Maminka.czPředškolák

Máte doma tlouštíka?

Ivana Ašenbrenerová 11.  7.  2010
Máte doma tlouštíka?
Nasadit mu nízkotučnou dietu je ale podle dr. Fuchse nesmysl, ba dokonce začne falešně přizpůsobovat nadbytečným cukrům a ukládá vše do zásob, tuků.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Chápe nízkotučnou dietu jako stav bídy, a proto ,syslí‘. A to i v případě, že později napravíme poměr tuky/cukry. Proto máme pořád hlad, i když tloustneme, stejné je to i u dětí,“ říká.

Kvůli čokoládě násilníkem?

Výživa je skvělá investice do budoucnosti. Podle některých studií, jak se uvádí v časopise American Journal of Psychiatry, vede nesprávná výživa a především nedostatek zinku, železa, vitaminů B a bílkovin k agresivnímu chování dětí ve vyšším věku. Stejně tak prý hrají roli přídatné látky, jako jsou „éčka“.

Cukr a bílá mouka - to jsou asi dvě nejčastější přísady v našich potravinách. Jen těžko najdete nějakou potravinu, která by je v sobě neměla. Když totiž používáte rafinované složky, je zle. Kobliha z bílé mouky a rafinovaného cukru ubírá organismu vitaminy B, což vede k dalším nedostatkům.

A právě ty pak vedou podle některých odborníků k asociálnímu chování, agresivitě atd. U malých dětí pak mají na jejich organismus podobný vliv jako kofein - děti jsou bdělé a celou noc propláčou a mohou být hyperaktivní. Kakao, čokoláda, konzervované omáčky -to jsou potraviny, které je lepší vynechat.

I když existuje řada názorů a studií (především v USA), doktor Martin Fuchs se domnívá, že nic z toho se doposud vědecky neprokázalo. „Tvrdí se, že hyperaktivitu by mohla způsobit aditiva, ale třeba to je složením stravy obecně, kde se aditiva často objevují. A zase jsme u cukrů a nekvalitních tuků… Chybějí ale kontrolované studie s placebem,“ říká lékař.

Přestože se tedy názory na tyto teorie různí a ani odborníci nejsou zajedno, možná stačí zapojit zdravý selský rozum a udělat si studii vlastní. Zkuste si vést deníček, do kterého budete zapisovat vše, co dítě sní a jak se pak chovalo, jak usínalo, jak bylo zdravé či nemocné.

Možná to je příliš odvážné, ale na druhou stranu - aspoň budete mít přehled o tom, co jí. Uděláte si představu, co všechno vámi kupované sladkosti i další potraviny obsahují. Možná budete překvapeni.

Další zajímavé články se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Časopis Maminka, Děti, Předškolák, Výživa a stravování, Doktor Martin, Kobliha, Tlouštík, Bílá mouka, American journal, Máť, Násilník
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Galerie: "Pneumatiky", strie, celulitida? Známé i neznámé mámy ukázaly svá těla v plavkách a nedostatky neřeší
Mrázková Dita
Mámy v plavkách
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Adoptovala tři děti, aby si splnila sen o velké rodině. Co o nich potom zjistila, je k neuvěření!
Formánková Simona
Příběhy
GALERIE: Princezna Charlotte nebo princ George jako dospělí? Neuvěříte, jak budou vypadat děti královských rodin za pár let
Formánková Simona
Galerie
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
RETRO: Proč byly děti z osmdesátek odolnější než ty dnešní? Některé fotky současné rodiče přímo vyděsí!
Víchová Tereza
Retro