Maminka.czReklama

Maminky, nejste si jisté, jestli se vaše miminko vyvíjí správně?

Reklama 28.  6.  2021
Psychomotorický vývoj je sled dějů vedoucí k rozvoji hrubé a jemné motoriky společně s psychikou jedince. Zásadní ve vývoji člověka je jeho první rok, kdy sledujeme důležité mezníky, které bychom měli umět zhodnotit a v případě některé odchylky včas zareagovat.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

I když existují vývojové tabulky, tempo každého dítěte je individuální a měli bychom dát každému dítěti prostor a čas se projevit. Je dobré mít na paměti, že vývoj motoriky a psychiky se většinou střídá jako sinusoida, kdy v jedné chvíli běží více motorický vývoj a posléze zase psychický. Pokud je dítě předčasně narozené, musíme mu dát čas a počítat s korigováním věku.

Nezdá se vám psychomotorický vývoj vašeho dítěte správný?

Pokud máte doma malé miminko, je důležité sledovat jeho vývoj, pohybové projevy. I když jsou v dnešní době velké možnosti vzdělávání se, informování se a hledání informací, ne vždy jsou všichni nachystáni. Poté se stane, že se na nás obrací rodiče s dotazy, proč jejich dítě nedělá vše tak, jak má, proč má určitý problém. Neuvědomí si, že počátek všeho může být již v miminkovském období, a ne ideálně zvládnutých pohybových stereotypech. 

Kde hledat pomoc a radu?

Pokud si nejste jisté, jestli je vše jak má být, neváhejte se obrátit na dětského fyzioterapeuta. Můžete rovněž využít fyzioporadny na SPOKONOŽKA.cz a zde své dotazy zcela zdarma zkonzultovat přímo s fyzioterapeutkou. Spokonožka se zabývá prodejem různých ortopedických pomůcek, které přispívají ke správnému vývoji, nápravě či prevenci vad pohybového aparátu jako jsou ortopedické podlahy, senzomotorické či balanční pomůcky, dále vhodná barefoot obuv, adjustační ponožky, Montessori a další doplňky. Na webu rovněž naleznete odborné články na téma plochá noha x valgózní kotníky,  jak na správnou obuv, plazení vs. lezení a jiné.

Dětské nohy – máme problém! Kdy jej máme začít řešit? 

U větších dětí bývá častý problém, kdy začít řešit problémy s nožkami. Jestli začít hned, i když jsou děti ještě malé nebo čekat do určitého věku. Stává se, že si rodiče všimnou, že dítě např. vtáčí nožky, okopává si palečky, má vpadlé kotníky. Zmíní se u pediatra na prohlídce nebo na ortopedii a někdy se setkají s odpovědí, že dítě roste a mají počkat nebo dostanou rovnou ortopedické vložky. Při návštěvě ortopeda se mohou rodiče potkat s nepochopením. Ortoped hodnotí převážně strukturu a posuzuje jednotlivé segmenty těla izolovaně. Naopak fyzioterapeut hodnotí funkci a vyšetřuje dítě komplexně.

Jak se formuje dětská noha?

Jakmile se začne dítě stavět a následně chodit v prostoru je noha zatěžována a formuje se. Je pravda, že postavení dolní končetiny se mění v závislosti na tvarování se hlavice stehenní kosti a kyčelního kloubu. V počátcích stoje a chůze mají děti nožky do O, pak se dostávají do X postavení, aby se následně do zhruba šestého roku života srovnaly. Jestli se však v určitém okamžiku objeví určitá patologie, může ovlivnit další vývoj

Určitě je důležité brát v potaz věk dítěte, celkovou konstituci těla, hmotnost, stav svalů a vazů a jejich volnost a s tím spojenou kloubní pohyblivost. Znát bychom měli míru pohybové aktivity dítěte, jeho pohybové vzory a také obuv, kterou dítě nosí. Součástí vyšetření by mělo být také postavení dítěte na podoskop, zhodnocení citlivosti nohy a vyšetření nohy jak ve statické pozici (ve stoji), tak v dynamice (při chůzi, běhu, dřepu, stoji na jedné noze...). Dále je pak důležité posoudit celkové držení těla a pohybové stereotypy. Přínosné je přijít v botách, které dítě často nosí, aby bylo vidět případné sešlapání.  

Jak je vidět, pokud se nám něco nezdá, měly bychom být všímaví a neměli bychom se návštěvy fyzioterapeuta obávat. Ten zhodnotí, jak na tom nožky opravdu jsou, poradí vhodné cvičení a doporučí správné pomůcky. Pokud již problém nastane, je důležité ho řešit zavčasu, aby si dítě nefixovalo špatné pohybové stereotypy (návyky).

Témata: Prezentace klienta, Reklama