Maminka.czDěti a jídlo

Mango: Proč dětem dopřát toto slaďoučké ovoce? Je to vitamínová bomba

Markéta Novák Matějková 10.  7.  2019
Mango se v našem jídelníčku již docela zabydlelo. Aby také ne, je totiž zdravé a našemu tělu jeho konzumace prospívá. Je navíc vhodné i pro děti, kterým pro svou sladkou chuť chutná. Navíc jde doslova o vitamínovou bombu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mango je neuvěřitelně zdravé, kromě vitamínů obsahuje minerály a antioxidanty. Nejmenším kojencům ho můžete zařadit do ovocných příkrmů, skvěle si rozumí s banány, jablky nebo klidně s broskvemi.

"Mango obsahuje hodně vitaminu C. Jen pro srovnání – 50 g manga pokryje u dětí od jednoho roku do tří let 100 % denní dávky vitaminu C a 100 g manga pokryje u dětí od čtyř let celou doporučenou denní dávku vitaminu C," říká odbornice na výživu a kvalitu potravin Karolína Fourová.

Náš tip: Pecku z manga nevyhazujte, zkuste ji zasadit!

Mango a imunita

Mango má velké množství vitamínu A, který pomáhá chránit tělo před volnými radikály. Stejně tak je bohaté na vitamín C, který hraje důležitou roli při posilování našeho imunitního systému. Ideální je ho jíst čerstvé.

Mango je skvělé na podporu trávení

Mango obsahuje hodně vlákniny, proto je často doporučováno jako přírodní lék při zácpě. Pokud máte dítko, které má problémy s trávením, můžete vyzkoušet právě toto ovoce. Ideální je ho dopřát dítěti před spaním. Ráno by dítko nemělo mít s vyprázdněním problém.

Je avokádo vhodné pro děti? Nejlepší rady, doporučení a recepty

Mango pro dobrý spánek i na nervy

Toto exotické ovoce je bohatým přírodním zdrojem vitamínu B, který je potřebný pro klidný spánek. Stejně jako při problémech se zácpou můžete dětem před spaním dopřát malý kousek manga nebo jim z něj připravit přesnídávku či smooothie, které do sebe dostanou raz dva.

VIDEO: Jak poznat zralé mango a jak z něj dostat co nejvíc

Lepší soustředění

Pro obsah kyseliny glutamové je mango ideální potravinou podporující soustředění. Takže pokud máte doma malého neposedu, který má problémy s koncentrací, můžete mu na svačinku nabídnout mango.

Lepší zrak

Díky vysokému obsahu vitamínu A může pravidelná konzumace manga pomoci i vašemu zraku. Pomáhá při únavě zraku i šerosleposti.

Další výhody, proč si mango dopřát

  • Má nízký obsah tuku a kalorií.
  • Je skvělým doplňkem při očistných kúrách a při hubnutí.
  • Uklidňuje  nervy.
  • Snižuje hladinu cholesterolu.
  • Pomáhá čistit ucpané póry a zlepšuje pleť.
  • Má nízký glykemický index, takže si jej mohou v menší míře dopřát i lidé s cukrovkou.

Čerstvé, nebo jako pyré?

Mango je skvělé samostatné čerstvé, ale můžete jej přidat do ovocného salátu.
V teplé kuchyni se hodí k drůbežímu masu, ale i k rybám. Připravit z něj můžete ale také skvělou marmeládu nebo čatní. Dětem bude nejvíce chutnat čerstvé nebo jako pyré. Připravit z něj můžete i domácí zmrzlinu nebo ho přidat do ovocných koktejlů.

Mango

Jedná se o tropické ovoce, které má ledvinový tvar. Je plodem mangovníku, původem je z jihovýchodní Asie. Plody se mohou lišit velikostí, tvarem i barvou. Mluví se o něm jako o "králi ovoce".

Jak poznat zralé mango a jak ho nakrájet

Až půjdete vybírat mango, neřiďte se rozhodně jeho barvou, ale zaměřte se na jeho měkkost. Pokud si vyberete plod příliš tvrdý, nebude moc šťavnatý a bude se vám špatně kousat. Měkké plody zase nejsou tak dobré.

Mango je nejlepší nakrájet podél pecky. Jakmile máte část odkrojenou, otočte si ji dužinou nahoru a vykrájejte do ní mřížku. Takto nařezané mango promáčkněte slupkou nahoru, aby vám nakrájené kostičky vystouply a daly se snadno oddělit.

Mango z pohledu odborníka

"Mango je zdravé stejně jako jiné ovoce a vyzdvihování některých jeho nutrientů bývá zbytečně nadnesené.  Jednoduchá poučka je, že pokud chcete, aby vám nechyběly žádné vitaminy a minerály, musíte konzumovat ovoce a zeleninu, které pokryjí celé barevné spektrum duhy. Každá barva obsahuje jiné látky a dohromady znamenají dostatek všech z nich," doplňuje Karolína Fourová s tím, že bychom v jídelníčku neměli zapomínat ani na ostatní druhy ovoce.

Oblíbený banán: Pomáhá při průjmech, pálení žáhy i zánětech střev
Témata: Jídelníček, Výživa a stravování, Dětský jídelníček, Děti a jídlo, Zrak, Jídelníček pro miminko, Mango, Sladká chuť, Ovoce, Spektrum, Asie, Konzumace, Vitamín, Bomba, Page, Pyré, Broskve, Vít, Plod
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Herečka Christina Applegate bojuje s roztroušenou sklerózou. Jaké dojemné vyznání poslala své dceři?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Z nafouklého bříška rakovina: Pětiletého Martínka poslali z nemocnice domů, rodiče se ale nenechali odbýt
Láchová Michaela
Vaše příběhy
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Astma v dospělosti. Jaké jsou varovné příznaky a jak poskytnout pomoc při záchvatu?
Procházková Simona
Astma
Moderátorka Eva Hecko Perkausová se stala maminkou. Jaké netradiční jméno dala svému synovi?
Mrázková Dita
Slavné maminky