Maminka.czBatole

Markéta Častvaj - Plánková: „Řeším podobné problémy jako seriálová Magda“

Dita Mrázková 12.  12.  2011
Markéta Častvaj - Plánková: „Řeším podobné problémy jako seriálová Magda“
„S manželem hrajeme doma různé herecké Etudy... děti se s námi opravdu nenudí!“ svěřuje se mimo jiné oblíbená herečka Markéta Častvaj - Plánková.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

< první="" díl="">

* Na podzim jste se vzali. Jak se díváte na svatby jako takové? Považujete je za povinnost vůči dětem, nebo pro vás mají své kouzlo?

Kdybych svatbu považovala za povinnost, nevdám se nikdy. Upřímně řečeno, i když jsme s Danielem krátce po seznámení začali žít v jedné domácnosti, byla jsem dlouho přesvědčená, že zůstaneme „na hromádce“. Pak ale přišel romantický výlet do Benátek, kde Daniel podlehl prostředí, koupil ve stánku prstýnek a požádal mě o roku. Ten prstýnek stál tři eura, ale to už jsem mu odpustila :-)

* A jak jste si svatbu užili s dětmi?

Vedle svědků a našich dětí jsme jiné hosty na svatbě neměli. Bylo to komorní, klidné a veskrze příjemné.

* Některé děti, jejichž rodiče se rozejdou a za čas začnou žít s jiným partnerem, občas mívají problém adaptovat se najednou s novým členem rodiny. Jak Agátka přijala Daniela?

Agátka bere Daniela jako svého tatínka a nedá na něj dopustit, i když ví, že je tu ještě jeden otec. Přijala to bez problému. Mají moc pěkný vztah, mužskej v tom našem světě hodně chyběl...

* Jak Agátka vychází se svými nevlastními sourozenci?

Má dar okouzlit svým šarmem kohokoli a okamžitě. A na obě děti se vždycky hrozně těší, jsou to prostě sourozenci.

* A co Julinka? Probudila v Agátce ty ryze holčičkovské pudy - chce ji třeba chovat, vozit v kočárku, pomáhat s přebalováním…?

V tomto ohledu je Agátka trochu „klučičí“. Rozhodně preferuje hraní před utíráním zadečku miminku. Ale v jejím věku to je naprosto normální.

* Když srovnáte obě těhotenství lišila se od sebe nějak kromě zkušeností? Jak jste vnímala těch devět měsíců s Agátkou a jak s Julinkou?

Je pravda, že těhotenství s Agátkou bylo mnohem hektičtější, pracovala jsem intenzivně prakticky až do porodu. Podruhé už to bylo mnohem klidnější. Víc jsem si to užila.

* Jste oblíbenou a taky asi dost vytíženou seriálovou herečkou. Kromě televize však také hrajete v divadle, dabujete, míváte i zájezdová představení. Vy se asi nenudíte...

Za pomoci cukru a biče jsem si dokázala vychovat manžela tak, že se o domácnost včetně dětí postará sám :-) Ale vážně - mám v ně velkou oporu, s Julinkou je teď přes den často doma sám, stíhá i vyzvedávat Agátku ze školky a na večer ještě něco ukuchtit, třeba sýry a chleba s vínem.

* Jednu dobu jste působila i v hudební kapele. Zpíváte či hrajete doma dětem?

Když spustím zpěv na Agátku, zacpe si uši, jde ke klavíru nebo kytaře a zpívá punkové protestsongy. Ale s Danielem prakticky bez přestání hrajeme různé improvizované herecké etudy, takže děti se nenudí. Ovšem odmítají za ta skvostná představení platit, a tak jsme nuceni jim po nocích rozbíjet prasátka a brát si, co nám po právu náleží.

* Povedete k hudbě a umění vůbec i holky?

Ano, to je přece hlavní úloha rodičů, nenápadně a nenásilně děti „dokopat“ k něčemu užitečnému a krásnému. A vedle umění se je snažíme vést i k aktivnímu způsobu života, ke sportu.

* Jak vypadá únik od dětských plenek, problémů a šarvátek do světa televizní zábavy? Dokážete odhodit běžné rodinné starosti a stát se váženou seriálovou paní doktorkou „na povel“?

Je paradoxní, že seriálová Magda řeší často velmi podobné problémy jako já. Byly jsme těhotné, máme děti vlastní i nevlastní, o domácnost se taky nějak musíme postarat. Takže vlastně žádná zvláštní příprava na roli probíhat nemusí…

* Přenášíte si své načerpané „poznatky ze života“ i do scénáře?

