Maminka.czmatka a dcera

Máš velký nos. To břicho nikde neukazuj. Vypadáš jako prostitutka... Čím zadělávají mámy svým dcerám na trauma?

Dita Mrázková 3.  1.  2024
Když se z malé holčičky stává slečna, jejíž duše je křehká a zranitelná, bezmezně důvěřuje především své mámě, u které hledá útěchu. Rozhodně nečeká, že by se právě ona stala kritikem, který jí způsobí trauma. Těchto 10 mladých žen má ale úplně jinou zkušenost...

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dodnes si vzpomínám na větu (a své následné menší traumátko) své maminky, která je dnes už sice úsměvná, tehdy ve mně ale vyvolala pocit, že moje tělo hnije a já umírám.

Když jsem se vrátila asi v devíti letech z hřiště, bolely mě strašně svaly na nohou. "No protože máš shnilé maso," odpověděla mi maminka, když jsem si jí postěžovala. Až o mnoho mnoho let později jsem pochopila, že tím shnilým masem myslela to, že její dcerka je vcelku lenivá a příliš nesportuje, což se v moravském žargonu dá přetlumočit, že je prostě "shnilá". Já si z toho ovšem vyvodila smrtelnou diagnózu. Dnes se tomu obě smějeme, tehdy jsem z toho měla ale celkem velké trápení.

VIDEO: MODERÁTORKA PETRA SVOBODA: DCEŘI SE UŽ DO VKUSU NETREFÍM. JÁ BYCH PODTRHLA KŘIVKY, ONA JE SCHOVÁVÁ

Deset mladých žen však odhalilo zkušenosti, které nejsou ani zdaleka k pousmání. Čím je jejich maminky v dětství ranily natolik, že se s následky potýkají dodnes?

Nesmíš být "jiná"!

Klepněte pro větší obrázek

"Když jsem byla malá, ráda jsem objímala nejen své blízké v rodině, ale i své kamarádky. Tedy až do chvíle, kdy mi maminka řekla: Neměla bys objímat své kamarádky. Lidé si mohou myslet různé věci... Zeptala jsem se jí: 'Jaké?' A ona odpověděla: 'Že jsi prostě jiná.' Tehdy mi bylo osm let a od té doby pak pro mě bylo těžké projevit fyzickou náklonnost. Mámina věta o mé jinakosti ve mně vzbudila velké obavy ze selhání..."

Témata: Mateřství, Rodičovství, Rodina a vztahy, Výchova, Psychika, Vaše příběhy, Dcera, mateřská láska, Vlasy, matka a dcera, prsa, Emoce, Odvaha, Deprese, Kritika, Vzdor, úzkost, vztek, Trauma, dieta, Břicho, Máma, Velký nos, Maminka, Nos, Vlasová kosmetika na Heureka.cz