bolest lépe snáší. Do budoucna tu chceme dělat i vaginální napářku a sháníme porodní židličku,“ říká Kamila Žižková. Po celou první dobu porodní s ženou pracuje porodní asistentka. Může jí udělat masáž, zkoušejí spolu různé úlevové polohy. Lékařka vysvětluje: „Pokud žena trvá na tom, že chce rodit v nějaké alternativní poloze, nemáme s tím problém. Jakmile však nastane nějaká komplikace, tak žena musí na porodní křeslo, aby měl porodník volné ruce.“
Během prohlídky porodnice natáčíme i přímo aplikaci epidurální analgezie (na video se můžete podívat ZDE). Epidurál tu využívá zhruba 30 % rodiček, velkou výhodou je, že je tu dostupný nonstop. „Epidurál se nemusí používat vyloženě jen na porodní bolesti, ale využívá se třeba i v případě tuhé porodní branky nebo když porod nepostupuje, jak bychom si představovali. Působí totiž spazmolyticky, to znamená, že uvolní svalstvo. Ženy nejsou v takové tenzi a někdy třeba i do půl hodiny porodí, protože se uvolní. Ono je i lepší to nepíchat v akutní fázi, kdy už má rodička jednu kontrakci za druhou a nespolupracuje,“ vysvětluje Kamila Žižková. Na rozdíl od jiných nemocnic zde rodičkám není k dispozici rajský plyn na tlumení porodních bolestí. Primář Zeman objasňuje důvody: „Na můj popud nemáme moc rádi a nepoužíváme entonox. Není u něj totiž přesně definovaná dávka a rodičky se ho můžou nadýchat, kolik chtějí. Druhá věc je, že se pouští do prostoru a dýchá to personál. Nechci zdravotníky vystavovat jeho dlouhodobé expozici. Matka to dýchá jen u porodu, ale personál to dýchá pořád. Například v Nizozemsku je použití rajského plynu zakázáno, protože z dlouhodobého pohledu to může způsobovat zdravotní komplikace. U nás konkrétně nemáme problém s epidurální analgezií, kterou využíváme dominantně a považujeme ji za zlatý standard.“
Může v Chomutově vést porod porodní asistentka?
Císařské řezy a bonding
Otec u porodu
Otisk nožičky a bufetové snídaně
Péče o miminka na oddělení šestinedělí a laktační poradenství
Osobní zkušenost maminky
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Už mám předplatné. Přihlásit se
Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. V tištěné Mamince najdete každý měsíc velkou reportáž, na webu spoustu videí s odborníky i maminkami, které zrovna porodily a celou řadu bonusů a tipů. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.