Maminka.czPředškolák

Máte doma tlouštíka?

, Časopis Maminka
11. 7. 2010
Máte doma tlouštíka?
Nasadit mu nízkotučnou dietu je ale podle dr. Fuchse nesmysl, ba dokonce začne falešně přizpůsobovat nadbytečným cukrům a ukládá vše do zásob, tuků.

Chápe nízkotučnou dietu jako stav bídy, a proto ,syslí‘. A to i v případě, že později napravíme poměr tuky/cukry. Proto máme pořád hlad, i když tloustneme, stejné je to i u dětí,“ říká.

Kvůli čokoládě násilníkem?

Výživa je skvělá investice do budoucnosti. Podle některých studií, jak se uvádí v časopise American Journal of Psychiatry, vede nesprávná výživa a především nedostatek zinku, železa, vitaminů B a bílkovin k agresivnímu chování dětí ve vyšším věku. Stejně tak prý hrají roli přídatné látky, jako jsou „éčka“.

Cukr a bílá mouka - to jsou asi dvě nejčastější přísady v našich potravinách. Jen těžko najdete nějakou potravinu, která by je v sobě neměla. Když totiž používáte rafinované složky, je zle. Kobliha z bílé mouky a rafinovaného cukru ubírá organismu vitaminy B, což vede k dalším nedostatkům.

A právě ty pak vedou podle některých odborníků k asociálnímu chování, agresivitě atd. U malých dětí pak mají na jejich organismus podobný vliv jako kofein - děti jsou bdělé a celou noc propláčou a mohou být hyperaktivní. Kakao, čokoláda, konzervované omáčky -to jsou potraviny, které je lepší vynechat.

I když existuje řada názorů a studií (především v USA), doktor Martin Fuchs se domnívá, že nic z toho se doposud vědecky neprokázalo. „Tvrdí se, že hyperaktivitu by mohla způsobit aditiva, ale třeba to je složením stravy obecně, kde se aditiva často objevují. A zase jsme u cukrů a nekvalitních tuků… Chybějí ale kontrolované studie s placebem,“ říká lékař.

Přestože se tedy názory na tyto teorie různí a ani odborníci nejsou zajedno, možná stačí zapojit zdravý selský rozum a udělat si studii vlastní. Zkuste si vést deníček, do kterého budete zapisovat vše, co dítě sní a jak se pak chovalo, jak usínalo, jak bylo zdravé či nemocné.

Možná to je příliš odvážné, ale na druhou stranu - aspoň budete mít přehled o tom, co jí. Uděláte si představu, co všechno vámi kupované sladkosti i další potraviny obsahují. Možná budete překvapeni.

Další zajímavé články se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Předškolák, Výživa a stravování, Bílá mouka, Tlouštík, Máť, American journal

Mohlo by vás zajímat
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
Rodičovská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Otce svého dítěte neprozradím, říká Míša Maurerová
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
Manžel začal hodně pít. Vadí mi, že to odnášejí děti. Co mám dělat?
Předčasný porod: Nikdo na světe ho neumí zastavit, říká porodník
Mé dítě má mongolskou skvrnu! Je to nebezpečné?
Mateřská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?

Horoskopy

Blíženci Milí Blíženci, jste plni elánu a rozdáváte kolem sebe radost. Sice jste trochu ve stresu, ale to k…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Patrik, Ella, Lev

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu