Maminka.czPorod

Manžela přítomnost u porodu změnila – k horšímu!

Martina Machová 11.  5.  2015
Manžela přítomnost u porodu změnila – k horšímu!
Sandry manžel přítomnost u porodu neplánoval. Vše se seběhlo náhodou. Jenže tato náhoda změnila mladému páru život, bohužel k horšímu.

Místo aby se Sandra radovala z miminka a užívala si spolu s manželem poklidného rodinného štěstí, kterému se doposavad nepřipletla do cesty žádná vážná nemoc, nedostatek či finanční nouze, řeší Sandra vážný partnerský problém.

V pozadí vleklých vztahových problémů nestojí jiná žena či muž, ani další v těchto případech obvyklé důvody, ale porod jejich prvorozeného děťátka a hloupé chování zdravotnického personálu. Od porodu uběhl už rok, manželé spolu intimně nežijí a dokonce ze vztahu vymizely i běžné něžnosti – nezájem nemá kupodivu Sandra (jak tomu po porodu někdy u žen bývá), ale její partner. A nepříjemný mu není jen fyzický kontakt, ale třeba i pohled na kojení. Tento základní nesoulad, kořen mnoha sporů, na sebe nabaluje další problémy a neshody. Manželé se vzdalují, oba svým způsobem trpí. Jak a proč k tomu došlo?

Myslela jsem, že má milenku (neměl, jen se mu hnusím)

„Než jsem pochopila, proč se manžel tak změnil, myslela jsem si, že má milenku. Dokonce jsem doma ztropila hysterickou scénu, za níž se doteď tak trochu stydím. Nicméně síla mých emocí a vzteku mého muže přemohla a on konečně vyšel s pravdou ven. Porod s ním vnitřně otřásl natolik, že se mnou prostě nemůže spát. Sex v něm prý vyvolává vzpomínky na prořezávající se hlavičku našeho syna, vzpomínky na krev a další tělní tekutiny na místech, které dříve vídával v úplně jiných situacích.

Samozřejmě jsem věděla, že u porodu nechtěl být, ale stalo se, a já to pod vlivem naprosto nových starostí hodila za hlavu. S životem se příliš nemažu, těžké situace prostě přicházejí a odcházejí – někdy je zvládnu, jindy ne. Proč se babrat v minulosti? Jenže manžel je jiný, zážitek z porodního sálu se mu vepsal hluboko do mysli a já to podcenila a za jeho odtažitostí hledala úplně jiné důvody.“

Jsme absolutní protiklady (které se nakonec začaly přitahovat)

„Asi si říkáte, proč byl manžel u porodu, když jsme to neplánovali a manžel k porodu nechtěl (což jsem respektovala a vlastně i vítala). S manželem jsme opravdové protiklady – mnozí naši známí nemohli uvěřit, že jsme se dali dohromady. Já jsem vyrostla na venkově, rodiče mají hospodářství.

On je kluk z paneláku, jemný syn intelektuálů. Na vysoké škole jsme byli přátelé – sdíleli jsme stejné zájmy. Oba jsme ale měli dlouholeté vztahy, které skončily ve stejný den; naši partneři spolu začali totiž chodit! Na jejich svatbě jsme se pak dali dohromady i my dva.

Já, které nedělá problém stáhnout a vyvrhnou králíka a on, který nesnáší pohled na krev, nenávidí injekce a není schopen pozřít maso, které něčím (třeba kostmi) připomíná, že bylo někdy zvířetem. Z mnoha důvodů bylo tedy jasné, že manžel k porodu nepůjde, což mě nijak netrápilo. Porodu jsem se nebála a nikdy mě ani nenapadlo, že bych u něj měla mít chlapa. K čemu?“

U porodu omdlel (a otřesen je doposavad)

„Porod proběhl úplně jinak, než jsme plánovali. Do porodnice jsme velmi spěchali, porod postupoval rychle, kontrakce byly velmi silné a já naprosto neřešila, co se děje okolo. Ponořila jsem se do bolesti a soustředila se na sebe a miminko. Manžel byl celou situací tak zaskočen, že se nechal personálem doslova nahnat na porodní sál.

Nějak všichni automaticky počítali s tím, že chce být jako většina tatínků u porodu. Myslím, že jsme tenkrát oba byli v jiném světě; já ponořená do porodního procesu a on do jakéhosi vnitřního transu. Co tam vlastně dělá, mně došlo až ve chvíli, kdy ho lékařka vyzvala, aby přestřihl pupečník. V té chvíli omdlel. Pupečník přestřihla lékařka a ještě jsme spolu vesele vtipkovaly na téma muži a porod.

Vtipkování mě však po pár měsících přešlo. Porod s mým mužem otřásl příliš hluboko; sex je u nás tabu a pohlazení výjimkou. Muž utíká z místnosti i tehdy, když v ní kojím syna. Postupně zmizel i ze společné postele a já se bojím, že vlastně utíká přede mnou. Je mi ho líto a je mi líto i sebe. Nevím, jak mu pomoci. Rozhodně ho nechci opustit, ale ani takhle nechci žít dál! Chybí mi láska a chtěla bych i další děti.“


Mohlo by vás zajímat

Madonin komplex: Aneb byl u porodu a teď odmítá sex
Může přítomnost u porodu vyvolat v mužích sexuální dysfunkci?

 

Témata: Porod, Láska a vztahy, Vaše příběhy, Chování a vztahy, Vážná nemoc, Partnerský problém, Manžel, Madonin, Zdravotní personál, Přítomnost, Rodinné štěstí, Protiklad, Něžnost, Stejný den, Pór, Fyzický kontakt
Mohlo by vás zajímat
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu