Maminka.czPředškolák

Maminko, mně je mokro - díl II.

Ivana Ašenbrenerová 25.  7.  2010
Maminko, mně je mokro - díl II.
Nejčastější příčinou bývá nezralost centrální nervové soustavy a močového měchýře. Projevuje se to zejména v nočních hodinách, kdy jako by nefungovaly spoje, které mozek upozorní na to, že je třeba se vzbudit a jít na záchod. A v noci se spí tvrdě…

Příčiny a možnosti léčby

Při pomočování mají význam i vlivy psychické - počurávání může signalizovat, že jeho vnitřní svět není v pohodě a že dítě není spokojeno. A najevo to dá právě tím, že se v noci počurá.

A může to být skutečně cokoli, co dítě „rozhodí“ - hádka s manželem, problémy v práci, šikana, špatná známka, kterou vy berete moc vážně a tím pádem i dítě… prostě cokoli. Jestliže tedy lékař vyloučí organickou příčinu, pak důvody hledejte právě v psychice.

V takovém případě vás čeká především trpělivost a náročná režimová opatření. Jedině tak se můžete dobrat cíle. Jak říká lékařka Vidnerová, vhodná je tzv. motivační konzultace, kdy dítě přijímá aktivní roli tím, že si do kalendáře zaznamenává mokré a suché noci.

„Před spaním chodí samo na záchod. Pomočí-li se, samo si převlékne postel. Je nutné dítě netrestat a vyvarovat se zlostných reakcí. Motivujte ho k suchým nocím! Můžete použít též elektrický alarm, což je nejúčinnější metoda léčby. Instalace je jednoduchá a je spuštěn již několika kapkami moči. Během prvních týdnů je dítě buzeno po úplném pomočení, v dalších týdnech se budí již po prvních kontrakcích močového měchýře, aniž se počurá. Alarm je třeba používat nepřetržitě ještě tři týdny po posledním pomočení,“ radí dětská lékařka.

Co můžete ještě udělat?

Docela dost - dítě hlavně chvalte za každou noc, kdy se nepočuralo, a můžete ho za to i odměnit. Léčba spočívá v opatřeních všeobecného rázu. Omezíte mu příjem tekutin ve večerních hodinách a zejména mu nedáváte nic močopudného. Než půjdete spát, musí se dítě bezpodmínečně jít vyprázdnit. Pokoj, ve kterém spí, musí být dobře vyvětraný.

Důležitý je také klid, večer tedy žádné střílečky na počítači ani žádné akční filmy. Rozhodně není vhodné dávat staršímu dítěti plenku, to povede spíše k tomu, že dítě nebude mít potřebu se vzbudit. A co dále nedělat? Dítě nebuďte uprostřed noci, aby se šlo vyčurat. Bude rozespalé a stejně nerozliší, zda se vyčuralo do postele, nebo do záchodové mísy.

Enurézu tím jen zhoršíte. Někdy vám může lékař předepsat tzv. adiuretický hormon (Adiuretin kapky), který snižuje množství vytvořené moči, čímž se přímo zasahuje do pomočování. Pokud chodíte na pravidelné pediatrické prohlídky, pak víte, že se při nich kontroluje také moč.

Dětský lékař by se vás měl vždy zeptat, zda se dítě pomočuje, nebo zda už je „suché“. Při častějších „nehodách“ pošle moč na vyšetření, které potvrdí (či vyloučí) případnou infekci močových cest. Vždy proto raději řekněte pravdu, nic nezatajujte a za nic se nestyďte. Každé dítě se přece někdy počurá...

„V případě, že jsou výsledky moči negativní, doporučí vám lékař enuretický režim - pít přes den, večer ne, vést si zápisky o vypitých tekutinách - a případně nasadí terapii lékem Mictonorm.

Dítě bude sledovat pomocí vašeho kalendáře, kam si budete zapisovat frekvenci a dobu pomočení. Nebojte se, při jakýchkoli pochybnostech a podezření na nějaké onemocnění vás dětský lékař pošle včas k příslušnému odborníkovi. K neurologovi, urologovi či psychologovi,“ říká MUDr. Vidnerová.

Další zajímavé články se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Předškolák, Zápisky, Mokro, Špatná známka
Mohlo by vás zajímat
Samoživitelky přišly v koronakrizi až o pět tisíc, to pro ně může být fatální
Kolinová Gabriela
Samoživitelky
Kdy přemístit dítě do sporťáku? Nejdřív na konci šestého měsíce
Láchová Michaela
Kočárek
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec