Maminka.czZdraví žen

Maminky, nezapomínejte na své zdraví. Klíčová vyšetření, která vám hradí pojišťovna

vas 7.  8.  2024
V kolotoči povinností kolem dětí, práce a domácnosti maminky často zapomínají na to nejcennější – své zdraví. Přitom brzké odhalení jakéhokoli zdravotního problému může mít zásadní vliv na léčbu a uzdravení. Proto je důležité myslet na prevenci. Na jaká preventivní vyšetření máte bezplatný nárok?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pro představu, v České republice je každoročně diagnostikováno přibližně 800 případů rakoviny děložního čípku, která postihuje převážně ženy v produktivním věku. Skoro 60 % pacientek je ve věku 20-59 let a téměř třetině z nich je při zjištění onemocnění méně než 45 let.

Cytologické vyšetření 

Nejspolehlivější metoda, jak odhalit zhoubný nádor děložního hrdla ve velmi časném stadiu je právě cytologický stěr. Bezplatný nárok na něj mají ženy od 15 let jednou ročně. U vyhodnocování stěrů jsou velkými pomocníky digitální technologie a nově i umělá inteligence, která přináší ženám jistotu co nejkvalitnějšího rozboru. Jediné pracoviště v Česku, a zároveň jedno z prvních v Evropě, kde tuto nejmodernější technologii mají, je Bioptická laboratoř v Plzni. „Funguje to tak, že scaner převádí buňky do digitálního obrazu. Výsledkem je vytvoření naprosto dokonalého obrazu virtuálního skla v perfektní kvalitě. Umělá inteligence pak dokáže prohlédnout desetitisíce buněk v jednom vzorku. A protože přesně ví, jak vypadají předrakovinová či už rakovinová stádia, dokáže je rychle a efektivně najít, aniž by systém cokoliv přehlédl,“ vysvětluje Iva Kinkorová Luňáčková, vedoucí lékařka úseku Gynekologické cytologie Bioptické laboratoře.

VIDEO:  Lékař o diagnóze rakovina děložního čípku. Proč na ni umírá stále tolik žen?

Testování na přítomnost HPV

Od roku 2021 začaly zdravotní pojišťovny hradit další formu vyšetření, a to testování na přítomnost HPV. Virus, který je celosvětově nejrozšířenější sexuální infekcí. „Pokud žena získá HPV virus, obvykle je schopna během jednoho roku, maximálně dvou, virus z těla přirozeně odstranit pomocí imunitního systému. Pokud infekce trvá déle než dva roky, hovoříme o závažné HPV infekci, která už může vyvolat přednádorové změny na děložním hrdle,“ doplňuje MUDr. Iva Kinkorová Luňáčková.

HPV DNA test je hrazen všem ženám ve věku 35 let, 45 let a 55 let. Zároveň je hrazen i ženám, které mají podezřelý nález v cytologii. Ženy v ostatních věkových kategoriích si také mohou nechat test provést, nebudou ho mít však hrazený od zdravotní pojišťovny. 

Rakovina děložního čípku: Ženy budou mít nově možnost samoodběru pro HPV DNA test

Screening kolorektálního karcinomu

Kolorektální karcinom je nádorové onemocnění trávicího systému postihující tlusté střevo a konečník. Pro onemocnění se běžně používá ne zcela přesný název rakovina tlustého střeva. Nemoc začíná nejčastěji zcela nenápadně tvorbou malého slizničního polypu, který se většinou nijak neprojevuje, proto se ke včasnému zachycení patologických změn i v tomto případě doporučuje pravidelné preventivní vyšetření. Na screeningovou kolonoskopii má bezplatný nárok kdokoliv nad 50 let.

Prevence proti nádorovým onemocněním prsu

Rakovina prsu. Vzhledem k její četnosti, která je ještě vyšší než karcinom děložního hrdla, v ženách vyvolává velký strach a obavy. I kvůli nim vzniká nespočet nepravdivých informací a mýtů, jako například to, že není žádný rozdíl ve způsobu léčby, když je nádor objeven včas a když pozdě.

Rozhodně nepodceňujte důležitost speciálního rentgenového vyšetření, tzv. mamografu. Preventivní mamografie je hrazena každé ženě od 45. roku věku v intervalu dvou let. Jedinou podmínkou je žádanka od gynekologa či praktického lékaře. Včas odhalený zhoubný nádor prsu je dobře léčitelný a pravidelné mamografické vyšetřování žen od určitého věku může snížit úmrtnost na rakovinu prsu až o 30 %.

Nepleťte si mamograf s ultrazvukovým vyšetřením, které je metodou číslo jedna u mladých žen s příznaky onemocnění prsu. U žen nad 40 let je zpravidla základní mamografie, ultrazvuk je doplňkový. V některých případech totiž není ultrazvukové vyšetření schopno odhalit právě přednádorové stavy a některé typy časných stádií nádorového onemocnění.

Nemusí jít jen o bulku! Znáte největší mýty o rakovině prsu? Na tohle pozor

Samovyšetření prsu

V neposlední řadě nezapomínejte na to, že i vy samy se můžete bezplatně vyšetřit! Podle doporučení lékařů by každá žena měla přibližně od 25. roku každý měsíc provádět samovyšetření prsu, aby byla schopna posoudit případné změny. Dívky s genetickou predispozicí již od 18. roku. Lékaři odhadují, že až 80 % všech hmatných nálezů, u kterých se později potvrdí zhoubnost, je náhodně odhaleno právě ženami.

Jak na to?

  • Prsa si kontrolujte každý měsíc, ideálně 5. až 10. den od začátku menstruace.
  • Nejlépe třemi prsty naplocho, krouživými pohyby.
  • Pozorujte případné nerovnosti na povrchu prsou i uvnitř nich. Začínejte od klíčních kostí až do podpaží.
  • Vyšetřujte se vždy opačnou rukou. Tedy levou prohmatávejte pravé prso a naopak. Na závěr vezměte prsa do dlaní, promněte je a ujistěte se, že jste na nic nezapomněla.

Tip na závěr: Pokud chcete mít všechny preventivní prohlídky pod kontrolou a pohromadě, stáhněte si aplikaci Preventivka, která vás upozorní na všechny důležité prohlídky a zároveň je plná rad a návodů, týkajících se vašeho zdraví, včetně samovyšetření prsou. 

Témata: Zdraví, prsa, Zdraví žen, Rakovina, pojišťovna, Ultrazvukové vyšetření, screening, Vyšetření, Česká republika, Evropa, Preventivní vyšetření, Zdravotní problémy, Léčba, Plzeň, Infekce, Kolotoč, Prevence, HPV, Zdraví na Heureka.cz