Maminka.czZdraví

Máte doma malého lenocha? Rozhýbejte ho!

17. 3. 2019
Máte doma malého lenocha? Rozhýbejte ho!
Každé čtvrté české dítě trpí nadváhou nebo obezitou a na vině jsou často samotní rodiče. Přirozený pohyb venku nahradilo každodenní vysedávání u počítačů a tabletů, místo ovoce a zeleniny se už batolata učí na sladkosti a tak dále. Je bláhové chtít po dětech, aby si samy uvědomovaly dobrý vliv sportu na své zdraví, to jim musíme vštípit my! Jak? Svým časem a vlastním příkladem!

Jistě, každá rodina žije v odlišném prostředí a má jiné časové i finanční možnosti. Ať už ale žijete ve městě nebo na venkově, v domku či paneláku, určité zdravé návyky a opatření může realizovat úplně každý. Nezapomeňte, že jakýkoli pohyb se počítá! Děti zpravidla přejímají ve svém chování vzorce, které vidí u rodičů. Od vás se učí pohledu na svět, způsobům komunikace i přístupu ke svému tělu a zdravému životnímu stylu. Takže pokud je sport a pohyb ve vaší rodině naprosto běžnou aktivitou, přirozeně zařazenou do denního rozvrhu, máte velkou šanci, že ratolesti tento návyk převezmou. Buďte vůdcem a jděte příkladem! „Bez vás, rodičů, to zkrátka nepůjde. Hýbejte se společně. Vyberte sport, který mohou dělat všichni členové rodiny. Budete s dětmi trávit více času a snadněji je k pohybu povedete,“ říká Kristýna Přibylová, trenérka a autorka speciálního cvičení pro děti Monkey´s Gym.

Zábava především!

Nedaří se vám malé pecivály rozpohybovat? Bojkotují úporně vaše snahy přimět je k nějakému sportu? Pokuste se najít aktivitu, která bude bavit vás i děti. Protože pohyb má vždy přinášet hlavně radost! Možností je nepřeberně, zapojte do diskuse všechny členy rodiny a naplánujte si společnou pěší túru, procházku do lesa (a co ji spojit se závodem ve slalomu mezi stromy nebo v přeskakování pařezů?), víkendovou vyjížďku na kole (cílem může být oblíbená hospůdka nebo slíbená zmrzlina), pořiďte si všichni inline brusle a začněte se společně učit, ať už sami nebo v rámci specializovaného kurzu pro začátečníky (o vtipné i adrenalinové zážitky nebude nouze), domluvte se na jednom dni v týdnu, kdy si pravidelně půjdete zaplavat do bazénu a odměníte se relaxem v sauně…

Manžel nutí syna sportovat. Je na něj příliš tvrdý!

Do ničeho nenuťte!

Podle odborníků dělá spousta rodičů jednu velkou chybu, a to, že svého potomka příliš brzy, od útlého věku, specializují na jeden konkrétní sport, což je špatně! Děti začínají „dřít“ třeba už ve dvou či třech letech, kdy je rodiče přihlásí na fotbal nebo tenis. Podle odborníků z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, který zaštiťuje celorepublikový projekt Děti na startu, ale raná specializace škodí. Velmi rychle se jim při jednostranném zatížení opotřebovává pohybový aparát a dochází také k vyhoření. „Pro děti do osmi let věku doporučujeme kroužky všeobecné sportovní průpravy, kde se naučí házet balonem, stát na jedné noze, skákat přes švihadlo, udělat kotrmelec, zkrátka základní prvky, které dítě rozvíjí ve všech směrech a jsou pro něj zábavné,“ říká Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

Poradna: Čtyřletý syn má nadání pro tanec. Jak ho podpořit?

Sledujte vlohy a nechte ho vybrat

Jako rodič, který se svým dítětem tráví každý den a pozoruje ho při nejrůznějších aktivitách, sami poznáte, zda má pohybové nadání a jaké sporty jsou mu blízké. Důležitou roli hraje i fakt, že se potomkovi do sportování chce – pokud má pro určitou činnost vlohy, a ještě ji dělá aktivně a s radostí, pak máte mnohem snazší rozhodování. Na druhou stranu jsou však i děti, u kterých není talent na první pohled patrný, pak je potřeba zkoušet a hledat vhodnou aktivitu. Nejlepší je nechat dítko, aby si vyzkoušelo více sportů, a společně pak vybrat ten nejvhodnější. Zásadou číslo jedna je sport dítěti neznechutit, tak netlačte na pilu, neprojektujte do potomka své nenaplněné ambice a nepřemlouvejte ho, když „se sekne“ a odmítá spolupracovat. Ke každé sportovní aktivitě musí nejprve „dozrát,“ nenuťte ho do sportu, který ho nebaví. Možnost svobodné volby je nejdůležitější!

Žijte hravě a aktivně!

Nechte občas auto zaparkované doma a choďte pěšky, plánujte společné rodinné výlety do přírody, s přáteli a jejich ratolestmi uspořádejte turnaj ve vybíjené nebo badmintonu, ukažte dětem, jak se skáče „panák“ nebo „guma“, uvidíte, že budou nadšené úplně stejně jako vy před dvaceti nebo třiceti lety! „Děti mezi pátým a šestnáctým rokem by měly mít minimálně 60 minut aktivního pohybu denně. A jak toho dosáhnout? Doporučovala bych například, aby děti ve věku od zhruba devíti nebo deseti let chodily do školy a ze školy samy pěšky, místo aby je tam vozili rodiče autem. V průběhu týdne je pak vhodné kombinovat aktivity ve formě kroužků a pohybu venku na hřišti a o víkendu zapojit do pohybu celou rodinu. Děti by se měly každý den trochu proběhnout, vyběhnout schody, udělat pár dřepů, skoků snožmo a na jedné noze, zvládnout několik „sklapovaček“ a kliků. Prostě procvičit celé tělo. Představa společného ranního cvičení před odchodem do školy je asi utopie, ale co třeba zavést pravidelné dvacetiminutovky navečer nebo aspoň o víkendu?“ doporučuje Kristýna Přibylová.

 

 

Harry Potter - Materidouska
Témata: Zdraví, Děti, Předškolák, Školák, Rodina, Rodiče, Sport, Kristýna Přibylová, Monkey's Gym, Skok, Lenoch, Jana Havrdová, APA, Aktivita, Vůdce, Výběh, Člen rodiny, Pohyb, Trenérka, Přirozený pohyb, Schody

Mohlo by vás zajímat
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení

Horoskopy

Vodnář Milí Vodnáři, za nic na světě se nesnažte změnit celý svět, protože na to nyní nemáte. Držte se…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lydie, Lýdie, Livie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné