Maminka.czJen pro maminku

Maminky, nepodceňte intimní hygienu své holčičky

Prezentace klienta
12. 8. 2019
Maminky, nepodceňte intimní hygienu své holčičky
Snad každá maminka někdy slyšela větu „Mami, mě to pálí“. Přesto si jen málokdy, bolest, opruzení nebo zarudnutí genitálií u malých holčiček spojujeme s gynekologickými problémy. A právě zanedbání těchto problémů v dětském věku může v dospělosti vést k chronickým gynekologickým problémům a potížím s plodností.

Gynekologické problémy u malých holčiček nejsou ničím výjimečným, podle průzkumu společnosti GYNELLA téměř 63 % rodičů uvedlo, že jejich dcery trpí obtížemi ve formě zarudnutí, svědění či pálení. V dětském věku se u dívek můžeme setkat také se zánětem, synechií vulvy, krvácením, poruchou pohlavního dospívání, nádory nebo úrazy. K těm nejčastějším gynekologickým problémům patří právě záněty a synechie, kterým se však dá velmi účinně předcházet dodržováním hygienických návyků a běžnou prevencí.

Lze těmto potížím nějak předejít? Dělají rodiče nějakou chybu při péči o dětské genitálie? Existuje nějaký mýtus v péči o genitálie?

Klepněte pro větší obrázek

„Ano, mýtů existuje hned několik. Pro mě zcela zásadní mýtus je, že se děti nemusí často mýt z důvodu, že navykne špíně a zlepší se mu imunita. To je naprostá hloupost. Copak vy se myjete jednou týdně? Asi ne. A stejně bychom měly přistupovat k našim dětem. Zejména pak v problematice intimní hygieny. O tu je třeba dbát s nejvyšší pozorností“, říká MUDr. Klára Braunová, dětská gynekoložka.

Rodiče by měli dbát především na správné návyky při utírání konečníku, protože většina zánětů vzniká díky bakteriím, které se do pochvy dostanou právě z konečníku. Bavlněné prádlo bez umělých vláken a vzdušné oblečení určitě prospívají více, než těsné džíny a legíny. A samozřejmě tím nejdůležitějším je pak každodenní hygiena. Vyhněte se agresivní kosmetice a používejte pouze přípravky, určené pro děti. Holčičky mají jiné pH než dospělé ženy a na trhu již existují přípravky, které jsou určené speciálně k péči o dětské genitálie.

Klepněte pro větší obrázek

S ohledem na budoucí pohlavní a reprodukční zdraví vaší dcerky je velmi důležité jakékoliv příznaky infekce v intimních oblastech nepodceňovat. Následky mohou být kromě srůstů zevních rodidel a výtoků také nevratné poškození pohlavního vývoje či neplodnost.

Maminka Roku 2019
Témata: Jen pro maminku

Mohlo by vás zajímat
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Kristýna Leichtová skončila s kojením. A obrečela to! Co se stalo?
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Pozor! Dítě se topí tiše! Nekřičí, necáká a lidé si ho často nevšimnou
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni

Horoskopy

Vodnář Svou kariéru jste nastartovali velice slibně, ale mohou vás také některé věci rozladit. Nicméně si…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lukáš, Lukas, Lucas

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu