Maminka.czMaminka v porodnici

Maminka v Porodnici U Apolináře: Nové porodní centrum, zrušené registrace a možnost časného propuštění

Vanda Stöckbauerová 28.  12.  2023
Na návštěvu „Apolináře“ jsme se těšili, protože je to jedna z největších a nejoblíbenějších porodnic v Česku. Byli jsme zvědaví na nové porodní pokoje a další novinky. Překvapilo nás, že tu v červnu zrušili tradiční registraci k porodu ve 14. týdnu těhotenství, která fungovala v pražských porodnicích řadu let. Co všechno tu maminkám nabízí?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Porodnice U Apolináře (Klinika gynekologie, porodnictví a neonatologie VFN a 1. LF UK v Praze) je třetí největší porodnice v České republice a řadí se mezi vůbec nejstarší porodnická zařízení v Evropě. Je situována do impozantní historické budovy v novogotickém slohu z červených cihel. Tvořena je několika pavilony a vnitřním atriem, součástí je i krásná kaple. Při prohlídce budovy na nás doslova dýchá historie, která kontrastuje s moderně vybavenými porodními pokoji.

Vysoce specializovaná péče i běžné porody

Porodnice poskytuje péči rodičkám a dětem už 150 let, čímž se řadí mezi nejdéle nepřetržitě fungující porodnice na světě. V budově je situované Perinatologické centrum pro Prahu a Středočeský kraj, které v řadě případů funguje jako superkonziliární centrum pro nejzávažnější těhotenské patologie z celé České republiky. Perinatologické centrum poskytuje péči ženám s předčasnými porody, především před 32. týdnem těhotenství a zachraňuje i předčasně narozené děti v takzvané šedé zóně (22.–25. týden těhotenství).

Ročně se zde narodí okolo 4 tisíc dětí. „Máme tady přibližně 4000 porodů ročně, z toho se pohybujeme na podílu císařských řezů okolo 40 %. Je to proto, že se soustředíme na obrovské množství žen s různými přidruženými komplikacemi,“ vysvětluje doc. MUDr. Michal Koucký, vedoucí lékař Perinatologického centra GPK VFN a 1. LF UK. I když se tu rodí extrémně nedonošená děťátka a pečuje se tu o maminky s nejtěžšími komplikacemi, mohou zde bez problému rodit i nízkorizikové maminky. „Nám se povedlo provoz poměrně hezky oddělit díky rekonstrukci části porodnice. Daří se nám oddělovat maminky podle rizika. Péče o nízkorizikové rodičky se soustřeďuje do nového porodního centra, kde je provoz výrazně klidnější. Je tam větší možnost se o ně starat individuálně a maminky tam mají větší pocit intimity,“ říká docent Koucký.

VIDEO: Legenda mezi porodnicemi: Jak se rodí U Apolináře? 

Role porodních asistentek

Nízkorizikové ženy tu porodem provázejí jen porodní asistentky, od péče v těhotenské ambulanci až k samotnému porodu. Pokud se jedná o fyziologický porod bez problémů, tak je u něj většinou přítomna jen porodní asistentka. „Nízkorizikový porod pod naším vedením by měla být normální věc,“ říká Pavlína Jirásková, porodní asistentka a také staniční sestra obou porodních sálů.

„O péči porodních asistentek je poměrně velký zájem a je to super věc. Z naší průběžné analýzy je jednoznačně vidět, že se v této skupině nízkorizikových žen i dramaticky snížil počet císařských řezů,“ dodává docent Koucký. Místní pracoviště je první v republice, které se může pochlubit porodními asistentkami s akreditací ministerstva zdravotnictví pro samostatnou práci v případě fyziologických porodů.

O ženy s vysokým rizikem a různými komplikacemi v těhotenství se starají zdravotníci na porodním sále číslo dvě, který je situovaný blíže neonatologii a na rekonstrukci teprve čeká.

Předporodní kurzy, semináře a cvičení

Nastávající maminky tu mají možnost absolvovat různé předporodní kurzy a tematické přednášky. Standardní skupinový kurz předporodní přípravy pro šest těhotných žen nebo párů je rozložený do 6 hodin (2×3 hodiny) za 2500 korun, víkendový kurz stojí 3500 korun. Účastníci se dozvědí mnoho informací o fyziologickém i rizikovém průběhu těhotenství, porodu, bondingu, kojení a období šestinedělí. Na kurz se registruje se přes webové stránky porodnice. Dále mají maminky možnost navštívit jednorázové tematické přednášky o první pomoci pro novorozence, kde se dozví správný postup při resuscitaci. Další přednáška se zabývá správnou manipulací s miminkem nebo přípravou porodních cest k porodu. Cena jedné přednášky je 550 korun za osobu. „Kurz o přípravě porodních cest je dvouhodinový a bavíme se při něm o přirozené přípravě na porod, vaginální napářce, aniballu, aromaterapii,“ vysvětluje porodní asistentka Kristýna Matulová. V nabídce je tu také kurz kojení, na kterém se maminky dozvědí, jak vypadá správná technika kojení a další potřebné informace o laktaci. Cena je 1700 Kč za maminku a dítě. „Těhotné ženy tu mají také možnost individuální konzultace s porodní asistentkou, pokud si například chtějí projít porodní plán,“ dodává Pavlína Jirásková. V nabídce je rovněž cvičení pro těhotné a cvičení po porodu za 250 korun na hodinu. Je možné koupit i balíček tří lekcí za 600 korun.

