Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Máte doma nešikovné dítě? Možná má dyspraxii a nemůže za to. Podle čeho to poznáte a dá se to léčit?

Ivana Ašenbrenerová 12.  5.  2023
To je ale trdlo, říkáte možná synovi, když se netrefí do míče nebo postaví věž z kostek a vzápětí o ni zakopne. Nevyčítejte mu to, možná za to opravdu nemůže. Podobné příznaky totiž provázejí jednu z méně známých specifických poruch učení – dyspraxii.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dyspraxie je vývojová porucha motoriky a trpí jí zhruba 6 procent populace. Je méně známá než dyslexie nebo dysgrafie. U chlapců je asi 4krát častější než u dívek. Je to pravděpodobně proto, že mozek chlapců je v prenatálním stavu náchylnější k drobným poškozením, která se pak projevují jako specifické poruchy učení či poruchy pozornosti a hyperaktivita.

VIDEO: ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) - jaké jsou příznaky a léčba?

Kdy si rodiče všimnou, že dítě trpí dyspraxií?

Nemusíte čekat až do školních lavic, syndrom nešikovného dítěte (jak se dyspraxii také říká) poznáte jako rodiče opravdu velmi brzo. Dyspraxie je totiž patrná od malička. „Rodiče dyspraktiků obvykle zpětně uvádějí, že jejich dítě bývalo nešikovné už jako miminko nebo batole. Na druhé straně si to rodiče ale zpočátku nemuseli uvědomit nebo je ani nenapadlo, že by nešikovnost dítěte mohla být způsobena dyspraxií. Často tak podezření, že by o ni mohlo jít, vysloví učitelka v mateřské škole nebo až v základní škole, protože má srovnání s více dětmi,“ říká dětská psycholožka Tereza Beníšková z Pedagogicko-psychologické poradny v Kadani.

Co vás upozorní na to, že by mohlo jít o dyspraxii?

Když má dítě dyspraxii, má problém s naučením se různých komplexních pohybových dovedností, mívá problémy s hrubou motorikou, jemnou motorikou i grafomotorikou. „Takové dítě je méně obratné, méně pohybově zdatné, nejdou mu samostatné oblékání, obouvání botiček (natož zavazovat tkaničky) či hygiena. Přestože se snaží, nedaří se mu jezdit zručně na koloběžce, na kole, není zručné na prolézačkách, má problém udržet rovnováhu, dokonce si dokáže ublížit při běžných činnostech. Není dobré ve sportovních aktivitách,“ doplňuje psycholožka. Dyspraktik taky hezky nekreslí ani nepíše, rozlévá pití a má to také negativní vliv na řeč a zvládání sociálních situací. „Dyspraktici bývají taky víc unavení než běžné děti,“ dodává odbornice.

Kdo vám vaše podezření potvrdí?

Diagnóza dyspraxie patří do rukou speciálního pedagoga, stejně jako diagnostika dalších specifických poruch učení. „Existují standardizované testy, které rozklíčují, zda se skutečně jedná o dyspraxii, či nikoli. Ne každý speciální pedagog však tuhle diagnostiku ovládá. Proto je důležité již dopředu při objednávání vyšetření zjistit, zda se na daném pracovišti na problematiku dyspraxie specializují a zda mají dané testy k dispozici,“ doporučuje psycholožka.

Letní sportovní kempy jsou hitem. Atletika, plavání, brusle, badminton nebo tanec, v tom všem se mohou děti zdokonalit

Musí mít dyspraktik taky ADHD?

Dyspraxie není vždy součástí ADHD, tedy poruchy pozornosti s hyperaktivitou. Ne všichni, kdo mají ADHD nebo ADD, jsou taky dyspraktici. „Ale jde o častý souběh diagnóz. Odhaduje se, že asi 50 procent dyspraktiků má zároveň i ADHD,“ říká Tereza Beníšková.

Dyspraktici nejsou hloupější než ostatní děti

"No jo, ten bude blbej, když je tak nešikovnej," možná často slýchají rodiče dětí s dyspraxií. Podobně jako u jiných specifických vývojových poruch, i tahle bývá způsobena neurologickým poškozením v prenatálním období nebo se vyskytuje v důsledku předčasného porodu. Příčinou tedy není žádné vnitřní onemocnění či mentální retardace. Inteligence dítěte není vůbec narušená. Pravdou ale je, že vrozená nešikovnost zhoršuje výkony dítěte později ve škole i jeho sociální život.

Jak pomoct dítěti s dyspraxií?

Nešikovné děti nejsou hloupé děti, ale tím, že jsou neobratné, nevěří si a mají sníženou sebedůvěru. Proto je s takovými dětmi nutné pracovat paralelně na dvou frontách. „Na jedné straně se zaměřit na zlepšení projevů dyspraxie. Na druhé straně je vhodné začít u fyzioterapeuta, který dítě komplexně vyšetří a doporučí vhodné cviky k nápravě. Někdy je důležité posílit oslabené svalové skupiny, zlepšit držení těla a pak se pohyb daří lépe a efektivněji,“ doporučuje psycholožka Beníšková. Existují také programy neurovývojové stimulace, které mohou dyspraktikům hodně pomoct. „Osvědčuje se i ergoterapie. Důležité je cílené rozvíjení motorických dovedností, ale přiměřeným způsobem – začínat na úrovni, kde dítě právě je, nechtít po něm, co ještě nemůže samo zvládnout,“ doporučuje psycholožka.

Jaké sporty ano, jaké ne?

Pro dyspraktiky obvykle nejsou vhodné klasické soutěživé sporty, v nichž selhávají a necítí se dobře. Nutit tedy dyspraktika chodit na fotbal nebo hokej není ideální. Náš nejstarší syn tuto diagnózu měl a moc dobře vzpomínám, jak velký problém mu dělalo karate. Místo doprava vyrazil nohou doleva a podobně. Nikdy jsme mu ale nic nezakazovali, vždy jsme ho ale podporovali v tom, v čem naopak vynikal. „Chce to hledat způsoby, které se budou dítěti líbit a kde nemusí být lepší než ostatní. Osvědčují se procházky, dětská jóga, plavání pro radost, vlastně veškerý pohyb, který bude dítě bavit, bude se mu v něm dařit a bude zlepšovat koordinaci těla,“ radí psycholožka. A já radím z vlastní zkušenosti. Tolerujte pomalejší tempo, chvalte za to, když z kola poprvé nespadne, neřešte krasopis a nešikovnost při rýsování, a pokud je třeba, řešte to s učiteli. Hledejte silné stránky dítěte a posilujte jejich sebedůvěru. Nesrovnávejte ho s dětmi vaší kamarádky a hlavně mu dávejte najevo, že ho milujete, i když je nešikovné. A ještě jedna poznámka. S věkem se to zlepší, jsme toho důkazem.

Zlobivé, nebo hyperaktivní? Dětský psychiatr radí, jak a kdy se ADHD projevuje a jak dítěti pomoct
Témata: Péče o dítě a jeho výchova, Speciální pedagogika (poradna), ADHD, psycholožka, Vývojová dysfázie, Psychomotorický vývoj, Motorika, Příznaky, Poškození, Porucha, Děti, Dyspraxie, Populace, Tereza Beníšková, ADDA, Kadaň