Maminka.czMaminka v porodnici

Maminka v porodnici Krnov: Dotepání pupečníku a bonding jsou tu samozřejmostí! V čem dalším jednoznačně vyniká?

Vanda Stöckbauerová 15.  9.  2022
Průkopnická! Tak by se dala jedním slovem popsat Krnovská porodnice, kterou jsme s naším projektem Maminka v porodnici navštívili. A to nejen svým přístupem k rodičkám, ale také rozmanitostí pomůcek, které tu lékaři využívají. Navíc jsme na vlastní oči viděli císařský řez a to byl opravdový zážitek. Pojďte se na vše podívat s námi v podobné reportáži přímo z místa.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Do krnovské porodnice jsme se těšili, protože má mezi maminkami skvělou pověst. A navíc jsme měli jedinečnou příležitost natočit zde plánovaný císařský řez! Jak se tu rodí 
a v čem je průkopnická? Na prohlídku porodnice Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov přijíždíme po dlouhém plánování.

Po více než třísetkilometrové cestě dojíždíme do cíle a vítá nás Jiří Krušina z marketingu, který nás provází moderními prostory nemocnice a seznamuje nás s krnovským týmem.I když se jedná o menší porodnici (ročně tu proběhne okolo 700 porodů), mezi maminkami v Moravskoslezském kraji je vyhlášená. Své děti v ní přivedla na svět například Miss Europe Monika Žídková nebo herečka a zpěvačka Eva Burešová

Podpora bondingu

Dozvídáme se, že porodnice je progresivní v mnoha ohledech. V roce 2002 získala certifikát Baby friendly hospital – porodnice přátelská k dětem, která podporuje kojení. Jako jedna z prvních v České republice začínala s bondingem. Vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Lenka Petřeková vypráví:

„Bonding jsme tu začali dělat už v roce 2007. V roce 2012 probíhal u 44 procent porodů a dnes je to už u 95 procent. Vyhřívané lůžko pro první ošetření novorozence se využívá jen málo. Miminko, ať se narodí v jakékoli poloze, pokládáme na maminku a první vyšetření se provádí přímo na jejím těle. Pupečník se nechá dotepat, pak se podvazuje.“

Klepněte pro větší obrázekVyhřívané lůžko se používá jen v případě špatné adaptace novorozence. První ošetření se běžně provádí na těle maminky. 

Aby byl zachován tepelný komfort, zakrývá se novorozeně dekou, která má červenou barvu a navozuje pocit bezpečí jako v bříšku. Vyhřívané lůžko se používá jen v případě špatné adaptace novorozence nebo resuscitace. Raná vazba se provádí přímo na porodním sále. „Maminka je tu v klidu, má intimní prostředí. Novorozenci se dá na ručičku oxymetr, abychom měli přehled, jak se cítí. A i rodiče jsou pak klidnější,“ vysvětluje vrchní sestra.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jak probíhal císařský řez, který jsme viděli na vlastní oči?

Jak vypadají porodní boxy a čím vším jsou vybaveny?

Podívejte se na svačinový bar, který mají maminky k dispozici zdarma.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Těhotenství, Šestinedělí, Porod, Časopis Maminka, Maminka v porodnici, Novorozenec, Mateřství, Miminko, Porodnice, Kojení, Císařský řez, Porodní asistentka, Krnov, Premium, lednice, Bonding, baby-friendly, Česká republika, Anna Fančovičová, Eva Burešová, Hospitál, Zástup, Lenka Petřeková, Moravskoslezský kraj, Monika Žídková