Maminka.czSlavní rodiče

Markéta Plánková

Petra Miterová 1.  3.  2010
Markéta Plánková
Setkat se s herečkou Markétou Plánkovou vyžaduje důkladné plánování. Je totiž pořád v jednom kole, ale pro časopis Maminka si volnou chvilku našla…

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„ Nemohu nečinně sedět“

* Máte dvouapůlletou dcerku, ale vůbec jsem nezaznamenala, že byste byla na mateřské dovolené. Stihla jste ji alespoň krátce?

Luxus několikaleté mateřské dovolené bych si jako samoživitelka opravdu dovolit nemohla, ale o to intenzivněji jsem se snažila si Agátku užít ve chvílích volna. Navíc herectví je práce nárazová – například do divadla jsem odešla v šest večer a v deset zase byla zpět doma. Mezitím Agátka třeba spala, takže ani často nepostřehla, že jsem pryč.

* Takže motivací k návratu do práce byly i finance?

Víte, ono odpočinout si psychicky na chvilku od celodenní nebo i celonoční péče o miminko je důležité. Obdivuji matky na plný úvazek, ale pro mě bylo důležité „dobít baterky“ v práci. A nebudu zastírat, že jedním z důvodů byly i finance.

* Kdo Agátku hlídal?

Babičku mám daleko, našla jsem si chůvu, neteř mých známých. Vypomáhá mi s hlídáním od Agátiných 3 měsíců až doteď.

* Často natáčíte celý den. Není vám líto, že nemůžete vzhledem k povaze své práce trávit s dcerou více času?

Je to vždy něco za něco, třeba okolo Vánoc jsem měla v natáčení téměř měsíční přestávku, ani v divadle se toho moc nehrálo, takže jsem si svoji Agátku užila na 200 % od rána do noci.

Agátka

* Agátka je ve věku, kdy děti procházejí obdobím prvního vzdoru. Projevuje se i u ní?

Někdy mám pocit, že Agátka má období vzdoru od narození. (smích) Ale vážně, Agátka se poslední dobou velmi zklidnila, hezky si hraje a docela poslouchá.

* Na co kladete při výchovy dcery největší důraz?

Věřím, že osobnost člověka je už v tomto raném věku v zásadě určena. Chci jí tedy dávat velký prostor na rozvoj. V příštích letech bych ji ráda vedla k muzice, myslím, že talent má veliký.

* Čeho se při výchově Agátky obáváte asi nejvíc?

Tak to pravděpodobně mají všichni rodiče stejné. Nechci jí – byť i nevědomky – nijak ublížit, způsobit nějaký mindrák či něco podobného.

* Kdo vám s péčí o malou pomáhá? Chodí už do školky?

Můj přítel je zároveň velkým kamarádem Agátky a musím říct, že mi s ní hodně pomáhá. Agátka chodí nepravidelně do jesliček, zvyká si na dětský kolektiv a moc ji to mezi dětmi baví. Zatím ale ještě v jesličkách po obědě nespí, chodíme spinkat domů.

* Vidíte v ní už některé své vlastnosti, gesta apod.?

Ale to víte, že ano, například napodobuje moji intonaci řeči.

* Čím vás spolehlivě nejvíc rozčílí?

Když si začíná vymýšlet jen proto, aby třeba oddálila dobu, kdy se jde spát. Krátce poté, co se vyčurá, hlásí, že potřebuje jít znovu, nebo chce napít, i když vlastně nechce. Ale není to nic tragického, zřejmě to k tomuto věku prostě patří.

* Pozná vás v televizi? Jak reaguje?

Ještě před několika měsíci moje přítomnost na obrazovce, i když jsem byla doma, vyvolávala u Agátky spoustu otázek. Nechápala, co tam v té krabici máma dělá. Ale zrovna teď na silvestra mě Agátka viděla v dětském televizním kabaretu a evidentně ji to docela potěšilo.

* Vy jste nejen herečka, ale také muzikantka. Hrajete a zpíváte i doma Agátce? Projevuje naopak ona nějaké hudební či herecké vlohy?

Akordeon (na který hraje Markéta Plánková – pozn. red.) Agátka vysloveně nemusí, a když hraju na elektronické varhany, spíše ji baví, jak na nich vyloudit co nejvíce disharmonických tónů. Ale na druhou stranu už si začíná pobrukovat písničky, fouká do flétny a foukací harmoniky, baví ji xylofon... Všimla jsem si, že má hudební sluch. No a herecké vlohy jsou u ní vidět už taky. Je to taková moje malá šikulka. Myslím, že časem ji zapíšu do nějakého hudebního nebo dramatického kroužku či do lidové školy umění.

* Berete ji s sebou na natáčení, zkusila jste ji už nechat, aby si zahrála před kamerou?

Zatím mi na to připadá ještě malá, nedokáže se dlouho soustředit. Navíc je dost svá, ráda by všem předvedla, co sama chce a umí, ale těžko by se jí chtělo dělat to, co by vyžadoval režisér nebo někdo jiný. Takže možná časem, uvidíme...

Charitativní činnost

* Založila jste společnost Alma na podporu koníčků a volnočasových aktivit dětí v dětských domovech. Jak funguje a kde se nápad zrodil?

Z debat s lidmi z dětských domovů jsme s kamarádkou Alenou Kotkovou přišly na to, že zrovna toto je oblast, která není ošetřena jiným způsobem. Děti například mají spoustu hraček, ale problémem je zaplatit třeba hodiny klavíru nebo zápisné do fotbalového klubu. Inspirovaly jsme se adopcí na dálku, nabízíme něco jako „adopci na blízko“, tedy zájemce má možnost vybrat si na našem webu www.alma-pomocdetem.cz konkrétní dítě a přispět mu na konkrétní zájmovou volnočasovou aktivitu. Navíc, pokud dovolí zákonný zástupce dítěte, může s ním být v kontaktu, podobně jako právě u adopce na dálku.

* Jak děti do projektu vybíráte, s kterými dětskými domovy spolupracujete?

Způsob fungování jsme si obě vyzkoušely v dětském domově ve Vysoké Peci, s dovolením ředitelky Libuše Houdové. Teď nám domovy samy píšou nebo se snažíme vytypovat takové, kde by pomoc byla nejvíce potřebná. Podmínkou je, aby si děti samy navrhly činnost, zkontaktovaly se s tím, kdo jim pomáhá, byly aktivní. Finanční částka nechodí do domovů, ale přímo do sportovních klubů, „lidušek“ atd. Z darovaných peněz také nestrháváme nic na administrativní ani jiné náklady, které nám hradí samostatný sponzor, celá částka tak pomůže konkrétnímu dítěti.

* Zapojujete se do práce s dětmi hodně i vy osobně?

Až dosud jsem shánění domovů i výběr dětí nechávala kvůli pracovnímu vytížení z větší části na Aleně Kotkové, ale v tomto roce se chystám své zapojení výrazně rozšířit.

* Jezdíte děti do domovů také navštěvovat, vídáte se s nimi?

Několik domovů jsem samozřejmě navštívila, abych viděla, jak fungují, jak tam děti žijí. V jednom z nich pro nás uspořádaly děti nádhernou vánoční besídku. Příliš těsný osobní kontakt ale často nevidí jejich zákonní zástupci rádi. Aby se děti příliš neupínaly a nevytvářely si nesplnitelné naděje a pak nebyly zklamány.

* Kde na všechny svoje aktivity vůbec berete čas a energii?

Ono jak v divadle, na koncertě, tak i při práci s dětmi jde o jakousi výměnu energií. Něco vydáte, ale diváci, posluchači nebo děti vám přinejmenším stejný díl vrátí. S časem je to horší, ten nafukovací není, ale snažím se dobře si to organizovat.

* Jak jste zvládala situaci coby samoživitelka? Nezalitovala jste třeba někdy?

Budu k vám upřímná, na tyhle otázky už nemám myšlenky. Bylo to pro mě těžké a zároveň krásné období, ale rozebírat už to víc opravdu nemíním.

Partneři

* Otcem Agátky je herec Roman Štolpa, nežijete spolu. Kdo pro vás jako samotnou maminku byl a je největší oporou?

Mohla jsem se vždy spolehnout na rodinu a své dobré kamarádky. Teď se k nim přidal i můj přítel.

* Vídá se Agátka s tatínkem? Jaký mají vztah?

Nevídá, vztah tam zatím není žádný.

* Ptala se už na tatínka, co jste jí řekla?

Snažila jsem se jí říct pravdu, samozřejmě přiměřeně jejímu věku. Rozhodně jí nechci nic zatajovat.

* Vaším partnerem je novinář Daniel Častvaj. Jste nyní šťastná? A co Agátka?

Ano, jsem šťastná a spokojená. Agátka má s Danem výborný vztah – a spolu s ním jsme do rodiny získali i další dva starší sourozence, Danovy děti Danielku a Ondru. Jsou u nás často a Agátka od nich slyší, jak Danovi říkají „tatínku“, a úplně přirozeně mu tak říká také.

* Není v dohledu svatba?

Ano, je. Naplánovali jsme ji s Danielem na červen 2086 a potomka přivedeme na svět až tak rok nebo dva po svatbě.
(smích)

* Brzy bude svátek svatého Valentýna, jak ho doma oslavíte?

My máme Valentýna každý den…


Markéta Plánková

  • narodila se: 15. dubna 1978 v Novém Městě na Moravě
  • vystudovala: kroměřížskou konzervatoř a pražskou DAMU (Katedra alternativního a loutkového divadla)
  • povolání: herečka, zpěvačka, muzikantka, moderátorka (dva roky moderovala v ČT nedělní pohádkové pásmo pro děti – Edův pohádkový balík)
  • hraje: ve Studiu Ypsilon
  • proslavil ji: seriál Světla Pasáže (2007)
  • účinkování v seriálech: Rodinná pouta, Ordinace v růžové zahradě
  • hrála ve filmech: Bankrotáři, Slečna Julie, Fišpánská jablíčka
Témata: Slavní rodiče, Časopis Maminka, Plán, Sportovní klub, Stejný díl, Největší důraz, Mark, Rodinná pouta, Markéta Plánková, Svátek svatého Valentýna, Muzikantka, Osobní kontakt