Maminka.czZrcátko

Masáž jizvy po císařském řezu i epiziotomii. Gynekoložka Kamila Žižková radí, jak postupovat krok za krokem

Vanda Stöckbauerová 11.  1.  2024
Jizvy jsou přirozenou součástí procesu hojení po porodu. Ať už jste podstoupila císařský řez nebo rodila přirozeně, je vhodné o ně pečovat. V dalším dílu seriálu Zrcátko vám gynekoložka Kamila Žižková vysvětlí, jak provádět jejich masáž.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Pokud žena porodila císařským řezem, má na břiše jizvu, nejčastěji v kalhotkové linii. I když se na první pohled může zdát, že se jenom nařízne kůže a vyndá se miminko, výkon je mnohem složitější. Při sekci se dostáváme do dutiny břišní, kde vidíme i okolní orgány. To znamená, že řez je veden kůží, podkožím, fascií, svaly, pobřišnicí, dělohou,“ vysvětluje MUDr. Kamila Žižková.

Ženy po císaři si nejčastěji stěžují, že v oblasti jizvy pociťují nepříjemné pocity, jako by tam měly bouli, někdy mohou zaznamenat zvýšenou nebo sníženou citlivost nebo jim vadí, že je jizva vystouplá. „Proto se doporučuje včasná a dlouhodobá péče v podobě masáže. Je vhodné začít už od příchodu z porodnice a pokračovat ještě 4 až 6 měsíců, případně podle potřeby déle. Masáž zlepšuje prokrvení, tím i hojení a zabraňuje vzniku srůstů zejména v podkoží,“ konstatuje MUDr. Kamila Žižková. K masáži potřebujete jen něco na promazání, například sádlo, bambucké máslo, měsíčkovou mast, případně jsou k dostání i speciální přípravky určené na jizvy.

VIDEO: Jak se starat o jizvu po císařském řezu?

Péče o jizvu v porodnici

„Ještě v porodnici jizvu několikrát denně sprchujte vlažnou vodou, nejlépe bez mýdla. Jemně se snažte omýt zbytky krve. Používejte na ni speciální ručník, ale nejlepší je sušit ji jednorázovými kuchyňskými utěrkami nebo kapesníky, abyste do rány nezavlekla infekci,“ radí lékařka. Infekce by se mohla zanést například otíráním genitálu a jizvy stejným ručníkem. Postupujte jemně, jizvu nikdy nedřete, ručník nebo papírovou utěrku na ránu jen přikládejte.

Pooperačnímu režimu přizpůsobte i běžný pohyb. „Ještě v porodnici je vhodné nechat se poučit o pohybech, abyste jizvu co nejméně zatěžovala. Vstávejte a lehejte si přes bok, držte si jizvu při kýchání a kašlání. První trénink může vypadat i tak, že máte ruku na břiše a snažíte se dýchat do bránice a pánevního dna,“ radí Kamila Žižková.

Masáž jizvy po císařském řezu

S masáží jizvy začněte po jejím zhojení, to znamená po odloupání stroupků nebo eventuálně po odstranění stehů či svorek. Gynekoložka vysvětluje: „Za jeden až dva týdny provádějte tlakovou masáž. Jizva musí být zhojená, nebolestivá, bez zarudnutí, hematomu a známek infekce. Centimetr po centimetru těsně nad a pod jizvu zatlačte prstem tak, aby zbělelo nehtové lůžko, prst nechte na místě asi půl minuty a pokračujte o kousek vedle. Ztvrdliny lze masírovat více do hloubky. Přes jizvu prstem nepřejíždějte, pouze tlačte těsně nad a pod jizvu, ne přímo v místě jizvy. Masáž provádějte minimálně 3x denně po 10 minutách, čím častěji, tím lépe. Účinek lze očekávat asi za jeden až dva měsíce.“ Provádění tlakové masáže pomáhá proti hypertrofickému jizvení, což je nevzhledné vystoupnutí nad okolní pokožku v důsledku vzniku nadbytečného vaziva.

5 hlavních zásad péče o porodní poranění. Co radí gynekoložka Kamila Žižková?

Masáž jizvy po epiziotomii

I po přirozeném porodu a nástřihu může zůstat na intimních partiích „památka“, kterou lze upravit masáží. Hráz se masíruje po jejím zahojení, to znamená zhruba po šestinedělí. Před samotnou akcí je vhodné přiložit na ni teplý obklad. „Zprvu lze začít jen hlazením, dotyky, poklepáváním. Žena se seznamuje s jizvou a masíruje hráz a pochvu v její dolní polovině. Pokud si představíte vstup do pochvy jako ciferník, tak se držte čísel 3 až 9. Postupujte nejprve zvenčí, následně se vloží prst do pochvy, postupně klidně i dva prsty. Jemně na jizvu tlačte zhruba 30 sekund na jednom místě. Do pochvy můžete vložit palec a ukazovákem masírovat zevně. Lze i různě mačkat mezi oba prsty,“ radí gynekoložka. Masáž je vhodné provádět po celý rok po porodu jednou až dvakrát denně po dobu 5 minut. Díky tomu se sníží riziko bolestivosti při pohlavním styku, diskomfortu v pochvě a na hrázi, pocitu něčeho cizího, necitlivosti, ale i přecitlivělosti v intimních partiích.

I v tomto případě je dobré zdůraznit, že pokud máte nějaké potíže nebo pochybnosti, obraťte se na svého gynekologa nebo ženského fyzioterapeuta.


Kdo je Kamila Žižková?

Sympatická maminka pracuje jako lékařka v oboru gynekologie a porodnictví a ve volném čase se věnuje instagramovému profilu moje_gynpor, ve kterém vtipnou formou vzdělává o ženském těle a sexualitě. Vyhrála první místo v naší soutěži Maminka roku 2022 v kategorii Maminka blogerka. Nedávno vydala knihu Vulva není vagína, která pojednává o různých tématech nejen z oboru gynekologie, ale také z běžného života a sexu. S lehkostí a humorem, aby tomu každý rozuměl.

Klepněte pro větší obrázek
Děsí vás únik stolice u porodu? Nejste v tom sama. Co si o tom myslí porodníci? Kamila Žižková uklidňuje
Témata: Porod, Zrcátko, Císařský řez, Bříško po porodu, Kamila Žižková, intimní partie, Jizvy, Zahojení, Gynekoložka, Břicho, Masáž, Eve, Prst, Hojení, Jizva, Pochva