Maminka.czJen pro maminku

Maminky, nepodceňte intimní hygienu své holčičky

Prezentace klienta
12. 8. 2019
Maminky, nepodceňte intimní hygienu své holčičky
Snad každá maminka někdy slyšela větu „Mami, mě to pálí“. Přesto si jen málokdy, bolest, opruzení nebo zarudnutí genitálií u malých holčiček spojujeme s gynekologickými problémy. A právě zanedbání těchto problémů v dětském věku může v dospělosti vést k chronickým gynekologickým problémům a potížím s plodností.

Gynekologické problémy u malých holčiček nejsou ničím výjimečným, podle průzkumu společnosti GYNELLA téměř 63 % rodičů uvedlo, že jejich dcery trpí obtížemi ve formě zarudnutí, svědění či pálení. V dětském věku se u dívek můžeme setkat také se zánětem, synechií vulvy, krvácením, poruchou pohlavního dospívání, nádory nebo úrazy. K těm nejčastějším gynekologickým problémům patří právě záněty a synechie, kterým se však dá velmi účinně předcházet dodržováním hygienických návyků a běžnou prevencí.

Lze těmto potížím nějak předejít? Dělají rodiče nějakou chybu při péči o dětské genitálie? Existuje nějaký mýtus v péči o genitálie?

Klepněte pro větší obrázek

„Ano, mýtů existuje hned několik. Pro mě zcela zásadní mýtus je, že se děti nemusí často mýt z důvodu, že navykne špíně a zlepší se mu imunita. To je naprostá hloupost. Copak vy se myjete jednou týdně? Asi ne. A stejně bychom měly přistupovat k našim dětem. Zejména pak v problematice intimní hygieny. O tu je třeba dbát s nejvyšší pozorností“, říká MUDr. Klára Braunová, dětská gynekoložka.

Rodiče by měli dbát především na správné návyky při utírání konečníku, protože většina zánětů vzniká díky bakteriím, které se do pochvy dostanou právě z konečníku. Bavlněné prádlo bez umělých vláken a vzdušné oblečení určitě prospívají více, než těsné džíny a legíny. A samozřejmě tím nejdůležitějším je pak každodenní hygiena. Vyhněte se agresivní kosmetice a používejte pouze přípravky, určené pro děti. Holčičky mají jiné pH než dospělé ženy a na trhu již existují přípravky, které jsou určené speciálně k péči o dětské genitálie.

Klepněte pro větší obrázek

S ohledem na budoucí pohlavní a reprodukční zdraví vaší dcerky je velmi důležité jakékoliv příznaky infekce v intimních oblastech nepodceňovat. Následky mohou být kromě srůstů zevních rodidel a výtoků také nevratné poškození pohlavního vývoje či neplodnost.

Témata: Jen pro maminku

Mohlo by vás zajímat
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Čtyřčata jsem kojila. Divím se, že jsem to dala, úplně mě vysála, říká Helena
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější

Horoskopy

Váhy A je tady finále velice úspěšného týdne, ve kterém nelze pochybovat o výrazném profesním růstu. Jen si…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zora, Danica, Zoran

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné