[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Většina dětí se rodí s pokožkou bez pigmentových névů. V tom případě není žádné dermatologické sledování pokožky miminka nutné. Pokud se však dítě narodí s tzv. kongenitálním névem, je vše jinak. „Pro tento typ pigmentového névu je typické, že s ním děti přijdou na svět, případně se objeví během prvních pár týdnů života. Kongenitální névus je nápadně tmavý, často pokrytý chloupky a je různé velikosti,“ popisuje dermatoložka Monika Arenbergerová z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Kongenitální névus je rizikovým faktorem rozvoje zhoubného nádoru melanomu. Obecně platí, že čím větší znaménko je, tím větší riziko nese, a tím je třeba mu věnovat vyšší pozornost. „Rizikový je každý névus, u kterého je předpoklad, že v dospělosti bude větší než osmnáct centimetrů v průměru. Přičemž platí, že se znaménko zvětšuje přiměřeně růstu dítěte,“ dodává lékařka.
Leckoho by možná napadlo, zda by nebylo snazší, než znaménko neustále sledovat a strachovat se, zda se z něj nestane zhoubný nádor, jej už v dětském věku chirurgicky odstranit. „Statistiky ukazují, že výskyt melanomu u dětí je velmi malý, takže se doporučuje znaménko pečlivě kontrolovat a odstranit jej až v okamžiku, kdy se projeví nějaké známky nežádoucí aktivity,“ popisuje dermatoložka.
Pravidelné dermatologické kontroly s pomocí digitálního dermatoskopu se obvykle doporučují jednou za rok. „V případě, že se znaménko chová podezřele, je doporučeno kontrolu zopakovat za půl roku. To je dostatečně bezpečná doba na jeho případné odstranění. V případě, že znaménko náhle ztmavne, začne se neúměrně zvětšovat, zčervená či jinak změní barvu, je namístě lékaře vyhledat ihned,“ radí dermatoložka.
Lékaře je třeba ihned vyhledat, pokud znaménko začne:
Foto: Shutterstock, Archiv Monika Arenbergerová