Maminka.czmasopust

Masopust 2024: Kam na něj vyrazit v Praze a dalších městech?

Vanda Stöckbauerová inf 9.  2.  2024
Masopustní veselí má v Čechách dlouhou tradici. Nedílnou součástí jsou masopustní průvody s pestrobarevnými maskami nebo zabijačkové hody. Oslavy konce masopustu vrcholí převážně v sobotu před Popeleční středou, která letos připadá na 14. února. Poradíme vám, kam se s dětmi vydat. O zábavu bude postaráno.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Malostranské masopustní veselí, Praha, 10. 2.

Tradiční masopustní oslavy proběhnou i v historickém centru Prahy. V sobotu 10. února od 13 hodin si nenechte ujít masopust Malé Strany a Hradčan. Sraz masek bude mezi 13.00 a 13.30 před hostincem U Černého vola v Loretánské ulici. Součástí celé akce budou vyhlášení nejlepších masek a soutěž o různé ceny. Průvod bude stavět u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí, porážka kobyly proběhne u domu U Dvou slunců v Nerudově ulici, svatba masek v Thunovské ulici u hospody U Hrocha, zastřelení medvěda na náměstí Kampa (pod schody). Po cestě bude hrát Pražský pouťový orchestr. Okolo 16.00 dorazí průvod na Kampu, kde proběhne masopustní veselice s živou hudbou.

Žižkovský masopust, Praha, 11. 2. 

Již v neděli proběhne 29. ročník tradičního Žižkovského masopustu. Průvod tentokrát povede z Kostnického náměstí okolo radnice a skončí před Atriem na Žižkově. S dětmi si užijete bohatý doprovodný program na jednotlivých místech. A dejte si záležet na maskách, ty nejzajímavější budou odměněny. 

VIDEO:  Dílnička: Vyrobte si originální masopustní masku

Špilberk žije! masopustem 2024, Brno, 10. 2.

Masopustní veselí proběhne i v Brně na hradu Špilberk. Od 10.00 do 17.00 bude na velkém nádvoří  přichystán bohatý hudební, divadelní i soutěžní program. Můžete se těšit i na stánky s tradičním občerstvením. Ve 13.00 začne masopustní průvod, který projde areálem hradu až na velké nádvoří. Následovat bude představení masek. Program bude ukončen tradičním porážením kobyly.

Masopust Ostrava, 13. 2.

Již po patnácté se na Masarykově náměstí a v přilehlých ulicích v centru Ostravy uskuteční masopustní slavnost, jejíž součástí jsou bohatý kulturní program, maškarní průvod a jarmark. Vedle tradičních masek a závěrečných scének zabíjení kozla a pochovávání basy se náplň hlavního programu ponese v duchu určitého tématu, které koresponduje s charakterem slavnosti a regionu. Letos bude ústředním tématem hornictví a připomene se i letošní sté výročí vzniku Velké Ostravy. Průvodci budou horničtí patroni sv. Prokop a sv. Barbora. Na jevišti i v průvodu se vystřídají účinkující z Ostravy a jejího okolí. Termín oslav letos připadá na úterý 13. února. Stánky s občerstvením, domácí zabijačkou a nově také dvorek se zvířátky a expozice zemědělských strojů na Masarykově náměstí budou zpřístupněny od 11 do 19 hodin. Hlavní program na jevišti na Masarykově náměstí začne v 15 hodin.

Masopust 2024, Roztoky u Prahy, 10. 2.

Každoročně oblíbenou akcí, kam se sjíždějí lidé z celého Česka, je Roztocký masopust. Vznikl jako lokální počin malé skupiny lidí a za více než dvacet let vyrostl do jedinečné živoucí akce. V sobotu 10. února se mohou návštěvníci těšit na průvod, který vyrazí za svou královnou. Průvod plný originálních masek poputuje přes Roztoky na Holý vrch, kde se setká s průvodem z dalších obcí. Společně pak tančí a odcházejí za masopustní zábavou.

Kdy vznikl a proč se slaví masopust? Tady je 6 nápadů, kterými ho dětem hravě přiblížíte

Poberounský masopust v Zadní Třebani, 10. a 11. 2.

Jedna z největších a na kulturní program nejbohatších akcí svého druhu ve středních Čechách míří letos opět do Zadní Třebaně. Poberounský masopust a největší „fašaňk“ široko daleko se zde bude konat v sobotu 10. února i v neděli 11. února. Masopust začne v sobotu ráno staročeským jarmarkem, kde budou k dostání preclíky, koláče, maso nebo koblihy. Děti se budou moct svézt na koních, dospělé potěší zabijačkové pochoutky nebo oblíbená masopustní tombola.

Masopust na Ševčinském dole, Hornické muzeum Příbram, 17. 2.

V Hornickém muzeu Příbram se uskuteční tradiční masopustní průvod a lidová veselice v prostředí historických báňských objektů v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách. Průvod masek, mezi nimiž nemohou chybět havíři či důlní skřítci permoníci, povede duch okolních brdských lesů Fabián, kterého doprovodí kapela a pestrá družina fantaskních bytostí. Součástí programu budou humorné scénky a hornické písničky.

Mělnický masopust, 19. 2.

Mělnický masopust propukne v neděli 19. února. Kromě trhů se bude zpívat a dovádět v masopustním průvodu, který vyrazí z náměstí Míru. Zakončení akce proběhne za doprovodu folklorních souborů.

Masopust v Nymburku, 24. 2.

Masopustní zábava se letos nevyhne ani Nymburku. V sobotu 24. února se vydá průvod masek z náměstí Přemyslovců až na Rejdiště, kde budou hudba, zábava a zabijačkové speciality.

RECEPT: Upečte si dozlatova osmažené a nebesky nadýchané masopustní koblihy

Masopust v Kroměříži, 10. 2.

Masopustní veselí ovládne Kroměříž v sobotu 10. února. Již v 9 hodin se vydá na svou pochůzku částí města masopustní průvod. Tradiční maškary, mezi nimiž nebudou chybět medvěd s medvědářem, kominík, četník nebo bába s nůší, dorazí po desáté hodině na Hanácké náměstí. Po zahájení a tradičním tanci s medvědem proběhne napínavá soutěž v pojídání velkých jitrnic.

Ústecký masopust, 10. 2.

Užít si tradiční oslavu masopustu můžete také v Ústí nad Labem. Můžete se těšit na tradiční průvod na Lidické náměstí, kde budou probíhat prodej zabijačkových specialit, soutěže pro děti a dospělé či soutěž o nejlepší jitrnici. Děti se mohou těšit na živá zvířátka i dílničky.

Masopustní koleda v Českých Budějovicích, 13. 2.

Oslavy proběhnou samozřejmě i v jižních Čechách. Budějovický průvod začíná v 16 hodin u Jihočeského divadla, pokračuje na náměstí Přemysla Otakara II. a celý program je v jeho blízkém okolí, přičemž těšit se můžete na maškarní průvod barevných masek a žehnání koledy. Doprovodný program zajišťují ty nejlepší jihočeské folklorní soubory, jejichž umění a výkony vytvářejí z budějovického masopustu výjimečnou akci. 

Témata: Kam s dětmi, Tipy na výlet, masopust, Maminka cestuje, zábava, Výlety, praha, Ústí nad Labem, Nymburk, Špilberk, Hrad Špilberk, Střední čechy, Prokop, Masopustní průvod, Česká republika, Jižní Čechy, Soutěž, Atrium, Kampa, Průvod, Náměstí, Žižkov, Veselí, Roztok u Prahy, Malá strana