Ne, to nejde, scénář seriálu je svatá kniha, která nesmí být pozměněna. Ale zato v divadle, v Ypsilonce, kde hraju, si improvizace užíváme spousty.

* Jak trávíte chvilky, když jste jenom s rodinou?

Jak jen můžeme, vyrážíme na naši milovanou chatu, která je naštěstí kousek od Prahy. A tam, uprostřed lesů, luk a strání, spřádáme všelijaké plány…

* Málo se o vás ví, že jste zakladatelkou a patronkou sdružení ALMA, které se snaží pomoci finančně i jinak znevýhodněným dětem. Jak vás myšlenka založit Almu napadla, a kolika dětem se díky vám už pomoci dostalo a jak?

Podívejte… lidem, které naše téma pomoci osloví, doporučuji pročíst naše internetové stránky alma-pomocdetem.cz. No, a těm, kteří pomáhat nechtějí, to nebudu nějak sáhodlouze popisovat…

* Na svých webových stránkách máte hodně vzkazů od fanoušků. Spousta z nich vás prosí o fotografii, další vám vyjadřují podporu v tom, co děláte. Nabíjí vás to zjištění, že mají lidé zájem, že vás mají rádi?

Já mám k internetu značně ambivalentní vztah. Je to úžasný zdroj informací a zábavy, na druhou stranu žrout soukromí. Z toho důvodu neprovozuji žádné internetové stránky, a to ani na sociálních sítích typu Facebook. Bohužel vím, že kdosi se na nich za mě, a dokonce i za mého manžela vydává. Bez našeho souhlasu... Mám ráda mystifikace, ale tohle je za čarou. Obecně ale děkuji všem, kteří mi v dobré víře vyjadřují podporu.

* Dokážou vás motivovat i případná kritika?

Pokud nejde o sprosté výkřiky plné nenávisti a „zamindrákovanosti“, tak ano. Každý by měl být rád za zpětnou vazbu, i když není úplně pozitivní.

ČTĚTE TAKÉ: (Před)Vánoční mlsání trochu jinak: Zkuste nové recepty

* Dočetla jsem se o vás, že se zajímáte o mystiku a tajemno…

Poté, co jsem na různých televizích viděla v akci různé věštce a vědmy, mě víra ve schopnosti těchto lidí zcela opustila. Ale lektvar lásky kapu manželovi do čaje každý den!

* Byla jste někdy u kartářky nebo astrologa?

Kdysi ano. Kartářka mi předpověděla syna. Skoro se trefila :-)

* V co věříte, Markéto?

Že vykonané dobro se člověku vrátí nejméně dvojnásobně…Ve zkratce…

Co vás dokáže zvednout ze židle?
Nic, pokud na ní není připínáček nastražený mým vtipným manželem.

Jaké jídlo miluje Agátka?
Krevety. Nedělám si legraci, opravdu má ty mořské červíky tak ráda, že je schopna sníst celý talíř.

Čím vás nejvíc potěší?
Těžko vybrat jednu věc... Když se přijde pomazlit, namaluje mi hezký obrázek a podobně.

Snažíte se být přísná nebo rozmazlujete?
Snažím se být především spravedlivá - obrazně vytyčit hranice, které jsou dostatečně široké, ale za něž nesmí.

Dala byste přednost rodinné dovolené pod stanem nebo u moře?
Jezdíváme obytným autem k moři, takže je tam romantika i to opalováníčko.

Toužíte ještě po dalším dítěti?
Samozřejmě, do tuctu jich ještě pár chybí.

Čím vám udělá radost manžel?
Když ode mě neuteče :-)

Komu je Julinka víc podobná? (…a co by odpověděl manžel…)
Potvůrka, je to celej táta! (A on si je toho moc dobře vědom!)

Dáváte si novoroční předsevzetí?
Když chce člověk něco změnit ve svém životě, měl by to udělat hned a ne čekat na silvestrovskou noc.

Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Slavní rodiče, Časopis Maminka, Školák, Předškolák, Batole, Novorozenec, Kojenec, Seriál, mág, kartářka, Potvůrka, Jak, Mark, Aktivní způsob, Hezký obrázek, Novoroční předsevzetí, Mag, Plán, Hlavní úloha, Úžasný zdroj, Lektvar, Čas