Maminka.czMasáže

Masáže miminek jsou důležitý rituál. Dokážou pomoct při kolice a lépe se vyrovnat s poporodními traumaty. Víte, jak na to?

Ivana Ašenbrenerová 18.  8.  2023
Většina starověkých kultur používala dotyky s novorozenými dětmi zcela automaticky. Pouto s nimi maminky navazovaly pomocí vonných olejíčků tak, že jimi děti masírovaly, hladily je a protahovaly. Hlazení a dotýkání fungují ale i dnes a měly by být běžnou součástí péče o miminko.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Proč byste měla miminko masírovat? Protože mu to je především velice příjemné. A to nejen proto, že se při masáži používají zvláčňující oleje, ale hlavně proto, že i podle mnoha studií jsou masírované děti klidnější, vyrovnanější a lépe spí. Pokud začnete masírovat hned po porodu, pomůžete tím miminku vyrovnat se lépe s poporodními traumaty a stresy, takže se uvolní. Každá masáž má ale svá pravidla, která byste měla dodržet, aby byla masáž co nejefektivnější.

VIDEO: Kojenecká kolika a rady zkušené duly: Simona Lazzari doporučuje před kojením jeden účinný trik

Význam doteků a masáží

Miminko při porodu prochází větší či menší mírou stresu. „Ať už pozitivním stresem, když porod probíhá přirozeně, nebo negativním ve formě nátlaku na začátek porodu či působení chemickými látkami podávanými při porodu nebo nešetrných zásahů v konečné fázi porodu. Může se také stát, že jde o náročný porod, život ohrožující situaci a jiné další události, které třeba ani nemůžeme ovlivnit. Potom je potřeba s miminkem navázat vztah jemnou komunikací formou doteků, hlazení i mazlení,“ vysvětluje fyzioterapeutka Kateřina Blažková. Tím miminku pomáháte vyrovnat se s příchodem na svět. „Dotyky ho taky učíte vyrovnat se s emocemi a prožitky a ukazujete mu, že jste tady pro něj,“ dodává Katka Blažková.

Cílenými doteky a masážními hmaty pak pracujete na lymfatickém systému, na prokrvení a učíte miminko vnímat tělo a taky určovat fyzické i pomyslné psychické hranice. Masáž je vlastně takový rituál, který dítě potřebuje k tomu, aby se cítilo bezpečně a jistě. „Může taky udávat rytmus dne a pomoct dítěti v náročnějších situacích.“

Kdy masírovat a kdy ne?

Miminko můžete začít masírovat hned po porodu a masáž je vhodné provádět pravidelně. „Najít si oblíbenou denní dobu, a ta je v každé rodině a u každého miminka různá. Mylně se někdy maminky domnívají, že nejlepší dobou je čas po koupání. To však už bývají miminka často po celém dni unavená a chtějí mléko nebo spát. Nabízí se tedy doba před koupelí, ale klidně to může být i dopoledne, kdy jsou některá miminka bdělejší,“ radí fyzioterapeutka. Není vhodné masírovat hned po krmení nebo tehdy, když je miminko mrzuté, třeba v době, kdy mu lezou zoubky.

Stejně tak není masáž vhodná, když je dítě nemocné, má horečku, průjem, zvrací nebo má nějaké defekty na pokožce. V případě kožních potíží je dobré poradit se s odborníkem, jestli je vhodné masáž provádět, případně jakým olejem. „Je fajn, když si najdete rituál i rytmus, a nemusí to být denně. Hlavně netlačte na sebe ani na miminko,“ dodává Kateřina Blažková.

Co použít k masáži?

Pokud chcete masírovat miminko, rozhodně nešetřete na přípravcích. Používejte výhradně přírodní kosmetiku. „Pokožka dítěte do jednoho roku nepotřebuje příliš chemie. Kůže je největší orgán těla, proto bychom k ní měli přistupovat citlivě už od narození. Učím maminky masírovat čistým jemným mandlovým olejem, meruňkovým olejem nebo kombinací obou. Mohou se využít i jiné přírodní oleje nebo lze postupně s věkem přidat i jemné éterické oleje. Vždy po jedné až dvou kapkách. Aromaterapie je voňavá a malé miminko potřebuje vnímat pachy okolí, hlavně maminky, proto s éterickými oleji začínám opatrně,“ radí Katka Blažková. Vždy také pečlivě sledujte, jak miminko na daný druh kosmetiky reaguje.

Nikdy nemasírujte najedené či nemocné miminko, radí odbornice

Jak správně masírovat?

Doteky a hlazení jsou přirozené a patří k mateřské intuici. „Neexistuje jeden jediný správný návod, každé miminko i maminka mají jiné potřeby a pocity. Existují ale doporučené sestavy a postupy, například u masáže bříška se vyplatí je respektovat. Jsou to promyšlené hmaty a konkrétně u bříška mohou pomoct v případě plynatosti a bolestí bříška. Musí se ale dodržovat směr masáže a nepřehánět to s tlakem na bříško. U končetin se zase nejprve působí na lymfatický systém a potom na prokrvení končetin,“ vysvětluje fyzioterapeutka.

Dalším směrem mohou být takzvané motýlí masáže, to je systém trochu odlišný. Vždy je také lepší vyhledat zkušeného odborníka, pokud chcete masáže dělat skutečně správně a chcete jimi ulevit od konkrétního problému. Před každou masáží by se měla maminka ujistit očním kontaktem, povídáním nebo úsměvem, zda má miminko na masáž náladu a jestli ji chce.

Další výhody masáže

Velmi praktické a efektivní je kombinovat masáž s handlingem. „Cílenými doteky a hmaty se dá pomoct v určitých oblastech i bez větších zásahů nebo změn. Třeba pokud je miminko takové vláčné, gumové, bez napětí, mohu přidat více razance právě v dotecích, masážních sestavách, a pozitivně tak ovlivnit napětí dítěte, zvýšit ho. Pokud je naopak dítě stažené, mohu postupovat velmi jemně pomalu a klidně, a snížit tak napětí a uvolnit ho,“ doporučuje fyzioterapeutka Blažková

Mgr. KATEŘINA BLAŽKOVÁ

se věnuje fyzioterapii pro miminka, děti, dospělé, nabízí konzultace a vzdělávání veřejnosti. Sestavila on-line kurz Intuice mámy, v němž poskytuje mimo jiné informace o péči o miminko a praktické ukázky, jak s ním zacházet a manipulovat, aby byl podpořen jeho správný vývoj. Její snahou je nenahánět maminkám strach, ale naopak je podpořit v jejich nově nabyté kompetenci.

Více na www.intuicemamy.cz

Fyzioterapie po porodu. Kdy začít s rehabilitací pánevního dna a co mu prospívá nejvíc?
Témata: Porod, Novorozenec, Kojenec, Miminko, Masáže, Fyzioterapie, kultura, kolika, Masáž, Kateřina Blažková, Olej, Blažková, Dotek, Simon Lazzari, Stres, Maminka, Rituál
Mohlo by vás zajímat