Maminka.czPříběhy

Manžel s tchánem jsou přesvědčeni, že zemřu při porodu, říká nastávající maminka. Na sále ho nechce

Dita Mrázková 23.  4.  2024
Pocity, které kvůli paranoidnímu manželovi zažívá jen pár dnů před porodem, nemají s těšením se a pohodou nic společného. Která nastávající maminka by se taky na svůj den D těšila, kdyby od partnera denně poslouchala „prognózu“, že při něm zemře?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Osmatřicetiletá maminka Anna si na dvě čárky na těhotenském testu musela počkat několik let. Její bývalý partner děti nechtěl, a tak se vztah po několika letech rozpadl. Když poznala svého současného muže, hned na začátku vztahu se ho zeptala, zda chce mít jednou rodinu. „Když řekl, že ano, byla jsem přešťastná. Konečně jsem potkala toho pravého,“ vzpomíná Anna.

VIDEO: PODCAST MAMINKA: TRAUMA U PORODU

Jenže pro jejího muže bylo téma těhotenství a porodu velmi citlivé. Jeho maminka totiž při porodu zemřela, takže ji nikdy nepoznal. A právě to vyústilo v celoživotní trauma. Pár kvůli tomu navštívil i psychologa, který se muže snažil na všechno připravit. Poté chodil sám na terapie dvakrát měsíčně. Tedy alespoň to své ženě tvrdil. Jenže Anna má dnes pochyby. 

Důvod je prostý. Ve třetím trimestru totiž začala zažívat peklo. „Na manžela má celoživotně velký vliv jeho otec. Není se čemu divit, když ho vychovával sám. Jenže to, co mi před pár týdny oba oznámili, bylo tak šílené a kruté, že se toho nemůžu zbavit. Myslím, že k žádnému terapeutovi nedochází, protože by ho hned poslal na psychiatrii,“ je přesvědčená nastávající maminka.

Klepněte pro větší obrázek

Jak její muž, tak i tchán Anně řekli, že mají velké obavy o to, zda porod přežije. Vmanipulovali ji do hry, kterou ať už chtěně, nebo nechtěně, rozehráli. Dokonce přišli s tím, aby se Anna ujistila, že má v pořádku své životní pojištění a že by bylo potřeba sepsat závěť.

Anna byla nejdřív v šoku, ale pro klid v rodině nechala závěť sepsat. Její muž však přitvrdil. „Asi před čtrnácti dny začal trvat na tom, abych sepsala seznam věcí, které by v případě mé smrti mělo užívat naše dítě a které on sám. To už byla poslední kapka. Regulérně se zbláznil,“ říká.

Když se manžela znovu ptala, proč si myslí, že by měla při porodu zemřít, nepřímo jí přiznal, že ho ovlivnil právě jeho otec. Touto myšlenkou je prý doslova posedlý. Anna přiznává, že když se zamyslí nad životem svého tchána, dává jí jeho chování smysl. „Manželův otec nemá jediného kamaráda ani záliby. Je fixovaný jen na svého syna. Ale že to vyústí až v takovou paranoiu, to by mě nikdy nenapadlo…“

Situace donutila Annu uvažovat o tom, že přítomnost nastávajícího tatínka na porodním sále odmítne. „Těšila jsem se na den, kdy příchod našeho dítěte prožijeme spolu, ale nechci, aby na mě při porodu přenesl ty své obavy a stres. Podvědomě cítím, že se náš vztah rozpadá, protože manžel je totálně pod nadvládou svého otce. Poslední dny slyším doma jen morbidní scénáře. Milionkrát jsem mu říkala, že mě jeho chování stresuje, ale vůbec na mě nebere ohled. V podstatě mě ‚pohřbil‘ zaživa,“ myslí si Anna, která začala uvažovat i o rozvodu. 

Momentálně se ale soustředí na svůj den D, který si chce užít. Na to, co ji čeká v blízké budoucnosti, zatím raději nemyslí… 

Žena po porodu upadla do kómatu. Otec pak dceru sám "nakojil". Udělal bych cokoli, říká hrdě
Témata: Těhotenství, Porod, Příběhy, Rodina, Mateřství, Rodina a vztahy, Psychika, Rodičovství, úzkost, Emoce, vztek, Smrt, Trauma, Deprese, izolace, Manžel, TRAUMA U PORODU, Vztah, Anna, Tchán, Maminka