Maminka.czMaminka v porodnici

Maminka v porodnici v Ústí nad Labem: Jak tu probíhá péče o předčasně narozené děti a maminky po porodu?

Vanda Stöckbauerová 21.  11.  2022
S naším projektem Maminka v porodnici jsme tentokrát vyrazili do Ústí nad Labem. Místní klinika je spádovým zařízením pro komplikované případy z celého ústeckého regionu. Přivést tu dítě na svět samozřejmě mohou i maminky bez jakýchkoli zdravotních problémů. Jak se tu rodí? A jak probíhá péče o předčasně narozené děti?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Do Ústí nad Labem přijíždíme po dlouhém plánování. Zdejší porodnice je jedinečná v několika ohledech: Má extra dlouhý oficiální název (Gynekologicko-porodnická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnicev Ústí nad Labem, o. z.) a je jedním z dvanácti perinatologických center v republice, která řeší nejzávažnější stavy a komplikace u novorozenců.

„Do roku 2013 jsme fungovali jako standardní ženské oddělení krajské nemocnice. Pak přišel pan docent MUDr. Tomáš Binder, CSc., z FN Motol, opravdová porodnická celebrita, která publikuje a přednáší nejen v České republice, ale i po světě. Přispěl k transformaci oddělení na kliniku a přesvědčil lékaře, aby přednášeli na fakultě zdravotnických studií,“ vypráví MUDr. Pavel Gerych, zástupce přednosty kliniky a vedoucí lékař perinatologického centra. Ročně tu proběhne okolo 1500 porodů.

„Loni jsme tu měli 1556 porodů, z toho bylo 35 dvojčat, takže se narodilo 1591 dětí,“ říká MUDr. Gerych a vysvětluje: „Jsme centrum vysoce specializované intenzivní péče v perinatologii. K porodům přijímáme ženy od 23+ týdne těhotenství. Nejmenší dítě, které se tu narodilo, přežilo a normálně funguje, vážilo při svém narození v roce 2011 pouhých 360 gramů.“

Koncentrují se tu porodnické patologie z celého Ústeckého kraje, části Libereckého kraje a někdy i ze středních a západních Čech. Samozřejmě zde rodí i ženy s nízkorizikovým těhotenstvím, které po lékařském příjmu porodem provází porodní asistentka. MUDr. Pavel Gerych říká: „Je to naprosto běžné. Obvykle to bývá i v souladu s porodními plány. Na sále vždy proběhne příjem, a pokud lékař zhodnotí, že pacientka je nízkoriziková, tak je u porodu jen porodní asistentka.“ 

PŘEDPORODNÍ KURZY A REGISTRACE 

Těhotné ženy zde mohou navštívit předporodní kurzy, které se skládají ze dvou lekcí (průvodce porodem a péče o novorozence), dohromady stojí 800 korun. Součástí je i prohlídka porodního sálu. „Podle našich dlouholetých zkušeností dostatek informací pomůže rodící ženě i jejímu partnerovi lépe se orientovat v porodním procesu a zachovat klid i v náročné situaci. Délka jedné lekce, která probíhá ve skupině maximálně čtyř párů, je dvě hodiny. Výhodou menší skupiny je dostatek času na diskusi,“ vysvětluje vrchní sestra gynekologicko-porodnické kliniky Iva Černá

K porodu se zde neregistruje. Stačí vyplnit formulář od ukončeného 32. týdne těhotenství. MUDr. Pavel Gerych vysvětluje: „My jsme to zjednodušili, aby nastávající maminky nemusely chodit osobně. Po 32. týdnu stačí vyplnit jednoduchý on-line dotazník. Ještě tu probíhá takzvaný check-in mezi 36. a 38. týdnem těhotenství, kdy lékař vyhodnotí rizikovost pacientky a způsob vedení porodu.“ Těhotné ženy s polohou plodu koncem pánevním tu mohou rodit jak císařským řezem, tak spontánně. „Buď už jsou rozhodnuté, jak chtějí rodit, nebo si to potřebují vyjasnit. Potom je obvodní gynekolog pošle k nám do rizikové poradny a tam už se domluví s lékařem. Děláme tu i obraty plodu zevními hmaty. Úspěšnost je zhruba 50 procent.“ 

PORODNÍ SÁLY PŘED REKONSTRUKCÍ 

Následuje prohlídka porodního sálu. K dispozici jsou tu čtyři standardní porodní boxy. „Jsme před rekonstrukcí. Vedení to vnímá jako prioritu a pracuje se na projektu. Rádi bychom místo porodních boxů měli porodní pokoje, jako třeba v Roudnici nad Labem. Kromě toho tu máme jeden porodní box s vanou pro první dobu porodní, dále máme jeden infekční box, kde můžou rodit covidové pacientky nebo ženy s jiným infekčním onemocněním. Na porodním sále máme ještě operační sál na císařské řezy a také čekatelský pokoj,“ vypočítává lékař.

Aby si ženy u porodu ulevily od bolesti, mohou první dobu porodní strávit ve vaně či sprše. Kromě teplé vody mohou využít i aromaterapii, vaginální napářku, hřejivé polštářky a anatomické polštáře. „Pokud nefarmakologické metody nestačí, jsou tu rodičkám k dispozici farmakologické možnosti – léky tišící bolest, entonox a samozřejmě i epidurální analgezie,“ říká MUDr. Pavel Gerych. Zdravotníci se tu snaží uplatňovat moderní přístup, a ženy si mohou zvolit polohu, ve které budou rodit. 

ODDĚLENÍ ŠESTINEDĚLÍ 

Porodnice je sice před rekonstrukcí, ale přístrojově je špičkově vybavená a na oddělení šestinedělí je v nabídce řada nadstandardních pokojů. Vrchní sestra Iva Černá říká: „Na standardním šestinedělí máme 25 pokojů, 10 je dvoulůžkových a jeden pětilůžkový, ten je ale rozdělený na tři a dvě lůžka. Na nadstandardním oddělení je devět jednolůžkových pokojů s vlastním sociálním zařízením. Nadstandard stojí 1300 korun na den. Maminky tu mohou mít doprovod, který je za úhradu 350 korun na den. Pro doprovod lze objednat i stravu za 185 korun na den. Podle přání tu může být celý den, nebo na noc odchází domů.“ 

Maminkám jsou tu k dispozici také dvě laktační poradkyně, které pomáhají s přikládáním a správnou technikou kojení. Novopečené maminky jistě ocení, že novorozenci už se tu nemusejí vážit po každém kojení. Laktační poradkyně Klára Bastlová říká: „Cílíme na časté přikládání, aby se hezky rozjela laktace. Pokud se čtvrtý den při ranní vizitě zjistí, že miminko nepřibírá, tak potom se samozřejmě váží. Ale standardně se první dny neváží, jen se přikládá.“ Laktační poradkyně jsou k dispozici na ranní směnu, ale pracují týmově ve spolupráci se zdravotními sestrami, které jsou schopné je zastoupit. Nově je tu otevřená i laktační poradna. Když má žena po propuštění z porodnice problémy s kojením, může ji po domluvě navštívit. 

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jak funguje spolek Ústecké miniděti?

MUDr. Pavel Gerych nám prozradil, jak u nich probíhá péče o ženu po císařském řezu.

Co když kojení nejde? Zeptali jsme se laktační poradkyně Kláry Bastlové.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Časopis Maminka, Maminka v porodnici, Miminko, Kojení, Rozhovor, Porodnice, Císařský řez, reportáž, Klinika, Ústí nad Labem, Prior, Zástup, Pavel Gerych, MUDr., Ústí, Maminka, Docent, Motol, Lékař, Labe, Martin Pánek, Přikládání, Check-in