Maminka.czDětská obezita

Máte dítě s nadváhou? Tady je 6 věcí, kterých se rozhodně vyvarujte, abyste mu neubližovali

Simona Procházková 4.  11.  2022
Přinášíme malého praktického průvodce, jak s empatií vychovávat děti s nadváhou. Jak k nim přistupovat a čeho se vyvarovat, aby i z „tlustého“ dítěte vyrostl zdravý, sebevědomý a šťastný jedinec? Přečtěte si rady a doporučení Lindy Gerhardt, americké koučky a rodinné terapeutky.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Jako dítě jsem byla tlustá. S mou mámou jsme o tom nikdy nemluvily, všichni kolem mě se tvářili, že je to normální. Musím říct, že dosud je to pro mě velmi bolestivé téma. Jak moc jsem byla překvapená, když si nedávno maminka přečetla jeden z mých článků na téma dětské obezity a přístupu k těmto dětem a zavolala mi, jak moc je smutná z toho, že nevěděla, jak se mnou tenkrát komunikovat, jak se chovat, co by měla udělat, aby mi neubližovala. Se svou dcerou zažívám nyní podobný problém a v žádném případě nechci, aby se kvůli své nadváze trápila a vyrostla se stejnými zkušenostmi jako já,“ otevřeně říká Linda Gerhardt. Podle ní je zkrátka nemožné, aby se rodič nesnažil chránit své ratolesti před veškerými bolestivými a zraňujícími věcmi, které sám zažil ve svém dětství.

VIDEO: Za dětskou obezitu nemůže fast food, ale rodiče. Jak je na tom vaše dítě? 

Rodiče dělají to nejlepší, co umí… Jenže často špatně

Každý rodič chce přece pro své potomky to nejlepší a snaží se je vychovávat podle nejlepšího svědomí a s nástroji a možnostmi, které má k dispozici. „Jenže moje máma se mě snažila chránit tak moc, že mě tím vlastně naučila nedůvěřovat lidem a stydět se za své tělo a vše, co s ním souvisí. I když její tehdejší postoj a chování chápu, z ničeho ji neobviňuji a necítím žádnou zášť, poznamenala mě její výchova na celý život,“ přiznává Linda.

„Když jsem vyrůstala, neexistovala žádná příručka, která by mou matku poučila, jak vychovávat tlusté dítě, co dělat, a čeho se naopak vyvarovat. Jediné, co mohla, bylo naučit mě, jak se obrnit proti jedovatým poznámkám od lidí kolem, přihlásit mě na sporty, poslouchat, jak jí dětští lékaři říkají, že bych měla zhubnout, a neustále mi opakovat, abych tolik nejedla a více se hýbala. Šlo ale o marný boj. Pocházím z rodiny, kde jsou všichni při těle a podsadití. Vždycky budu trochu tlustá a robustní, bez ohledu na to, jak moc nebo málo budu jíst a jak intenzivně budu sportovat.

Proto jsem se rozhodla sepsat své poznatky a vzpomínky. Je to můj pokus pomoct rodičům, kteří řeší podobný problém, tedy to, jak zdravě, důstojně a bez psychických následků vychovat dítě, které má nadváhu nebo je obézní. Nejsem sice lékař, mám ale dostatek životních zkušeností a prožitků týkajících se dětí s nálepkou: tlusté,“ uvádí Linda Gerhardt.

Učte děti o rozmanitosti těla

„Pamatuji si, že jednou z nejbolestivějších věcí, které jsem jako tlusté dítě zažívala, byla naprostá bezmoc, kterou jsem cítila ve svém těle. Všechny děti kolem mě byly hubené, jen já ne. A nebyla to moje chyba, tloušťka je pevně zakódována v mé DNA. A přesto jsem měla pocit, že moje tělo selhává. Ale co by se stalo, kdyby mi někdo řekl, že je to v pořádku tak, jak to je? Ulevilo by se mi, kdybych se o rozmanitosti a proměnách lidského těla dozvěděla dříve než v devatenácti letech. Společnost nám odmalička dává najevo, že hubení jsou lepší, schopnější, šikovnější… A ti tlustí jsou v mnoha ohledech považováni za méněcenné,“ je přesvědčena Linda Gerhardt.

Děti během pandemie covidu-19 ztloustly. Lékaři varují před krizí dětské obezity. Co radí zoufalým rodičům?

Vychovávejte své děti tak, aby pochopily, že hubenost je pouze jedním bodem v obrovském spektru různých tvarů a velikostí těla. Některá těla jsou hubená, jiná tlustší, některá jsou svalnatá a statná, další pak na některých místech tlustá, zatímco na jiných štíhlá. A každé je dobré. Když se vaše dítě zeptá "proč je ten člověk tlustý?" nebo "proč jsi tlustá?", nebo dokonce "proč jsem tlustý?", neříkejte mu, že se nehodí pokládat tuto otázku. Řekněte mu, že je to jen jedna z podob, jaké tělo člověka může mít. Vysvětlete, že žádná dvě těla nejsou stejná, některá jsou větší, jiná menší, žádné z nich nemá větší hodnotu než jiné.

Podporujte jejich sebedůvěru a věřte jim

Nebo je spíše neučte nedůvěřovat svému tělu. Děti se rodí s vrozenou důvěrou ve vlastní tělo, instinktivně vědí, co právě to jejich chce a potřebuje. Miminka vědí, kdy mají hlad, kdy jsou připravena se přetočit na bříško a zvednout hlavu a poprvé vstát a chodit. Nedůvěře se učí.

Děje se to pomalu a nenápadně, někdy nevyhnutelnými „nehodami“. Například když se dítě cítí na to, že dokáže skočit z velké výšky, a místo toho spadne a ublíží si. „Tento druh nedůvěry, který učí opatrnosti, je užitečný. Někdy je však nedůvěra zasévána tím, že rodiče zpochybňují věci, které dítě přirozeně ví – například když se potomka ptají, zda má skutečně hlad a opravdu potřebuje další svačinu. Pro tlusté děti je podobné podkopávání sebedůvěry zničující. Vyvíjí se tím u nich nezdravý vztah k jídlu, který může dospět až do bodu, kdy se stydí, že mají hlad nebo že vůbec něco jedí,“ popisuje Linda Gerhardt. Dovolte svým dětem plně důvěřovat sobě a svému vlastnímu tělu.

Děti přísných rodičů mají větší sklony k obezitě, tvrdí vědci. Proč to tak je?

Nenuťte je do sportování

Dítě je tlusté, mělo by tedy méně jíst a více se hýbat. Co také jiného, že? Zní to logicky. Určitě je skvělé podporovat děti v jejich zájmu o přirozený pohyb, podnikat společné pěší výlety nebo vyjížďky na kole. Pokud jde ale o jakoukoli organizovanou sportovní aktivitu, netlačte na pilu. Ne každé dítě, ať už je obézní nebo hubené, touží po fotbalovém či házenkářském týmu, lekcích zumby nebo trénincích karate. Nechte je odejít od činností, které je nebaví, a to bez pocitu viny a studu. Ano, i v případě, že jste již nakoupili to pekelně předražené vybavení, dres a předplatili kroužek na půl roku dopředu. Když za vámi děti přijdou s tím, že už nechtějí pokračovat, zeptejte se proč – a dejte na jejich vůli.

„Dětství je čas objevování a zkoušení nových aktivit. Dopřejte svým ratolestem, ať vyzkouší více sportů a druhů cvičení, pokud do toho mají chuť. Nedržte je ale násilím u něčeho, co je nezajímá, nečekejte do fáze, kdy si k pohybu vytvoří absolutní odpor a jakoukoli fyzickou aktivitu budou považovat za trest. Následky mohou být celoživotní,“ varuje Linda Gerhardt.

Nemoralizujte a nezakazujte jim jídlo

Pro rodiče tlustých dětí je to těžké. Pokaždé, když jedou s dětmi k pediatrovi, slyší to samé: vaše dítě má nadváhu, nedávejte mu tolik jíst, kontrolujte, co sní, a dbejte na to, aby se pravidelně hýbalo. Obvyklá rada.

„Problém je, že jakékoli striktní omezování stravy vede k vytváření komplikovaného vztahu k jídlu. Když dítěti omezíte, nebo dokonce zakážete konkrétní potraviny a označíte je jako 'špatné', je pro něj těžké to pochopit. Obvykle to vede ke strachu z jakéhokoli jídla a pocitu, že jeho vlastní přirozená touha po určitých potravinách, které jste označili jako 'špatné', znamená ve skutečnosti to, že dítě samo je 'špatné'. Což způsobuje výčitky, pocity viny a hanby,“ vysvětluje Linda Gerhardt.

Nemůžete se pak divit, když například objevíte v dětském pokoji pod postelí hromady papírků od čokolád nebo kelímky od sladkých jogurtů nebo načapáte dítko, jak se tajně plíží k lednici.

