Maminka.czMaminka v porodnici

Maminka v porodnici Příbram: Individualizovaná péče, vaginální porody po císařských řezech, stravování formou bufetu

Vanda Stöckbauerová 2.  3.  2023
Příbramskou porodnici jsme si v našem seriálu nevybrali náhodou. Rodila zde naše redaktorka a byla nadmíru spokojená. Rodičky sem láká nejen hezké prostředí, ale i moderní metody vedení porodu. Důraz se klade na osobní, vstřícný přístup a individuální péči. A maminky jistě ocení i stravování formou švédských stolů.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když vstupujeme do nemocnice, na první pohled nás upoutá moderní prostředí. Je vidět, že budova prošla rekonstrukcí a vše tu vypadá nově. „Zhruba pět let máme novou porodnici. Poporodní oddělení se rozšířilo o nadstandardní část a to je hodně znát. A tři roky jsou nové všechny ostatní provozy, jako ambulantní oddělení gynekologie,“ vysvětluje primář MUDr. Petr Chudáček.

VIDEO: Vyvolávaný porod: Jaké metody se používají a bolí víc, než porod přirozený?

Příbramská porodnice patří mezi vyhledávané i mezi maminkami z jiných okresů, včetně hlavního města. Rodí tu ženy od 35+0 týdne těhotenství. Ročně tu proběhne kolem 1200 porodů. „V roce 2021 to bylo 1280 porodů. Co se týče trendu, zaznamenali jsme v průběhu posledních let nárůst počtu porodů, ale za loňský rok jich bylo míň. Narodilo se tu 1170 dětí, což souvisí s celkovou porodností a situací ve společnosti,“ říká primář. „Vzhledem k nižší porodnosti v roce 2022 v rámci celé České republiky považujeme čísla za dobrá,“ okomentoval statistiky tiskový mluvčí nemocnice Martin Janota.

Předporodní kurzy

Nastávající maminky, které zde chtějí rodit, se mohou účastnit předporodních kurzů. Vrchní sestra Bc. Ludmila Nováčková říká: „Předporodní kurzy u nás pořádáme první a druhé úterý v měsíci. První úterý vedou naše porodní asistentky a zaměřuje se na porod a vše okolo něj. Kurz stojí 500 korun a trvá dvě až tři hodiny podle dotazu rodičů. Druhé úterý vede dětská sestra a tam se řeší vše o novorozenci a kojení. Je o něco kratší a stojí to 250 korun.“

Registrace k porodu

Těhotné ženy se zde nemusí registrovat k porodu. Primář Chudáček vysvětluje: „Můžou přijít rovnou k porodu, ale jsme rádi za tak zvanou check-in kontrolu v 36.-37. týdnu těhotenství, kdy si pacientku zaregistrujeme. Zanést údaje do informačního systému chvíli trvá a určitě není dobré tento rozhovor provádět, když má pacientka kontrakce a bolesti. Takže když se udělá v předstihu, je to jedině dobře.“ Lékař s ženou během check-in kontroly projde její anamnézu těhotenství, vyšetří ji ultrazvukem a stanoví, zda se jedná o pacientku fyziologickou a může dál zůstat v péči svého ošetřujícího gynekologa a do porodnice přijít až rodit, nebo je to riziková pacientka, kterou je potřeba pohlídat přímo v porodnici. V takovém případě pak chodí na kontroly do prenatální poradny na ambulanci. „Ultrazvuková vyšetření provádíme všem těhotným během první check-in kontroly a pak už jenom výběrově,“ doplňuje primář.

Porodní pokoje a úlevové pomůcky

K dispozici jsou tu tři krásné moderní porodní pokoje, kde maminka může být nejen s partnerem, ale i dulou nebo svou porodní asistentkou. Jeden pokoj je vybaven vanou. Primář doplňuje: „Čtvrtý pokoj se používá na fázi porodu, která ještě není aktivní, nebo u vyvolávaných porodů. Jsou tam dvě lůžka a v případě potřeby slouží zároveň jako další plně vybavený porodní pokoj. Ze zkušenosti víme, že porody probíhají ve vlnách. Chvilku se nerodí a pak je najednou plno, takže na to musíme být připraveni.“ Dále je tu operační sál na císařské řezy.

Co se týče úlevových pomůcek. Vrchní sestra Nováčková vysvětluje: „Maminky mají hodně rády klasický gymnastický balon, díky kterému se krásně otvírají porodní cesty. Dále tu můžou použít žíněnku nebo Combitrac, což je soustava, jejíž součástí je i porodnická stolička. Maminka se na ní může zavěsit, opřít se. Tatínek si může sednout za její záda a poskytnout oporu.“

Rodička může zaujmout různé úlevové polohy v rámci lůžka. Může být třeba na čtyřech nebo na boku, záleží co je jí příjemné. Dále je tu k dispozici vaginální napářka, o kterou je v poslední době velký zájem, a taky aromaterapie. Všechny porodní asistentky jsou na její použití proškolené.

Císařské řezy a bonding

Porodnice se může pochlubit také dobrými výsledky v podílu císařských řezů. „V posledních letech bylo procento císařských řezů 18,5 - 19 %. V roce 2021 to bylo 21 % a v loňském roce 19 %“, říká primář Chudáček. Ve srovnání s celorepublikovým průměrem (okolo 25 %) je to výborný výsledek. „Ano, už těžko to jde níž, ale přiznáváme, že nejsme perinatologické centrum, kde se počet císařských řezů zvedá kvůli předčasným porodům,“ komentuje primář.

Další výhodou příbramské porodnice je možnost přítomnosti partnera u císařského řezu. Po porodu císařským řezem je zde možný i bonding. „To je velmi populární, dokonce ani anesteziologům to nevadí,“ dodává primář. Následně se tatínek spolu s maminkou a dítětem přesouvají na pokoj.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Specialita příbramské porodnice - vaginální porody po císařském řezu

Poloha koncem pánevním a obrat zevními hmaty

Bufetové stravování 

Jak to probíhá na oddělení šestinedělí?

Co znamená individualizovaná péče?

Zkušenost maminky

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. V tištěné Mamince najdete každý měsíc velkou reportáž, na webu spoustu videí s odborníky i maminkami, které zrovna porodily a celou řadu bonusů a tipů. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Maminka v porodnici, Po porodu, Porodnice, Císařský řez, Porodní asistentka, reportáž, Příbram, Primář, Pokoj, Combitrac, Bufet, Pacientka, Porodnost, Česká republika, Stravování, Rodička, Maminka, Petr Chudáček
Mohlo by vás zajímat