Maminka.czBatole

Máte doma „bolestínka"? A neděláte jej z něj sami?

25. 9. 2016
Máte doma „bolestínka"? A neděláte jej z něj sami?
Brečí vaše dítko kvůli každé maličkosti, škrábanečku, odřenině či modřině? Lze mu nějak pomoci? Může být větší citlivost vrozená?

Marijánka je roztomilá tříletá slečna, která se na první pohled nijak neodlišuje od svých vrstevníků, je však jedna věc, která její rodiče, a vlastně i Marijánku, trápí. Holčička je velice citlivá, což jí pochopitelně komplikuje život – vztahy s vrstevníky a třeba i hraní na hřišti.

Maminka se dokonce rozhodla odložit kvůli dívenčině velké přecitlivělosti nástup do školky na další rok. Marijánka velmi těžce nese každé klopýtnutí, škrábnutí či pád. Každou chvíli se kvůli něčemu rozpláče, obyčejná návštěva lékaře je velice traumatizující pro celou rodinu. Jak Marijánce pomoci?

Mohou za přecitlivělost geny?

Možná nevíte, že existují děti, které mají kvůli určité poruše (např. Aspergerův syndrom, ADHD) zvýšený práh bolestivosti a snesou tedy vyšší míru bolesti bez známek nepohody – jednoduše je jen tak nějaké škrábnutí, odřenina či píchnutí nerozpláče.

V posledních letech také některé výzkumy naznačují, že vyšší či nižší míra vnímání bolesti může být daná i geneticky, tato hypotéza však zatím není potvrzena, a tak se odborníci na dětskou duši snaží svým malým přecitlivělým klientům a jejich rodičům pomáhat na základě mnohaletých pozorování a zkušeností.

Například známá psycholožka, autorka několika populárních knih o výchově a maminka dvou dětí, Anne Bacus, tvrdí: „V čem se tyto děti od jiných liší a proč jsou tolik přecitlivělé? Příčinou je určitý mechanismus, jak s dítětem jednáme, a jestliže se tento mechanismus opakuje, stane se z něj zvyk, který vyhovuje všem zúčastněným „hercům“. Ve skutečnosti dítě totiž dává svou bolest na odiv jen tehdy, když má diváky.“

Tvrzení v jiných ohledech velmi empatické a jemné psycholožky se může zdát docela tvrdé, a tak bude možná potřeba jej trochu vysvětlit.

Neberte mu příležitost se učit překonávat těžkosti

„Pochopit mechanismus, o kterém hovoříme, nám pomůže situace, kterou je možné dnes a denně pozorovat na ulici nebo v parku. Dítě utíká, upadne a trochu si odře koleno. Je maličko v šoku a tváří se zaraženě.

Maminka se k němu vrhne, aby ho zvedla. Její obavu si dítě vysvětlí tak, že se mu jistě stalo něco vážného. Vyvolá to v něm strach a začne plakat. To mamince jen potvrdí, že si skutečně ublížilo.“ popisuje mnoha maminkám dobře známou situaci Anne Bacus.

Maminka i citlivý nešťastník se tak ocitá v začarovaném kruhu, kdy jeden druhého nevědomky utvrzují v tom, že je vše skutečně vážné. Ano, mrně potřebuje, abychom pochopili, že se uhodilo a byli empatičtí a rozuměli jeho emocím – už jen to jej mnohdy velmi uklidní.

Avšak pokud to s péčí v tomto ohledu přeháníme, utvrzujeme „bolestínka“ v jeho bolesti a bereme mu tak příležitost, aby se s jistou mírou nepohodlí a bolesti postupně učil vypořádat také sám.

Témata: Děti, Batole, Předškolák, Rodina a vztahy, Školák, Chování a vztahy, Rodina, Aspergerův syndrom, Bolest, Praktický tip, Karambol, Asperger, Máť, Přecitlivělé dítě, Mnohá maminka, Prcek, Anne Bacus, Zvýšený práh, NEJ, Známá psycholožka, Empatie, Píchnutí

Mohlo by vás zajímat
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Nikol Štíbrová přiznala: Tohle je deset strašlivých lží, které říkám synovi
Dojemná svatba! Nevěsta měla dceru na zádech po celou dobu obřadu
Říkají jí Mauglí. Přežila v sibiřské divočině. Teď vyhrála soutěž krásy
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Barunka málem přišla o prst! Její máma varuje před nebezpečnou hračkou
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj

Horoskopy

Panna Po delší době jste opět pracovně v kondici a nechcete si nic pokazit. I když s některým kolegou…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lenka, Eleonora, Lena

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné