Maminka.czČasopis Maminka

Maminkou v cizině: Z půlročního au pair pobytu se stala láska na celý život. Proč si Tereza Anglii tolik zamilovala?

Lucie Kaufnerová 17.  8.  2022
Poznat kus světa, zdokonalit se v cizím jazyce nebo si přivydělat na další studia. Tyto a další důvody lákají mladé lidi za hranice. Patří mezi ně i Tereza, která odjela pracovat jako au pair do Anglie. A už tam zůstala.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Tereza Gash (39) žije v Anglii od roku 2003. Původně plánovala strávit v zahraničí půl roku, vylepšit si angličtinu a pokračovat v Česku ve studiu na vysoké škole. Jenže člověk míní… Dnes se svým manželem Robem vychovávají na farmě poblíž města Newark v nottinghamském kraji dvě dcery, sedmiletou Miu a čtyřletou Chloe.

Co bylo důvodem k tak výrazné změně plánu? Nové příležitosti, noví přátelé, nebo touha poznat jinou kulturu?

Jako jednadvacetiletá holka jsem byla Anglií a její kulturou úplně fascinovaná. Seznámila jsem se se spoustou zajímavých lidí, jak Angličanů, tak cizinců. A měla jsem pocit, že je tu mnohem víc zajímavých pracovních příležitostí.

Jak to dopadlo s vaším studiem?

Před odjezdem jsem studovala na Západočeské univerzitě v Plzni angličtinu a francouzštinu pro komerční praxi. Jazyky jsem milovala, ale ten obor mi nesedl. Další rok jsem byla sice přijata na zajímavější obor, ale rozhodla jsem se v Anglii zůstat a vystudovat vysokou školu tam. Našla jsem si práci ve zdravotnictví a při tom jsem dálkově studovala obor zdraví a sociální práce. Potom jsem nějaký čas pracovala jako manažerka v rezidenčním domě pro seniory, ale po mateřské jsem se rozhodla zůstat doma s dětmi, aby se naučily česky.

 

V ANGLII ZAČÍNAJÍ CHODIT DĚTI DO ŠKOLY VE ČTYŘECH LETECH.

 

Napadlo vás někdy v minulosti, že jednou budete žít v zahraničí?

Ano, měla jsem v tom docela jasno. Už odmala jsem všem říkala, že jednou budu žít v Anglii. Do zahraničí mě to vždycky hodně táhlo.

Co vás v Anglii nejvíc překvapilo, případně stále ještě překvapuje?

Jedno z prvních překvapení bylo to, jak jsou lidé příjemní až diplomatičtí. Slušnost a tolerance Angličanů je obrovská. Důvodem je asi to, že anglická společnost je velmi kulturně rozmanitá. Dále mě překvapilo, jak hodně mladých lidí už má děti. Postupem času jsem si začala uvědomovat velký rozdíl mezi lidmi s nižším vzděláním, kteří právě mají děti hodně brzy, a těmi, kteří budují kariéru a děti mají až třeba po čtyřicítce. Obecně, extrémy mezi společenskými třídami začínají být v Anglli stále zřetelnější. A pak stojí za zmínku ležérní přístup Angličanů a hlavně Angličanek k módě. Lidé tu zkrátka nosí, co se jim líbí a kdy chtějí. Gumáky na sníh, kozačky v létě, žabky v zimě nebo bačkory a župan do sportovního centra či do krámu, už mě teď nic nepřekvapuje. Počasí není tak špatné, jak se o Anglii říká, a pravý Angličan věří, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. Takže letní kino s piknikem v dešti v pláštěnkách je naprosto normálním jevem.

V čem vidíte největší rozdíl v životním stylu Angličanů a Čechů?

Angličané milují oslavy, a to pokud možno ve velkém! Ať už jsou to narozeniny, výročí, křtiny, pohřby a Vánoce, ale i různé státní svátky. Velká párty je vždy namístě.
Konají se velkolepé svatby, při kterých se lidi umí pořádně rozjet. Například my jsme měli na svatbě kvečeru dvě stě lidí, a to jsem musela anglickou stranu rodiny hodně krotit. Slaví se všude, ať je to na ulici, v parku, ve škole nebo v práci. Třeba Halloween je velmi populární, a to nejen pro děti. Mnozí dospělí se rádi vyparádí a oblečou kostým.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Porod a péče o maminku

Mateřská dovolená

Výchova dětí

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
Témata: Časopis Maminka, Porod, Rodina, Láska a vztahy, srovnání, studium, Rob, Česká republika, Alžběta, Letní prázdniny, Nottingham, Chloé, Plzeň, Maminka, Děti, Pair, Láska, Škola
Mohlo by vás zajímat
Nejkrásnější dvojčata světa vydělávají ve 12 letech miliony! Pohádkový příběh, nebo vypočítavost matky?
Formánková Simona
Galerie
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Herečka Taňa Pauhoufová se stala maminkou! Radostnou novinu oznámila fotografií po porodu a lakonickým "MILUJI"
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie