Maminka.czMaminka v porodnici

Maminka v porodnici Pardubice: Intermediární centrum a unikátní projekt z Finska

Vanda Stöckbauerová 8.  6.  2023
Do Pardubic jsme se vydali především kvůli programu Close Collaboration with Parents, které zavedlo dětské a novorozenecké oddělení Pardubické nemocnice jako první v České republice. Jedná se o projekt úzké spolupráce s rodiči předčasně narozených dětí. Cílem je, aby miminka, která první týdny po narození musí trávit v inkubátoru, mohla být co nejblíže svým maminkám.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V pardubické porodnici ročně proběhne okolo 1200 až 1500 porodů. „V loňském roce jsme měli 1230 porodů, což souvisí s obecným poklesem porodnosti v celé České republice,“ říká přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky Dr. med. Germund Hensel, Ph.D. Oficiálně tu mohou rodit ženy od 31+1 týdne těhotenství. Spádově se zde zajišťuje péče o předčasné porody v uvedeném období těhotenství z celého Pardubického kraje. „Jsme perinatologické centrum intermediární péče. Je to formálně nastaveno tak, že tady můžou rodit maminky od 31. gestačního týdne,“ vysvětluje MUDr. Marian Šenkeřík, primář Dětského a novorozeneckého oddělení.

VIDEO: V Porodnici Pardubice mohou být rodiče nepřetržitě s nedonošenými dětmi

Předporodní kurzy a cvičení

Těhotné ženy se zde mohou účastnit kurzů předporodní přípravy, které probíhají formou přednášek vedených lékařkami porodnického a novorozeneckého oddělení, porodními asistentkami a laktačními poradkyněmi. Celý kurz přípravy k porodu se skládá ze čtyř lekcí a jeho cena je 800 korun za pár, tedy za oba budoucí rodiče, nebo třeba těhotnou ženu a její kamarádku. Jedna lekce trvá zhruba hodinu a půl. Porodní asistentka Růžena Sedláčková vysvětluje: „Kurzy probíhají čtyři pondělí v měsíci. První lekce je s porodníkem, kdy se nastávající maminky dozví, kdy jet do porodnice, a získají další informace týkající se těhotenství a porodu. Další lekce je potom s pediatrem, kdy se učí péči o novorozence, eventuálně resuscitaci. Třetí blok přednášek je s laktační poradkyní, kdy se připravují na kojení a přebalování. Závěrečná čtvrtá lekce je věnovaná šestinedělí. Tam se ukazuje vše, co se týká šestinedělí, co maminku čeká, až přijde domů s miminkem.“

Ženy tu mají možnost docházet i na cvičení v těhotenství. Je tu k dispozici nová tělocvična, která je vybavena cvičebními pomůckami, jako jsou žíněnky, fitbally, overbally a další. Za jednu hodinovou lekci se platí 135 korun. „Nabízíme možnost cvičení v těhotenství pro všechny tři trimestry. Lekce jsou určené pro všechny maminky od 12. týdne těhotenství až do porodu. Kontraindikací jsou jen závažné problémy, jako například cukrovka, vysoký krevní tlak, popřípadě placenta praevia a podobně. Zdravé těhotné můžou cvičit bez omezení,“ vysvětluje porodní asistentka.

Registrace k porodu

Povinná registrace k porodu zde neprobíhá, ale vhodné je absolvovat zaevidování, tzv. check-in. Gynekolog těhotnou ženu optimálně v 36.+0 až 37.+6 týdnu těhotenství odešle do porodnice, kde se po vyšetření zhodnotí rizika. Pokud je těhotenství vyhodnoceno jako nízkorizikové, může žena i nadále docházet do ambulance ošetřujícího gynekologa, případně po domluvě chodí do těhotenské poradny porodnice. Jedná-li se o těhotenství s rizikem nějakých možných komplikací, zůstává žena rovnou v péči těhotenské poradny nemocnice.

„Registraci, která se provádí v některých nemocnicích, aby tam ženy vůbec mohly rodit, tu u nás nemáme. Když u nás někdo zaklepe na dveře, tak u nás může rodit,“ dodává s úsměvem přednosta Hensel.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Porodní boxy a úlevové pomůcky

Porodní přání a role porodních asistentek

Císařské řezy

Oddělení šestinedělí

Unikátní projekt z Finska

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Těhotenství, Porod, Maminka v porodnici, Porodnice, Císařský řez, projekt, reportáž, Porodní asistentka, Pardubice, Novorozenecké oddělení, Česká republika, Finsko, Pardubická nemocnice, Entonox, Pardubický kraj, Multitrac, Lekce, Marián Šenkeřík, Maminka
Mohlo by vás zajímat