Nabídněte dítěti dostatek jídla jakéhokoli druhu, podporujte u něj lásku k jídlu. Nechte potomky, ať s vámi nakupují a vaří, a učte je cenným dovednostem, třeba tomu, jak přirozeně rozlišovat, které potraviny jsou zdravé a tělu prospěšné. Vždyť kvalitní a dobré jídlo je součástí plnohodnotného, zdravého a dobře prožitého života. Nevytvářejte v nich pocit, že jídlo je nepřítel, že dát si zmrzlinu znamená, že jsem zhřešil a selhal. Samozřejmě to ale nemá fungovat tak, že tu zmrzlinu dovolíte po večeři každý den. Všichni víme, že přísné diety a striktní zákazy zkrátka dlouhodobě nefungují.

Chcete mít zdravé děti? Přimějte je k pohybu ještě před nástupem do školy

Nešikanujte je kvůli postavě

„Tyranem se můžete stát nevědomky a nechtěně. Važte dobře slova. U mě to začalo, když jsem si jako baculatá holka chtěla koupit bikiny v mých oblíbených barvách. Co když se ti děti budou smát, že ti z nich leze velké břicho, zeptala se mě moje máma. Nikdy předtím mě nic podobného ani nenapadlo, tahle chvíle byla úplně prvním okamžikem, kdy jsem o svém tlustém břiše začala přemýšlet. A stačily k tomu jediná poznámka a nesouhlasný pohled matky, která tím vyvolala na dvacet let intenzivní nejistoty ohledně stavu mého břicha,“ vzpomíná Linda a dodává: „Je samozřejmě těžké, když vidíte své dítě, jak se chystá vyrazit ráno z domu v oblečení, které zbožňuje, ale kvůli kterému se jistojistě stane terčem posměšků spolužáků. Cítíte se, jako když ho posíláte na porážku. Jenže když se ho pokusíte zastavit, přeberete na sebe roli šikanisty a tyrana vy sami. V podstatě šikanujete své dítě, abyste zabránili tomu, že bude šikanováno. A učíte ho tím uvažovat o tom, co by si ostatní mohli myslet nebo říct si, už předem, než se cokoli přihodí. Zkuste zatnout zuby a vydržet nekomentovat, nehodnotit. Nenahlodávejte důvěru dítěte ve vás, rodiče a ochránce."

Milujte a přijímejte je takové, jaké jsou

Lékaři, učitelé, trenéři, sousedé ani kamarádi vašich dětí nemají žádné právo podkopávat váš záměr vychovávat své děti k přesvědčení, že jsou dobré, hodné, cenné a bezpodmínečně milované, ať už oblékají velikost XS nebo XL. Milovat a respektovat své dítě takové, jaké je, zní samozřejmě, jenže pro spoustu rodičů to může být v praxi obtížné. Někdy mohou tlusté děti vyrůstat s pocitem, že nic z toho, co zvládnou nebo dokážou, neudělá jejich rodiče šťastnějšími a pyšnějšími než to, kdyby zhubly.

„Pořád se tak občas cítím. Je tedy důležité zavázat se přijímat, podporovat a milovat své dítě bez ohledu na to, co se děje. I když zůstane celý život tlusté. Když vychováte své tlusté dítě v atmosféře lásky a přijetí, vyroste z něj sebevědomý, psychicky odolný, svobodný a empatický dospělý. Byť možná tlustý, dokáže se dobře vypořádat se všemi životními nástrahami. A to je opravdu to nejlepší, co může každý rodič udělat,“ uzavírá Linda Gerhardt.

Témata: Děti, Rodina a vztahy, Rodina a vy, Předškolák, Rodiče, Školák, Péče o dítě a jeho výchova, jídlo, Výchova, Rodičovství, Chování a vztahy, Pohyb, Děti a jídlo, Dětská obezita, Tělo, Rada, Průvodce, Nadváha, Tlusté dítě
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
VIDEO: Co dělat, když dítě nic nejí? Poradí odborník na výživu Petr Havlíček. A nebere si servítky
Makovská Marie
Dětský jídelníček
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita
Je jí 23, ale vypadá na 8: Uvízla jsem v těle dítěte, říká dívka, která trpí vzácným onemocněním
Mrázková Dita
Životní příběh
Vyroste z toho? Zploštělá hlavička miminka není jen vada na kráse
Láchová Michaela
Psychomotorický vývoj