Maminka.czSamoživitelky

Maminku Petru partner opustil těsně po šestinedělí. Se dvěma dětmi žila pár měsíců ve vnitřní panice a tmě

inf vas 29.  11.  2023
Petra byla ještě nedávno mámou samoživitelkou. Letos o Vánocích to bude 8 let, co zůstala sama se dvěma malými holčičkami. Co pro ni bylo nejhorší? A kdo jí v těžkých chvílích pomohl?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Stalo se to náhle. Ze dne na den jsem zjistila, že od nás táta holek odchází. Mladší byla dvouměsíční a starší dvouletá. Vůbec jsem to nečekala. Ač jsem byla čerstvě po šestinedělí, musela jsem se rychle postavit na vlastní nohy,“ vypráví maminka Petra.

Pro všechny to byl stres a pro Petru zároveň obrovský šok. „Ráda používám přirovnání, že v takových situacích je to jako v letadle: nejdřív nasadíte kyslíkovou masku sobě a až pak teprve dětem. A já prostě musela pro holčičky fungovat,“ vypráví a zároveň připouští, že vůbec nevěděla, co dělat, a pár měsíců žila ve vnitřní panice a tmě.

VIDEO: Samoživitelka Monika: Školní rok? Bez peněz rodičů noční můra

„Dnes už vím, že nejdůležitější pro mě bylo mít informace a pomoc od někoho, kdo mi načrtne hrubý scénář všeho, co se bude dít a co je potřeba řešit. Člověk potřebuje někoho objektivního. Od rodiny sice přišla spousta rad, ale všechny byly plné emocí,“ říká Petra.

Pro sólo maminku bylo těžké se v pocitech neztratit a zachovat chladnou hlavu. A tehdy Petra narazila na organizaci Aperio. „Mít v tu chvíli kam se obrátit, s kým to probrat, to byla obrovská úleva. Hodně mi pomohla i návštěva terapeuta.“ Petra potřebovala hlavně poradit, jak vše zvládnout tak, aby to pro děti bylo co nejjednodušší. „Jak uchopit komunikaci nás jako rodičů? Pořád jsem si sama pro sebe opakovala, že čím lépe to zvládnou rodiče, tím snazší to pak bude pro děti. Nechtěla jsem, aby trpěly. Za to, jak jsme to nakonec ustály, jsem nejvíce vděčná hlavně své rodině,“ říká.

Kvůli nedostatku peněz si připadám mnohem víc zranitelná, říká samoživitelka Hanka. Přečtěte si její příběh

Stěhování a nová práce

„Když se mě dnes někdo zeptá, co pro mě bylo v té době nejtěžší, vybaví se mi to, když jsme se s holčičkami přestěhovaly do nového bytu. Tam na mě poprvé dolehla realita, že teď už to opravdu musím zvládnout sama,“ vzpomíná Petra. Bylo štěstí, že si našla práci z domova, takže nemusela každý den dojíždět a složitě řešit hlídání. Dětem se tak mohla věnovat na maximum. „S odstupem času to vnímám jako něco nadstandardního. Rodiče v podobných situacích takové štěstí často nemají,“ podotýká Petra.

Následoval happy end

„Dnes už jsme ve fázi, kdy nás holky vnímají jako jednu velkou rodinu. Mají tátu, kterého pravidelně vídají, mají u něj zázemí. Já jsem se po pěti letech šťastně vdala, mám malého syna a pevný domov. Je za tím spousta práce obou stran, nebylo to lehké pro nikoho, ale zvládli jsme to všichni,“ vypráví statečná maminka. 

Čím víc Petra svůj příběh sdílela, tím víc podobných osudů se v jejím okolí objevovalo. „Moc dobře si uvědomuji, jak důležité je sdílet své zkušenosti a dát ostatním mámám vědět, že v tom nejsou samy. Proto si Aperia velmi vážím za to, jak pomáhá sólo mámám, a zpětně vím, že bych se na ně obrátila bez váhání znovu. Organizace má mou plnou podporu jakožto pravidelného dárce. Při každé příležitosti radím rodičům v nouzi, aby se se svými starostmi na poradnu obrátili. Sólo mámy nepotřebují soucit, ale pomocnou ruku," uzavírá Petra. 

Vánoční sbírka pro statečné sólo mámy

Otázek, které sólo mámy řeší, je nespočet: jak zajistí dětem jídlo a střechu nad hlavou, jestli mají nárok na nějaké přídavky, jestli seženou práci, se kterou zvládnou skloubit i péči o rodinu, co budou dělat, když děti onemocní… Pod tlakem vlastní nejistoty a stresu se na ně těžko hledá odpověď. Sólo mámy často nevědí, čím začít, jaké jsou jejich možnosti a na co mají právo. Pomozte jim najít většinu odpovědí na jednom místě – v Aperiu jim poradí on-line, telefonicky i osobně. Dočkají se tu objektivní rady i psychické podpory. Odkaz na Vánoční sbírku pro statečné sólo mámy zde.

Témata: Šestinedělí, Rodina a vztahy, Vánoce, Samoživitelky, pomoc, Aperio, Tma, Děti, Panika, Holčička, Maminka, Máma, Sólo, Pár měsíců