Maminka.czČasopis Maminka

Mámy, které křičí: Nebuďte automatky, nepřiměřené reakce vypovídají hlavně o vás

Alena Čálková 10.  5.  2022
Zdroj: iStock
Mámy, které křičí: Nebuďte automatky, nepřiměřené reakce vypovídají hlavně o vás | Zdroj: iStock
Věděla jste, že jednou z nejčastějších rodičovských výčitek je řvaní na vlastní děti? Nepřiměřené reakce přitom nevypovídají ani tak o našich dětech, jako o nás samotných. Přeloženo mateřským překladačem: Váš křik sice vaše dítě slyší, ale ve skutečnosti patří vám. Jen jste ho bohužel včas nevyslyšela.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když padl první lockdown a spolu s ním na nás rodiče vedle vlastní práce i práce učitelů, kuchařek, animátorů, kamarádů, psychologů, trenérů a další úvazky, bylo jasné, že tohle období rozhodně nebude jednoduché. Poměrně brzy mi došlo, že spolu se štosem vytištěných školních úkolů mě kromě jiného čeká ještě jedna výzva – ovládnout své hlasité výlevy na děti. Po pár týdnech nouzového fungování mě totiž začalo hryzat svědomí, že takhle „hlučně“ to není v pořádku. Takhle jsem si svoje mateřství přece nepředstavovala! Nahromaděný stres z pandemie a balíček porůznu nasbíraných bolístek mě donutily na sobě zapracovat a pod vedením psychoterapeuta jsem se vydala na cestu ke změně.
Jednu z prvních misí jsem nazvala Bez křiku. Moc jsem tomu nevěřila, ale když se ohlédnu teď, po dvou letech mého „inovovaného přístupu“, vidím, že to opravdu funguje. Jsou sice dny lepší a horší (rozumějte tišší a hlučnější) podle toho, kolik mám naloženo. Ale jedno už vím: Ten křik, co valíme na děti, patřil původně nám. Teprve když ho ignorujeme, uslyší ho ti druzí. Jak to?

Pozor, rodič v ohrožení!

Když se nám totiž „daří“ potlačovat svoje potřeby a nevnímat vnitřní hlas, který na nás tak naléhavě volá, mozek se časem dostane do jakéhosi nouzového stavu a doslova přepne do programu ohrožení. A odtud je ke křiku jen kousek.

„Důvody ohrožení mohou být různé, ať už zřejmé a bezprostřední, například když se dítě nerozhlédne před vstupem do vozovky nebo hrozí, že na sebe něco převrhne. Anebo skrytější, jako když se nám nedaří ratolesti něco vysvětlit nebo když dělá to, co ‚já bych si teda ke svým rodičům nikdy nemohl dovolit‘,“ říká psychoterapeut a autor projektu 13 hříchů rodičovství – Jak z toho ven Martin Zikmund.

premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Maminka.cz na zkoušku za 1 Kč
Témata: Časopis Maminka, Výchova, Péče o dítě a jeho výchova, Instagram, Rodičovství, Psychika, Pandořina, Výčitka, Psychoterapeut, Děti, Skála, Křik, Nepřiměřená reakce, Máma, Tereza Kramerová, Meditace, Ohrožení
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Únava, strie a poporodní kalhotky. Maminky po porodu však vnímají jediné - pocit štěstí!
Formánková Simona
Galerie
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Andrea porodila dceru doma a ukázala fotky: Kéž by byla každá žena po porodu tak silná a šťastná jako já, říká
Víchová Tereza
Porod doma