Maminka.czJídelníček

Máte dítě s ADHD? Vyřaďte mu z jídelníčku těchto 5 potravin, které snižují pozornost

inf vas 20.  11.  2023
To, co jíme, významně ovlivňuje činnost mozku, naše nálady nebo aktivitu. Dvojnásobně to platí u dětí s ADHD, tedy s poruchou pozornosti s hyperaktivitou. Nevhodná strava zvyšuje riziko zhoršení projevů ADHD až o 92 %.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Existují potraviny, které snižují pozornost, což je u dětí s ADHD nežádoucí. Proto jsou důslednost ve stravě a vhodná volba potravin u dětí s poruchou pozornosti zásadní,“ upozorňuje zakladatelka Institutu výživových poradců a health koučka Pavla Pešková Gazdíková.

VIDEO:  Nikol Moravcová přiznala: Dcera po mě zdědila ADHD a nesmí cukr!

5 potravin, kterým je lepší se vyhnout

Bílé pečivo – podle studií pšenice a lepek způsobují, že některé děti mají zhoršenou pozornost.

Barevné pečivo – mnoho tmavého pečiva neobsahuje celozrnnou mouku, ale pšeničnou, která není pro děti s ADHD vhodná. Tmavé pečivo se nerovná vždy zdravé pečivo.

Sladkosti – oplatky, sušenky, lízátka… Čím víc cukru nepozorné děti mají, tím víc jsou neklidné.

Sladké bublinkové nápoje – obsahují velké množství přidaného cukru, umělá barviva a konzervanty, které zhoršují průběh ADHD.

Průmyslově zpracované potraviny – obsahují umělá barviva, konzervanty, přidaný cukr, alergeny, které mohou zhoršit projevy hyperaktivity a snížit pozornost.

Zlobivé, nebo hyperaktivní? Dětský psychiatr radí, jak a kdy se ADHD projevuje a jak dítěti pomoct

Jaké potraviny zařadit do jídelníčku?

„U dětí s ADHD je potřeba mít v jídelníčku alespoň 2 gramy omega-3 mastných kyselin, které jsou nezbytné pro správný vývoj mozku. Nezbytné jsou také hořčík, zinek a zároveň doporučuji konzumovat potraviny, které obsahují antioxidanty. Proto u nákupu věnujte pozornost složení potravin,“ radí Pavla Pešková Gazdíková.

Tučné ryby (například losos)

Avokádo

Špenát

Chia semínka/chia puding

Lněné semínko

Lněný olej

Hrušky

Jak pomoci dítěti s ADHD, aby bylo úspěšné ve škole? Takhle!
Témata: Jídelníček, Cukr, Potraviny, Hyperaktivita, Nikol Moravcová, strava, ADHD, Pozornost, Pečivo, Riziko zhoršení, Potraviny na Heureka.cz