Maminka.czKoronavirus

Mámy v izolaci: Takhle si najdete a udržíte kamarádky i v covidové době!

9. 3. 2021
Mámy v izolaci: Takhle si najdete a udržíte kamarádky i v covidové době!
Pandemie změnila všechno v našich životech včetně přátelství. Právě teď mohou speciálně maminky na mateřské pociťovat ještě větší samotu a postrádat podporu, kterou tolik potřebují. Tady je pár tipů, jak na to, abyste se necítila v izolaci tolik frustrovaná. Nepropadejte zoufalství, i v dnešní době existují možnosti, jak získat přátele a zůstat s nimi v kontaktu.

Koronavirová opatření zasáhla do života nám i našim dětem. A zejména na maminky může sociální izolace působit až bezvýchodně. Přišly totiž o běžnou denní rutinu, svobodu setkávat se s kamarádkami a ostatními maminkami, o možnost sdílet své každodenní starosti.

„Obzvláště maminky se často cítí úplně ztracené, nemohou se spoléhat na každodenní stereotypy, na které byly zvyklé, ať už je to odvoz dětí do školek a škol, „poklábosit“ s ostatními maminkami na hřišti, fandit svým ratolestem při fotbalovém zápase nebo tenisovém utkáním, přišly zkrátka o veškeré příležitosti pro vytváření nových přátelství, o šanci svěřit se a sdílet běžné starosti, které obvykle permanentně řeší většina rodičů, o ten vzácný pocit emočního spojení s lidmi, kteří procházejí stejnou životní etapou,“ říká Francyne Zeltser, Ph.D., rodinná a dětská psycholožka.

Proč matky propadají iluzím ze sociálních sítí? Takhle internet změnil rodičovství!

Jsme v tom společně

„Mámy potřebují „parťáky“ a přátele, zejména ty, se kterými mohou sdílet pocit, že „v tom nejsou samy“. Rodičovská zkušenost je nepřenositelná a nikdo nám nerozumí lépe než jiná máma, která se dokáže empaticky vcítit, poradí, vyjádří soucit, polituje, poskytne nám jiný úhel pohledu nebo prostě jen vyslechne,“ zdůrazňuje Francyne Zeltser. Jak si v domácí izolaci poradit a co dělat, aby vynucená „samotka“ byla, pokud možno, co nejméně frustrující? Říká se, že kdo nechce, hledá důvody, a kdo chce, hledá způsoby. A dobrou zprávou je, že takové způsoby existují. Některé vám nabízíme. Inspirujte se, jak můžete zůstat ve spojení s přáteli a blízkými i v dnešní náročné době, tak to nevzdávejte.

Vypátrejte a oslovte staré přátele

Znáte ten pocit, když po dlouhé době potkáte dávnou kamarádku nebo kolegyni a zjistíte, že si máte pořád co říct a přátelství stále krásně funguje, přestože jste se třeba pěkných pár let neviděly? A někdy zase ke vzniku nového přátelství stačí, když se náhodně zapovídáte s maminkou spolužáka vašeho potomka. Dobrou kamarádku zkrátka můžete objevit kdekoli a jakkoli a může to být otázka několika minut, kdy vás „náhoda“ svede dohromady. Zapátrejte v paměti a zkuste kontaktovat spolužačky ze školy, bývalé kolegyně, se kterými vás pojí hezké vzpomínky a zážitky, kamarádky z letních táborů nebo lekcí jógy. Zvedněte telefon, zapátrejte na sociálních sítích, najděte své spřízněné duše, které se vám možná v průběhu let ztratily ze zorného pole. Zkuste je vrátit do svého života, i když zatím jen „dálkově“.

Jak naučíte děti soucitu a laskavosti? Takhle to dokážete!

