Maminka.czVaše příběhy

Mámy cestovatelky: Jana vycestovala sama s dvouletou dcerou na Bali

, Časopis Maminka
4. 9. 2017
„Naše cesta začala daleko dřív než odletem z Terminálu číslo 1,“ začíná vyprávět svůj cestovatelský příběh Jana. Před dvěma lety jí bloudily hlavou tisíce myšlenek. „Bali. Tam musíš. Žádná jóga, surf, opičky. Jen ty a ten ostrov.“

A tak bylo rozhodnuto. Cestu Jana podnikla před půl rokem jen se svou tehdy dvouapůlletou dcerou. Od cesty ji zrazovali, až na pár podobně založených lidí, téměř všichni.

„Slyšela jsem toho hodně: Je to sobecké! Kristýnka z toho nic mít nebude, nepotřebuje někam cestovat! Je to nebezpečné! Nemoci, teroristi, uprchlíci… Blablabla…“ Jana pochyby neměla. Cestou i přesvědčením, že je to pro ni i její dceru to nejlepší možné rozhodnutí, si byla naprosto jistá a jediné, co jí bralo energii, bylo neustálé obhajování toho, že to zvládnou a že ví, co dělá.

První dojmy? Únava, bolesti a monzunové deště

O cestě si s dcerou začala povídat už nějaký ten měsíc před odletem. „Nejčastěji jsem ji připravovala na to, že tam bude teplo, budeme se koupat v moři a papat zmrzlinky. No kdo by se pak netěšil?“ směje se Jana.

Holky nakoupily malé cestovatelské věci jako dětskou čelovku, nový batůžek, nové plavky, kloboučky… a letělo se. Po dobu letu, celkem asi 23 hodin, Jana nezamhouřila oko, jak neustále pozorovala svou dceru, jestli tak dlouhý let zvládne, a tak do cíle dorazila s pěknou únavou i jet lagem.

Navíc se hned první den přidaly zažívací potíže a na náladě nepřidalo ani období monzunových dešťů. „A tak jsme jen spaly, jedly, čvachtaly se ve vlnách, když zrovna chviličku nepršelo, a až po pár dnech aklimatizace se pomalu začaly rozhlížet, jezdit na výlety, poznávat místní kulturu a cestovat.“

Co sbalit na dovolenou s dětmi? Nepodceňte přípravu a nezapomeňte doklady

„Mami, máš fazolku v bříšku…“

Jakmile se Jana po pár dnech otrkala, získala na jistotě a na ostrově zdomácněla, prakticky se vším, co k holkám přišlo, si poradila raz dva.

„Byla to právě veliká výzva, uchopit to celé s láskou a bez boje někomu něco dokazovat, prostě si to společně užít.“ Jana ale tehdy netušila zásadní věc, na kterou mimochodem přišla jako první její malá dcera.

„Týden před odletem jsme s Kristýnkou v postýlce hrály hru, že jsme si poslouchaly bříška: Kristýnko, ty máš v bříšku žabičku! Maminko, a ty tam máš fazolku! Fazolku? Vždyť já fazole téměř nejím,“ divila se Jana. Kristýnka je prý tak vnímavá a citlivá, že to rozhodně nebyla jen tak ledajaká hláška. A tak si Jana i proto, byť s lehkým podezřením, koupila těhotenské testy a přibalila je do kufru.

Video: Modelka se i v 8. měsíci chlubí úplně plochým břichem. Není to nebezpečné?

1 + 1 = 4

„Test jsem si udělala na Bali, po týdnu, co jsem nedostala menstruaci a vyloučila veškeré jetlagy, změny klimatu a únavu. Byla to veliká radost a překvapení, opravdu jsem byla těhotná! Během týdne jsem si byla jistá, že vše zvládneme, že je to přesně tak, jak to má být, a jelikož jsem matka, která se moc nebojí, užívala jsem si to všechno naplno – motorku, surf, cestování, skvělou stravu v 1. trimestru…

Až když jsme se vrátily zpět do Česka, na gynekologii mi řekli, že se jedná o jednovaječná dvojčátka, a začali strašit všemožnými komplikacemi (a že jich není málo!).

A tak mi trvalo tři dny, než jsem byla schopná zprávu, že to budou dvojčata, přijmout a dovedla se rozhodnout, že je jen na mně, jak se bude těhotenství vyvíjet, a že určitě bude vše v pořádku. Protože všichni tři, vlastně čtyři, jsme toho už tolik zvládli!“

Myslete na bezpečnost dětí při cestování autem a vyvarujte se těmto chybám

Vyznání a splněný sen

A tak se chce Jana na Bali brzo znovu vydat. Klidně i se třemi dětmi. Ostatně svou lásku k tomuto nespoutanému ostrovu vyjádřila vyznáním těsně před tím, než s dcerou zemi (prozatím) opustily.

„Milé Bali, je třeba se s tebou rozloučit. Domů se vrací někdo jiný. Jestli za to mohou místní rituály, léčení šamanů, nebo oceán, západy slunce, dvacetičtyřhodinový nonstop s Kristýnkou, svoboda ,in the air‘… nevím. Ano, byly okamžiky, kdy jsem to tady balila, bylo pár chvilek, kdy jsem plakala, že to nedám a i přes idylické filtry na Instagramu to nebylo pokaždé jednoduché.

Ale daly jsme to. Něco ti tu nechávám. Nebo spíš Kristýnka nechává – sebe maličkou. Přijížděla jsem sem v mých očích s miminkem, teď je z ní velká holka. Kdesi jsem četla, že plnit si sny je blbost. Hmm. Já s tím po splnění tohoto, pro mě zatím nejintenzivnějšího snu, a to navštívit tě, nesouhlasím. Bali, děkuji ti za vše, co jsi do mého života přineslo. Jsi úžasné.“

Jana Bergerová

Produkční, nyní na mateřské. Na stránkách snesitelnalehkost.cz pomáhá ženám s nepřízní osudu.

Judista Lukáš Krpálek: Rodiče by měli děti v pohybu podporovat a trávit s nimi čas
Co si myslíte o cestování letadlem v pokročilém těhotenství?
Agáta před porodem na Elite Model Look: Obří výstřih, žabky a rudé šaty ze sekáče
Témata: Vaše příběhy, Časopis Maminka, Těhotenský test, Kristýnka, Česká republika, Splněný sen, Podezření, Cestovatel, První dojem, Výzva, Dcera, Zažívací potíž, Pokročilé těhotenství, Vlna, Máma, Veliká výzva, Dlouhý let, Jana, Blbost, Veliká radost, Dvouletá dcera, Surf, Jednovaječné dvojčátko, Velká holka, Bál

Mohlo by vás zajímat
Jaká jména dětí frčí ve světě a u nás? V Berlíně třeba Mohamed
Jak naučit vzteklouna zvládat hněv? Nezakazujte ho, jen kroťte!
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho
Kluci nejsou rozmazlení. Jsem celkem přísná máma, říká Lucie Vondráčková
S dcerou mluvím na rovinu, říct jen NE nestačí, říká Václav Noid Bárta
Lilia Khousnoutdinová: Synovu placentu jsem pohřbila pod ořech, na dceřině roste lípa
Fejeton Marie Doležalové: Tady můžu s klidem říkat MY, kašlík a prdíky
Dát dítěti na plavání rukávky? Pokus o zabití, říká vodní záchranář
Mámy, bojujte za své malé tužby, vzkazuje Marie Doležalová ve fejetonu

Horoskopy

Beran Neděli si užijete prostě na plné obrátky. Klidně vyrazte s rodinou či kamarády na zábavnou akci…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Magdalena, Magdaléna, Magda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu