Maminka.czTěhotenství

Masáž hráze je ideální prevencí před nástřihem. Kdy a jak ji provádět? A je vhodná pro všechny těhotné?

Ivana Ašenbrenerová 10.  8.  2023
Nástřih hráze je nejčastější chirurgický zákrok u porodu. Je ale taky nejkontroverznější a nejvíc diskutovaný. Naštěstí existuje jednoduchá praktika, která epiziotomii pomáhá zabránit. Tou je masáž hráze, díky níž se nástřihu i trhlinám můžete vyhnout.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Někdy se samozřejmě epiziotomii nevyhnete, ale obecně se od rutinního nástřihu upouští. V některých zemích se provádí u méně než jedné pětiny žen, například ve Velké Británii nebo Nizozemí. Česká republika je ale pořád zemí s vysokým podílem epiziotomií, hlavně u žen, které rodí poprvé. Podle odborníků by měl být tento zákrok přísně individuální.

VIDEO: Zaručené tipy k vyvolání porodu: Funguje masáž bradavek nebo pohlavní styk?

Co je to hráz?

Hráz je vlastně oblast mezi pochvou a konečníkem. Pokud nedojde k nástřihu, může dojít na konci druhé doby porodní, kdy se prořezává poševním vchodem hlavička, ke vzniku spontánních trhlin. Jestli už dopředu víte, že si nepřejete nástřih (lékaři by se vás ale měli zeptat, nikoli ho provést automaticky bez vašeho vědomí), je dobré už v těhotenství hráz masírovat, aby byla pružnější a k trhlinám nedošlo.

Klystýr, holení, nástřih a další rutinní postupy u porodu. Jsou opravdu nutné? Zeptali jsme se porodní asistentky

Proč hráz masírovat?

Masáž se provádí v rámci přípravy na porod. „Usnadňuje miminku průchod na svět a je to také jedna z technik, jak předejít poranění hráze,“ vysvětluje porodní asistentka Eva Šlingová. Díky masáži se zlepšuje elasticita a vláčná a dobře prokrvená hráz je mnohem lépe chráněna před porušením. Vhodná je pro všechny budoucí maminky, ale největší význam má pro prvorodičky.

Kdy masáž provádět?

„Masáž je vhodné provádět zhruba od 32. až 37. týdne, a to pravidelně každý den. Nejlépe po teplé sprše nebo koupeli,“ radí Eva Šlingová. Teprve v této době dochází díky hormonům ke zvýšení elasticity tkání. Masáž lze provádět po celou dobu těhotenství, ale největší efekt má až v této době, tedy pár týdnů před porodem. V teplé vodě se provádí proto, že teplo způsobí zahřátí tkání, to je prokrví a lépe se připraví na masáž.

Jak se masáž provádí?

Není to nic těžkého. Pořiďte si olej, který je k tomu přímo určený. Rozhodně nepoužívejte běžné dětské olejíčky, lubrikační gely, vazelínu či minerální oleje. Ty by mohly tkáň vysušit, a to nechcete. „Olejíčky speciálně určené pro masáž hráze obsahují éterické oleje, které hrázi přinesou výše zmíněné benefity,“ dodává porodní asistentka. „Masáž se provádí ukazováčkem, kdy se zasune prst po první článek dovnitř do pochvy a pohybem ve tvaru U se jemně tlačí směrem ke konečníku. Masírujte otvor tak dlouho, dokud se hráz nenapne. Tlak je takový, jaký je vám příjemný,“ radí Eva Šlingová. Hráz můžete ještě víc uvolnit tak, že budete jemně tahat tkáň dopředu, čímž se napodobuje procházení hlavičky při porodu. Masáž nesmí být nepříjemná nebo bolestivá. „Pozor si dávejte na to, abyste měla čisté ruce a raději krátké nehty,“ dodává. Masáž může provádět i váš partner.

Kdy nemasírovat?

Rozhodně ne v době, kdy máte horečku nebo máte gynekologické záněty, například mykózy nebo genitální opar. V případě, že vám masáž není příjemná, raději ji neprovádějte nebo si můžete pouze zlehka vetřít olejíček dovnitř a nechat ho vstřebat bez masáže. „Vetřít se může olejíček i směrem nahoru ke stydkým pyskům a močové trubici, i tam je totiž riziko poranění,“ říká porodní asistentka.

Masáž i po porodu

Olej můžete upotřebit i u porodu na teplý obklad, který prospívá její jemnosti a elastičnosti. „Využít se dá i po porodu, kdy jím můžete masírovat poranění, které i přes masáž může na hrázi vzniknout,“ dodává odbornice.

Masáže miminek: Pomáhají na bolavé bříško i náladu. Syn byl v extázi
Témata: Těhotenství, Porod, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady porod, Porodní asistentka, Masáže, Hráz, Velká Británie, Trhlina, Česká republika, Prevence, Nizozemí, Masáž, Chirurgický zákrok, Eva Šlingová, Tkáň