Nevyhýbejte se virtuálnímu přátelství

V pandemii a velké sociální izolaci jsme prožili celý uplynulý rok a každý z nás snáší tuto zatěžkávací zkoušku jinak. Mnozí již nyní tak trochu rezignují na osobní kontakty, protože se jednoduše bojí. Zvykli jsme si mnohem intenzivněji se pohybovat v on-line světě, na internetu pořizujeme nákupy, řešíme bankovní a úřední záležitosti, s dětmi absolvujeme distanční výuku, sledujeme filmy, o pracovních úkolech a povinnostech ani nemluvě. „Je to neuvěřitelně stresující, chybí mi možnost jít ven a setkávat se s ostatními maminkami v okolí, probrat s nimi, jak moc jsem unavená, protože jsem vstávala v pět ráno, jak se těším na prázdniny a proč mě děti zrovna štvou. Prostě takové to jedinečné pouto, co se vytvoří mezi mámami, když se téměř denně vídají na procházkách nebo na hřišti s ratolestmi. Proto jsem pro nás založila na WhatsAppu skupinku, kde se „potkáváme“ kdykoli, popovídáme, posíláme si fotky a vzájemně si dodáváme energii a sílu, plánujeme, co podnikneme, až to půjde,“ svěřila se Andrea (34), maminka Jonáše (5) a Terezky (3).

Potřebujete si vylít srdce, slyšet názor ostatních maminek, postěžovat si, jak nestíháte, nebo načerpat inspiraci, co se zlobivými dětmi a jak je zabavit? Pomůže Facebook i maminkovská internetová fóra, tam všude narazíte na „virtuální“ kamarádku, se kterou si můžete popovídat o cvičení, hubnutí, kojení, vztekajících se dětech i rychlých receptech na rodinné večeře.

Získejte ostatní pro společnou věc

Skvělou příležitostí, jak se alespoň trochu povznést nad svůj stres a špatnou náladu, je uvědomit si, že spousta lidí kolem vás je na tom podstatně hůře. Pomáhejte potřebným. Spojte se se známými, rodiči kamarádů vašich dětí a zamyslete se, jak a čím můžete být prospěšní a společně pomáhat. Doučování dětí on-line, venčení psů nebo zajištění nákupů starším sousedům, zaslání nepotřebného oblečení a hraček, které nashromáždíte při vyklízení skříní, matkám samoživitelkám nebo do dětských domovů, možností je celá řada. Svůj „projekt“ můžete řídit a organizovat na dálku pomocí sociálních sítí i aplikací a jako další bonus možná získáte nové přátele.

Jste zavřená doma a nemůžete pracovat? Hlavně žádný stres, víme, co dělat

Posilujte rodinné vztahy

Nedostatkem společenských kontaktů a dočasnou zdánlivou ztrátou kamarádů trpí dospělí stejně tak jako děti. I ty nejmenší, u kterých si možná myslíte, že si později nic z dnešních „izolačních opatření“ nebudou pamatovat, jsou závislé na společnosti ostatních lidí, potřebují sociální kontakt a pozornost, nové podněty. Využijte koronavirovou krizi k tomu, abyste se se svými dětmi ještě více sblížili. Jak to jen jde, odložte počítače a telefony, vypněte televizi a každý den si dopřejte čas, který budete trávit spolu. Opravdu spolu. Věnovat sobě navzájem maximum pozornosti, povídat si, bavit se a hrát si. Vytvářejte rodinné zážitky, buďte aktivní. Co takhle společné zahradničení, vaření nebo pečení, přestavba pokojíčku, soutěžní klání ve skocích přes švihadlo, domácí diskotéka? Nezapomínejte na příbuzné, pravidelně pořádejte videohovory s prarodiči, sestřenicemi, tetičkami, ptejte se, jestli něco nepotřebují, a nechte děti, ať se na dálku pochlubí novými dovednostmi nebo povedenými obrázky.

VIDEO: Jak nepropadat během pandemie špatným myšlenkám.

Láká vás malování na kameny? Tady máte vše, co potřebujete vědět!
Udělejte si fantastické fotky! Vezměte křídy, děti a popusťte uzdu fantazii
Takhle Covid mění partnerské a rodinné vztahy. Ubráníte se?

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Děti, Koronavirus, Rodina a vy, Rodina, Rodina a vztahy, Rodiče, izolace, Videohovor, Máma, Přátelství, Kamarádka, Facebook, Jonáš, WhatsApp, Kontakt, Internet, Přítel, Pandemie, Maminka, On-line svět

Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zdají se kojencům sny? A proč se ve spánku smějí a vrtí?
Největší chyby, které dělají rodiče v prvním roce života dítěte. Proč to tak vadí?
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Bolest, slzy a pleny pro dospělé. Tohle je realita po porodu, ne jak píšou!

Horoskopy

Štír Máte dojem, že hádky s partnerem jsou na denním pořádku. Neprovokujte se navzájem a bude líp. Nejvíce…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Julius, Július, Julian

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné