Maminka.czKnihy pro děti

Máte co číst? Vyšla nádherná Archistorie, Dan Brown pro děti a příběh autisty Matěje

Radka Wallerová 15.  10.  2020
Nevím, co teď doma čtete vy, ale my se věnujeme architektuře. Nadchla nás totiž Archistorie, která vychází v rámci podzimního Velkého knižního čtvrtka. Děti zároveň listují novinkou Dana Browna, která má i hudební doprovod. A já čtu knížku Matěj maluje mapy, kterou o svém synovi s poruchou autistického spektra napsala jeho máma.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kdy jindy než teď si najít čas na čtení? Je rozumné být co nejvíc doma nebo samozřejmě někde v přírodě, ale i odtamtud se člověk rád vrátí do tepla – například k rozečtené knize. Vybírat můžete třeba z nabídky Velkého knižního čtvrtku, který připadá právě na 15. října a přináší výběr skvělého čtení napříč žánry i generacemi. Těšit se můžete na šestnáct titulů. 

Čtěte dětem už od narození: Rozvíjíte jejich slovní zásobu a obrazotvornost

My doma jsme se hned vrhli na originálně ilustrovanou knihu Archistorie. Vyprávění o architektuře – varšavská architektka a teoretička architektury Magdalena Jeleńska ho napsala pro své čtyři děti a původní vydání získalo v domovském Polsku titul Nejkrásnější kniha roku.

Vůbec se nedivíme, protože ta knížka – v Česku ji vydává Labyrint v edici Raketa – vážně krásná je. A zároveň děti baví, a to jak devítiletého syna, tak čtyřletou dceru.  Archistorie srozumitelně vysvětluje na desítkách příkladů z dávné historie i současnosti základní architektonické formy, typy budov a seznamuje se stavebními materiály. Tip? Vždycky když dočteme pasáž o nějaké stavbě, hledáme si k ní další fotky na webu. 

Instagram: Chcete mít krásný a úspěšný profil? Víme, na co se zaměřit

Další titul, po kterém děti nejspíše sáhnou s radostí, je knížka Divoká symfonie. Jejím autorem je trochu překvapivě světový bestsellerista Dan Brown a o profesoru Landonovi v ní není ani slovo. Bohatě ilustrovaná kniha je plná půvabných, hravých básniček, v nichž maestro Myšák se svou věrnou taktovkou seznamuje čtenáře se zvířecími kamarády, od gepardů a klokanů až po slony a velryby. Ilustrace Susan Batoriové dodávají knize humor a interaktivní aplikace pro chytré telefony umožňuje knížku číst i s doprovodem orchestrálních skladeb věnovaných jednotlivým zvířátkům. Vyzkoušeno, funuje to! 

Příhody plné odsudků a odmítnutí

Já sama jsem se hned začetla do knížky, jejíž autorkou je Michaela Hošková. Tahle máma v knize Matěj maluje mapy otevřeně, přitom ale s nadhledem, popisuje život s autistickým synem. Vypráví příhody plné odsudků a odmítnutí, stejně jako pochopení, lidsky zásadních setkání a dílčích pokroků a radostí.

A hned po ní se těším na světový bestseller nominovaný na prestižní Booker Prize – to je román irské autorky Sally Rooneyové nazvaný Normální lidi. Román o vzájemné fascinaci, přátelství a lásce. Stejně jako ve své úspěšné prvotině Rozhovory s přáteli autorka zase vsadila na nesmírnou otevřenost, vhled do hloubky a složitosti lidského života a zároveň břitký vtip a sarkastický nadhled.

Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?

A jaké knížky jsou rovněž v nabídce? Tady je máte.

Americký spisovatel, scenárista, novinář, držitel Pulitzerovy ceny Lawrence Wright ve svém děsivě prorockém thrilleru Na konci října, který se odehrává v indonéském internačním táboře Kongoli, varuje před arogancí moci a křehkostí civilizace.

Součástí exkluzivní kolekce podzimního Velkého knižního čtvrtku je netrpělivě očekávaný pátý díl nejúspěšnější humoristické série posledních let o „poslední aristokratce“ Aristokratka u královského dvora. Jak už název napovídá, Evžen Boček tentokrát své hrdiny zavede až na audienci u skutečné královny a nechá je prožívat mnohá veselá dobrodružství.

Podstatně vážnější témata nastoluje geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy Václav Cílek. V knize Jak přejít řeku shrnuje své nanejvýš fundované úvahy o společnosti, přírodě a nás samých.

Další oblíbený český autor, Josef Formánek, přichází se svým zatím nejosobnějším románem Kniha o tichu, v němž píše o svých nejbližších, o pádech i vzletech, o zvláštních náhodách, které se stávají, o věcech mezi nebem a zemí, o tichu a klidu, o tajemství nalezeném v údolí volavek.

Ostřílený reportér Jakub Szántó se ve své druhé knize Z Izrastiny s láskou. Reportérem mezi dvěma zeměmi vyznává z hluboké náklonnosti k Izraeli, Palestině a jejich obyvatelům. Nechybí jeho osobitý sarkastický a sebeironizující tón ani bohatá příloha snímků, které nashromáždil.

Romány Davida Zábranského bývají nejen úspěšné, ale také hojně diskutované. V novince Republika vychází z nedávných společenských a politických otřesů na Slovensku, vyvolaných vraždou mladého novináře. Vztahy mezi jednotlivými postavami, inspirovanými skutečnými aktéry událostí, se odehrávají na pozadí obecnějších aktuálních jevů, jako je role médií, klimatická krize, mezigenerační konflikt a rostoucí síla ženského hnutí.

Petr Sagitarius, Čech s polskými kořeny, autor akčních krimi novel z „divokého“ východu Česka, ve své kriminální trilogii Trujkunt zavede čtenáře až na nejvýchodnější cíp naší země, trojmezí Česka, Polska a Slovenska. Major ostravské kriminálky Roman Saran tam řeší spletité případy, které provázejí velmi neobvyklé okolnosti.

Fanoušky sportu a fotbalu zvláště nadchne kniha Zdeňka Zikmunda Bican proti Hitlerovi. Fotbal v Protektorátu Čechy a Morava nabízející podrobný pohled na nejpopulárnější sport u nás v období Protektorátu Čechy a Morava včetně dosud neznámých informací a řady dokumentárních dobových fotografií.

Kdy bude finále soutěže Maminka roku? Tomáš Klus už to ví!

Světoznámý český typograf, grafik a též hudebník František Štorm stvořil unikátní ilustrovaný stavební deník – Stavitelé. Knížka je volnou kompilací všedních zápisků a vnitřních pocitů zažívaných během rekonstrukce starého domu, její součástí je 36 kreseb tesařskou, zednickou a truhlářskou tužkou čtvercového formátu; geometricky univerzální dlaždicová kukátka otevírají čtenáři poněkud patafyzický pohled na průběh stavby. 

Knihovničku milovníků literatury faktu Velký knižní čtvrtek obohatí hned o několik novinek: Labyrint z ledu. Triumf i tragédie polární výpravy A. W. Greelyho – autor Buddy Levy na základě podrobného výzkumu přibližuje strastiplnou cestu výzkumné polární expedice, která s optimismem vyplula v roce 1881, aby nakonec skončila nejstrašlivější tragédií v dějinách dobývání Arktidy. Výprava do zálivu Lady Franklinové chtěla probádat na mapě dosud nevyznačená místa v Arktidě.

Gad Šimron, izraelský novinář, spisovatel a bývalý agent Mosadu, v nervy drásajícím dramatu Exodus podle Mosadu píše o tajné akci, které se sám zúčastnil a která v 80. letech zachránila tisíce etiopských Židů.

Čtenářům se dostává do rukou také Reniin deník. Život dospívající dívky ve stínu holokaustu, který je světovými médii označován za klasiku mezi literaturou o holocaustu a sama jeho autorka Renia Spiegel za „polskou Annu Frankovou“. Renia je mladá dívka, která sní o tom, že se stane básnířkou. Jenže Renia je Židovka, žije v Polsku a je rok 1939...

Informace o Velkém knižním čtvrtku a jednotlivých titulech z exkluzivní kolekce najdete na webových stránkách www.velkyctvrtek.cz.

Škola doma: Konkrétní tipy, jak se s dětmi učit on-line kvůli zavření škol
I dezinfekční gel na ruce může být příjemný. Kosmetické tipy, které se vždycky hodí
Témata: Pohádky, Knihy pro děti, Nákupy, Tragédie, Nákupní tipy, Náš tip, František, scénárista, Expedice, Brown, Rekonstrukce, Divoká, Civilizace, Autistické spektrum, Půvab, Izrael, Morava, Polsko, Storm, Žánr, Gepard, Reportér, Anna Franková, Josef Formánek, Franklin
Mohlo by vás zajímat