Maminka.czManželská krize

Mámy a tátové v krizi: Když dojde k rozvodu, ještě to neznamená, že tím děti strašlivě trpí, říká tatínek Petr

Vanda Stöckbauerová 15.  5.  2023
Když se rodiče dostanou do životní krize, jakou je například rozvod, mnohdy nevědí, na koho se obrátit a kde hledat rady. Pomocnou ruku jim už 17 let nabízí poradna Aperio. Expertky v oblasti práva a psychologie pomáhají rodičům znovu najít pevnou půdu pod nohama. Radí on-line, po telefonu i v rámci osobních konzultací. Ročně se na ně obrátí přes 4000 rodičů v těžkých situacích. Tatínek Petr S. se nám svěřil, jak a v čem mu odborníci z Aperia pomohli.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Dlouho mi v manželství nebylo dobře, cítil jsem vyhoření a neuměl jsem si s tím poradit,“ říká tatínek Petr. Stále nad svým vztahem přemýšlel a po čase došel k závěru, že se chce nechat rozvést. „Manželka o tom nechtěla ani slyšet. Pořád jsem si myslel, že se s ní nějak domluvím, ale ona měla tendenci to vždycky odložit,“ vypráví. Petr už nevěděl, kudy kam. Situaci řešil s právníkem, který mu radil, aby na rozvod nespěchal a vše řešil po dobrém. „Ale vlastně jsem to pořád nemohl uchopit: co by měly být ty kroky, které povedou nějakým směrem?“ vzpomíná. Intenzivně řešil vnitřní rozpor mezi svými potřebami a potřebami dětí. „Měl jsem pořád dojem, že musím všechno udržet, aby z toho rodina profitovala co nejvíc. A neuměl jsem si poradit s konfliktem zájmů,“ vypráví.

VIDEO:  O čem se mlčí: Rodina v ohrožení

Poradili mi, jak s dětmi mluvit o rozchodu a připravit je na změny

Petr se rozhodl situaci řešit aktivně a obrátil se na odborníky z Aperia – Společnosti pro zdravé rodičovství. „V Aperiu mi pomohli pochopit, že pro děti je důležité, aby nebyly přítomny konfliktům, aby se vyhrocené situace urovnaly. Že není nutné žít s manželkou pohromadě. Hlavní je vyjadřovat velkou podporu dětem a pomáhat jim naplňovat jejich potřeby. Poradili mi, jak s nimi o rozchodu mluvit a připravit je na změny. A že i když dojde k rozvodu, ještě to neznamená, že tím děti strašlivě trpí. Pomohli mi pochopit, že i pro manželku je to dlouhodobý proces a že se snaží zorientovat se v tom, co se děje.“ Petr přestal tlačit na pilu a nechtěl od manželky výsledek hned. „Zároveň jsem usiloval o to, aby se proces nějak rozjel, abychom nestáli na místě.“ Odborníci mu pomohli se v celém procesu zorientovat. „Vyměnil jsem právníka. Ten nový mě celým procesem provedl. Před rozvodovým stáním jsme seznámili děti s výsledkem dohody. Zeptali jsme se jich na to, jak se cítí, co potřebují, co by chtěly jinak. Víme, že to zvládají dobře. Neprojevuje se u nich žádné trauma, zhoršení školního prospěchu, z okolí si nikdo nevšiml změn v jejich chování. Dokonce mám někdy dojem, že to zvládají z celé rodiny nejlíp,“ vypráví. Pro Petra to byla obrovská životní lekce, která mu pomohla se postavit na nohy, dotáhnout rozvod a zároveň udržet rodinné vztahy v dobrém stavu. „S dětmi se vídáme každý druhý třetí den, s bývalou manželkou věci řešíme pragmaticky a rozumně. Samozřejmě občas dojde na nějaký konflikt, ale ta hluboká zranění, ta nenávist, to všechno zmizelo. Teď máme vlastně docela dobrý vztah. Za to jsem hodně vděčný,“ uzavírá Petr. 

sbírka Pro mámy a pro táty v krizi

Poradna Aperio nabízí pomocnou ruku všem, kteří to potřebují. Když si rodiče nevědí rady a mají pocit, že se jim svět rozpadá pod rukama, zaslouží si, aby tu pro ně někdo byl. Aby mohla poradna pomoct i dalším rodinám, probíhá právě nyní sbírka Pro mámy a pro táty v krizi, do které můžete přispět. Nezabere vám to více než dvě minuty a pomůžete tisícům rodičů.

Jak se rodí v Česku? Více vyvolávaných porodů a medikace, méně nástřihů a vážení dětí po každém kojení
 

Témata: Manželská krize, Rodiče, tatínek, Rozvody, sbírka, Alimenty, rozvod, Aperio, Krize, Táta, Rada, Děti, Aperia, Obrovská, Máma