4 novinky v Porodnici U Apolináře: Zrušené registrace k porodu, zavedení první návštěvy a další

Registrace k porodu zrušena

Ještě nedávno, když tu chtěla žena rodit, musela si dopředu rezervovat místo pomocí registrace od dokončeného 14. týdne těhotenství. Dnes už jsou tyto registrace minulostí. „Zrušili jsme je. Chceme maminky k nám pozvat, aby si mohly zcela svobodně popovídat o tom, co porodnice nabízí. Hodně z toho je prezentováno na novém webu. A samozřejmě předpokládáme, že většina žen, které na takzvanou první návštěvu přijdou, už bude rozhodnuta tady porodit,“ vysvětluje docent Koucký. Těhotné ženy dostanou prostor, aby se až na místě rozhodly, zda tu chtějí přivést na svět své miminko. „Chceme jasně ukázat, že jsme porodnicí otevřenou a že tady je v podstatě možné skoro všechno, co si ženy přejí, samozřejmě s nějakou bezpečnostní hranicí a mantinely,“ dodává docent Koucký.

Na první návštěvě se těhotné ženě budou věnovat porodní asistentky. „První návštěva bude bez nutnosti předchozí evidence a registrace. A bude obsahovat spoustu důležitých informací a kontaktů. Budeme se snažit maminkám říct, jaké jsou tu možnosti péče, jak to chodí s předporodními kurzy a individuálními přednáškami. Těch je celá řada a netýkají se jen oblíbených témat o průběhu porodu, ale v nabídce je třeba i fyzioterapie nebo i tabu témata, jako například perinatální deprese,“ vypočítává docent Koucký.

Novinkou jsou i ambulance pro opakované těhotenské ztráty určená ženám, které plánují další těhotenství po opakovaných závažných těhotenských komplikacích, jako jsou opakované potraty, předčasný porod či nevysvětlitelné úmrtí plodu, nebo ambulance po komplikovaném porodu a těhotenství.

Nově otevřené ambulance v Porodnici U Apolináře pro ženy po potratech nebo komplikovaném porodu

Porodní pokoje a úlevové pomůcky

Porodnice prošla v uplynulém roce první částečnou rekonstrukcí a od jara nabízí nové porodní centrum s útulnými porodními pokoji, bezbariérovým vstupem, recepcí a především tolik potřebným soukromím. V porodním centru probíhají převážně porody žen od 37. týdne těhotenství a plánované císařské řezy. „Jsou tu k dispozici čtyři porodní pokoje a jeden operační sál na císařské řezy a ukazuje se, že je to dostatečná kapacita,“ říká docent Koucký. Nové moderní porodní pokoje jsou na první pohled krásné, vzhled navrhovala interiérová architektka podle současných trendů. Jsou vybaveny různými pomůckami, které ženám pomáhají ulevit od bolesti.

Samozřejmostí je stálá dostupnost (24 hodin/7 dní v týdnu) všech druhů porodní analgezie. Rodičky mají možnost využít metod jak farmakologických, včetně epidurální analgezie, tak nefarmakologických, jako jsou teplá sprcha, polohování, akupresura, aromaterapie. Všechny metody jsou aplikované vždy po dohodě s rodící ženou. „S aromaterapií tu pracujeme už dvacet let, ale moc se o tom neví. Porodní stoličku tu máme taky strašně dlouho. Pracujeme i s vaginální napářkou a šátky rebozo,“ vypráví porodní asistentka Kristýna Matulová.

Co se týče preferencí rodiček, je to hodně individuální. „Každá žena má ráda něco jiného. Důležitý je individuální přístup. Někdo chce porod úplně bez zásahu, bez medikamentů a porodí třeba na čtyřech a za pár hodin jde domů, někdo chce epidurál a dostane ho,“ říká porodní asistentka Pavlína Jirásková a doplňuje: „Naším cílem je maminkám poskytnout individuální a respektující přístup v průběhu celého pobytu v naší porodnici. Snažíme se vyhovět všem jejich představám a přáním. Zároveň však klademe důraz na maximální bezpečnost a odbornost.“

Samozřejmostí je přítomnost doprovodu po celou dobu porodu, kterou mohou maminky využít při přirozeném porodu i v případě císařského řezu. Podporují tu bonding kůže na kůži. Po dotepání pupečníku novorozenec dostane čepičku, teplou deku a senzor pro kontrolu základních fyziologických funkcí. Vše se odehrává na těle matky.

Nebezpečná preeklampsie: Dá se odhalit předem? A jak pomáhá screening?

Císařské řezy

Rekonstrukcí v novém porodním centru prošel i operační sál na císařské řezy. „Jeho součástí je velké okno. Když se miminko ošetřuje nebo je potřeba nějak zasáhnout, tak maminka vidí na ošetřování miminka, takže má ho neustále v dohledu,“ říká Pavlína Jirásková. „Samozřejmým standardem je i bonding během císařského řezu,“ říká docent Koucký. Novinkou je i to, že pokud maminka přijde s přáním, že chce být s miminkem ihned po císařském řezu bez odluky, snaží se jí tu vyhovět. „My už jako standard doporučujeme přesun žen na oddělení šestinedělí po nekomplikovaných císařských řezech za čtyři hodiny. Nově nabízíme rodinný pokoj, kde může být už po čtyřech hodinách po císařském řezu s maminkou a miminkem i tatínek. Ale zatím máme jenom jeden rodinný pokoj a postupně se budeme snažit rozšiřovat nabídku,“ vypráví docent Koucký.

Oddělení šestinedělí

Lůžkové oddělení se skládá z několika sekcí. Na oddělení šestinedělí P1 jsou hospitalizovány ženy po fyziologickém i operačním porodu. Oddělení se skládá ze šesti dvoulůžkových nadstandardních pokojů (1000 Kč/noc) a jednoho jednolůžkového (1500 Kč/noc). Oddělení P3 se skládá ze dvou dvoulůžkových pokojů a sedmi trojlůžkových. Oddělení P15 se skládá ze sedmi trojlůžkových pokojů a dvou jednolůžkových nadstandardních pokojů s vlastním sociálním zařízením, televizí a lednicí (1500 Kč/noc). „Novinkou je, že ze standardních pokojů se vysunulo třetí lůžko, už jsou jen dvoulůžkové. A návštěvy už můžou vždy až na pokoj, zrušili jsme návštěvy na chodbách,“ říká docent Koucký a dodává: „Do budoucna v rámci rekonstrukce budou nadstandardní pokoje už jen jednolůžkové.“

Centrum informací pro pacientky u Apolináře: Kavárna i psychologická pomoc

Časné propuštění

Možností, o které mnoho žen neví, je časné propouštění. Po nekomplikovaném porodu a při dobré adaptaci novorozence mohou být maminky propuštěné domů s možností následné kontroly novorozence v porodnici. „Pokud žena porodila bez komplikací, tak je možné díky skvělé spolupráci s našimi neonatology nabízet maminkám i časné propuštění. Žena po císařském řezu s dobře adaptovaným novorozencem může odejít už druhý den po císařském řezu, tj. přibližně po 48 hodinách. A žena po normálním vaginálním porodu může jít domů už první den, tj. přibližně po 24 hodinách. Naši neonatologové poté nabízejí maminkám ambulantní kontrolu novorozence,“ vysvětluje docent Koucký.

Screeningová vyšetření na vrozené vady, takzvaný odběr z patičky, který děti povinně podstupují, mohou maminky absolvovat už „z domova“, respektive druhý den přicházejí s miminkem do porodnice na odběr. Tuto možnost si volí většinou ženy vícerodičky.

„Neonatologové mají sestavená svoje kritéria, na základě kterých děti pouští domů. Jsou to sjednocená pravidla, která se používají ve vyspělých zemích. Všem ženám automaticky nabízíme, že je možné se na nás obracet s jakýmikoli problémy s kojením. Díky laktačním poradkyním jsme vytvořili rozsáhlý systém edukace, včetně videí, aby maminky měly k dispozici videa na domácí péči. Ale kdyby se vyskytly jakékoli problémy, tak maminky dostávají automatickou nabídku obracet se přímo na naši síť laktačních poradkyň, které jsou k dispozici,“ vysvětluje docent Koucký.

Porodnice Apolinář poskytovala vždy špičkovou odbornou péči o rodičky a novorozence. Díky modernímu porodnímu centru a přístupu, kdy „skoro nic tu není nemožné“, je "Apolinář" skvělou volbou nejen pro pražské maminky.

Zkušenost maminky Lenky

Jak probíhal váš porod?

Rodila jsem tu už podruhé a porod probíhal perfektně, bezproblémově a rychle. Na porodním pokoji se mnou byl manžel, porodní asistentka a porodník. Bylo mi nabídnuto, jestli chci do vany, do sprchy, skákat na míči, ležet, chodit… Zkrátka jsem měla možnost volby. Když jsem začala mít velké bolesti, chtěla jsem epidurál a během 15 minut mi ho píchnuli. Vůbec jsem nevnímala, že jsem ve velké porodnici, měla jsem vlastní pokoj. Nevnímala jsem, že by mě někdo někde vyrušoval. Přijali mě, dali mi vlastní pokojíček a nechali porod běžet tak, jak jsem chtěla. Pro mě je spíš benefit, že je to velká nemocnice. Měla jsem tu pocit jistoty, že je tu špičkový neonatologický a porodnický tým v případě komplikací.

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Těhotenství, Porod, Maminka v porodnici, Porodnice, Císařský řez, Nedonošená miminka, Porodní asistentka, praha, reportáž, Předčasný porod, Apolinář, U Apolináře, Středočeský kraj, LF UK, Propuštění, LF UK v Praze, Lenka, Předpoklad, Akupresura, Docent, Česká republika, Pokoj, Evropa, Odbornost, Maminka