Maminka.czMaminka v porodnici

Maminka v porodnici Krnov: Dotepání pupečníku a bonding jsou tu samozřejmostí! V čem dalším jednoznačně vyniká?

Vanda Stöckbauerová 15.  9.  2022
Průkopnická! Tak by se dala jedním slovem popsat Krnovská porodnice, kterou jsme s naším projektem Maminka v porodnici navštívili. A to nejen svým přístupem k rodičkám, ale také rozmanitostí pomůcek, které tu lékaři využívají. Navíc jsme na vlastní oči viděli císařský řez a to byl opravdový zážitek. Pojďte se na vše podívat s námi v podobné reportáži přímo z místa.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Do krnovské porodnice jsme se těšili, protože má mezi maminkami skvělou pověst. A navíc jsme měli jedinečnou příležitost natočit zde plánovaný císařský řez! Jak se tu rodí 
a v čem je průkopnická? Na prohlídku porodnice Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov přijíždíme po dlouhém plánování.

Po více než třísetkilometrové cestě dojíždíme do cíle a vítá nás Jiří Krušina z marketingu, který nás provází moderními prostory nemocnice a seznamuje nás s krnovským týmem.I když se jedná o menší porodnici (ročně tu proběhne okolo 700 porodů), mezi maminkami v Moravskoslezském kraji je vyhlášená. Své děti v ní přivedla na svět například Miss Europe Monika Žídková nebo herečka a zpěvačka Eva Burešová

Podpora bondingu

Dozvídáme se, že porodnice je progresivní v mnoha ohledech. V roce 2002 získala certifikát Baby friendly hospital – porodnice přátelská k dětem, která podporuje kojení. Jako jedna z prvních v České republice začínala s bondingem. Vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Lenka Petřeková vypráví:

„Bonding jsme tu začali dělat už v roce 2007. V roce 2012 probíhal u 44 procent porodů a dnes je to už u 95 procent. Vyhřívané lůžko pro první ošetření novorozence se využívá jen málo. Miminko, ať se narodí v jakékoli poloze, pokládáme na maminku a první vyšetření se provádí přímo na jejím těle. Pupečník se nechá dotepat, pak se podvazuje.“

Klepněte pro větší obrázekVyhřívané lůžko se používá jen v případě špatné adaptace novorozence. První ošetření se běžně provádí na těle maminky. 

Aby byl zachován tepelný komfort, zakrývá se novorozeně dekou, která má červenou barvu a navozuje pocit bezpečí jako v bříšku. Vyhřívané lůžko se používá jen v případě špatné adaptace novorozence nebo resuscitace. Raná vazba se provádí přímo na porodním sále. „Maminka je tu v klidu, má intimní prostředí. Novorozenci se dá na ručičku oxymetr, abychom měli přehled, jak se cítí. A i rodiče jsou pak klidnější,“ vysvětluje vrchní sestra.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jak probíhal císařský řez, který jsme viděli na vlastní oči?

Jak vypadají porodní boxy a čím vším jsou vybaveny?

Podívejte se na svačinový bar, který mají maminky k dispozici zdarma.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. V tištěné Mamince najdete každý měsíc velkou reportáž, na webu spoustu videí s odborníky i maminkami, které zrovna porodily a celou řadu bonusů a tipů. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Těhotenství, Porod, Časopis Maminka, Mateřství, Novorozenec, Miminko, Maminka v porodnici, Šestinedělí, Kojení, Porodnice, Císařský řez, Premium, Bonding, Porodní asistentka, Krnov, Krnovská porodnice, Eva Burešová, Vrchlabí, Pupečník, Česká republika, Jiřík, Moravskoslezský kraj, Rodička, Monika Žídková, Maminka
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tyhle reakce tatínků vás zaručeně rozesmějí! Jak vypadají těsně po narození svého dítěte?
Formánková Simona
Galerie
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie