Maminka.czMaminka v porodnici

Maminka v Porodnici U Apolináře: Nové porodní centrum, zrušené registrace a možnost časného propuštění

Vanda Stöckbauerová 27.  7.  2023
Na návštěvu „Apolináře“ jsme se těšili, protože je to jedna z největších a nejoblíbenějších porodnic v Česku. Byli jsme zvědaví na nové porodní pokoje a další novinky. Překvapilo nás, že tu zrušili tradiční registraci k porodu ve 14. týdnu těhotenství, která fungovala v pražských porodnicích řadu let. Co všechno tu maminkám nabízí?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Porodnice U Apolináře (Klinika gynekologie, porodnictví a neonatologie VFN a 1. LF UK v Praze) je třetí největší porodnice v České republice a řadí se mezi vůbec nejstarší porodnická zařízení v Evropě. Je situována do impozantní historické budovy v novogotickém slohu z červených cihel. Tvořena je několika pavilony a vnitřním atriem, součástí je i krásná kaple. Při prohlídce budovy na nás doslova dýchá historie, která kontrastuje s moderně vybavenými porodními pokoji.

Vysoce specializovaná péče i běžné porody

Porodnice poskytuje péči rodičkám a dětem už 150 let, čímž se řadí mezi nejdéle nepřetržitě fungující porodnice na světě. V budově je situované Perinatologické centrum pro Prahu a Středočeský kraj, které v řadě případů funguje jako superkonziliární centrum pro nejzávažnější těhotenské patologie z celé České republiky. Perinatologické centrum poskytuje péči ženám s předčasnými porody, především před 32. týdnem těhotenství a zachraňuje i předčasně narozené děti v takzvané šedé zóně (22.–25. týden těhotenství).

Ročně se zde narodí okolo 4 tisíc dětí. „Máme tady přibližně 4000 porodů ročně, z toho se pohybujeme na podílu císařských řezů okolo 40 %. Je to proto, že se soustředíme na obrovské množství žen s různými přidruženými komplikacemi,“ vysvětluje doc. MUDr. Michal Koucký, vedoucí lékař Perinatologického centra GPK VFN a 1. LF UK. I když se tu rodí extrémně nedonošená děťátka a pečuje se tu o maminky s nejtěžšími komplikacemi, mohou zde bez problému rodit i nízkorizikové maminky. „Nám se povedlo provoz poměrně hezky oddělit díky rekonstrukci části porodnice. Daří se nám oddělovat maminky podle rizika. Péče o nízkorizikové rodičky se soustřeďuje do nového porodního centra, kde je provoz výrazně klidnější. Je tam větší možnost se o ně starat individuálně a maminky tam mají větší pocit intimity,“ říká docent Koucký.

VIDEO: Podcast Maminka: Jak si vybrat porodnici?

Role porodních asistentek

Nízkorizikové ženy tu porodem provázejí jen porodní asistentky, od péče v těhotenské ambulanci až k samotnému porodu. Pokud se jedná o fyziologický porod bez problémů, tak je u něj většinou přítomna jen porodní asistentka. „Nízkorizikový porod pod naším vedením by měla být normální věc,“ říká Pavlína Jirásková, porodní asistentka a také staniční sestra obou porodních sálů.

„O péči porodních asistentek je poměrně velký zájem a je to super věc. Z naší průběžné analýzy je jednoznačně vidět, že se v této skupině nízkorizikových žen i dramaticky snížil počet císařských řezů,“ dodává docent Koucký. Místní pracoviště je první v republice, které se může pochlubit porodními asistentkami s akreditací ministerstva zdravotnictví pro samostatnou práci v případě fyziologických porodů.

O ženy s vysokým rizikem a různými komplikacemi v těhotenství se starají zdravotníci na porodním sále číslo dvě, který je situovaný blíže neonatologii a na rekonstrukci teprve čeká.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Předporodní kurzy, semináře a cvičení

Registrace k porodu zrušena

Porodní pokoje a úlevové pomůcky

Císařské řezy, oddělení šestinedělí

Časné propouštění

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Těhotenství, Porod, Maminka v porodnici, Porodnice, Nedonošená miminka, Císařský řez, reportáž, Porodní asistentka, Apolinář, Předčasný porod, Pokoj, Evropa, LF UK, Česká republika, Praha, Docent, Pavlína Jirásková, Lenka, Propuštění, Středočeský kraj, Michal Koucký, U Apolináře, Maminka, Předpoklad, Ambulance