Maminka.czZdraví

Máte doma vhodně vybavenou lékárničku?

Petra Miterová 12.  10.  2009
Někde mají vzorně zásobenou lékovou skříňku, jinde se povalují náplasti a prášky jen tak nahodile, někdo doma nemá vůbec nic. Víte, jak by měla vypadat správná domácí lékárnička?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nutno podotknout, že inspirací k tomuto tématu se stal reálný příběh naší rodiny. Dvouletého syna poštípalo několik komárů, zřejmě trochu infikovaných. Místa po štípnutí hodně naběhla, dokonce mu oteklo oko, které měl celé zarudlé. Štípance jej očividně hodně svědily, postižené očičko si neustále škrábal a mnul. Měli jsme strach, aby mu nenateklo ještě víc, nebo si do něho nevnesl nějakou infekci. Jenže byla sobota, lékárny zavřené a my zůstali doma bezmocní: bez repelentů, přípravků na štípance, kapek do očí či prostředků na zmírnění alergické reakce - normálně k nám totiž do třetího patra komáři nelétají. Vzhledem k tomu, že naše vlastní lékárnička byla celkově jeden velký chaos, zachránili nás sousedi -naštěstí stačily úplně běžně dostupné mastičky a oční voda.
Protože jsme hřešili na to, že jsme poměrně zdraví, složení naší lékárničky jsme dost zanedbávali; vlastně jsme ji vybavovali jen průběžně a nahodile podle právě prodělaných obtíží. Aby se už nic podobného, třeba i vážnějšího, nikdy nepřihodilo, rozhodla jsem se, že dám naši farmaceutickou skříňku do pořádku a správně ji vybavím.

Jak by mělo vypadat vzorové složení základní lékárničky rodiny s dětmi, radí lékárník, mluvčí České lékárnické komory Mgr. Aleš Krebs: „Kromě základních položek, zmíněných v samostatném oddílu, by v ní měly být léky, které užívají jednotliví členové rodiny pravidelně a dlouhodobě. Lékárničku je kromě toho vhodné doplňovat s ohledem na roční období, sportovní a jiné aktivity členů domácnosti. Pro rodiny s dětmi bych zvláště doporučoval, aby měly jako první pomoc připravený sprej s obsahem panthenolu na popáleniny, roztok k výplachu očí a dostatečně široké škrtidlo. Ve skříňce by dále neměla chybět dezinfekce na bázi peroxidu vodíku, jodu či jiných látek pro případ odřenin a škrábanců.“ Sortiment léků je potřeba trochu rozšířit, pokud se chystáme vyrazit na dovolenou, zejména do zahraničí. „Na cesty s dětmi bych doporučoval léky obsažené v domácí lékárničce, podle potřeby navíc i prášky proti nevolnosti.

Cestovní lékárničku musíme vybavit podle typu cesty, aktivit a v neposlední řadě podle místa pobytu a zdravotních rizik s tím spojených,“ doplňuje Mgr. Krebs. Například v případě putování do míst s předpokládanou nižší mírou hygieny jsou vhodné léky pro případ průjmového onemocnění, tam, kde je vysoká teplota či očekáváme zvýšenou námahu, nějaký přípravek pro hydrataci a doplnění minerálů. Neztratí se ani antihistaminika -léky určené k léčbě alergických reakcí např. po požití potravin, kousnutí hmyzem. Je možné je užívat nejen vnitřně, ale také lokálně přímo na postižené místo. Nejlepší je samozřejmě prevence, proto by v cestovní lékárničce neměly chybět repelenty -prostředky k odpuzení hmyzu. S výběrem konkrétního přípravku se poraďte v lékárně, obecné pravidlo říká, čím vyšší je obsah účinné látky, tím silnější a delší je účinek.

Z hlediska ochrany před slunečním zářením jsou pro děti vhodné přípravky s vysokým ochranným faktorem, u dětí do dvou let není pobyt na přímém slunci doporučován vůbec. „Na cesty či dovolenou je potřeba, aby jste nezapomněli zejména na léky, které užíváte pravidelně. Nechte si je proto předepsat svým lékařem včas a v dostatečném množství,“ upozorňuje Aleš Krebs. „Jinak není nutné nechávat si preventivně předepisovat další léky jak pro cesty, tak pro domácí skladování. Často jsme svědky toho, že maminky chtějí mít doma antibiotika či jiné léky na předpis: prý pro jistotu. Není to ale nutné ani vhodné. Při akutních potížích je vždy lepší vyhledat lékaře, není vhodné řešit onemocnění vlastním odhadem léčby, a to zejména u dětí. Může to někdy více uškodit než pomoci,“ popisuje své zkušenosti lékárník.

Skladování léků

Když už máme složení lékárničky pohromadě, je nutné myslet na její umístění a správné uložení léků. Ty je potřeba uskladnit podle příbalové informace, tedy letáku u konkrétního přípravku. Obecně platí pro všechny prášky, že je potřeba dodržovat teplotu skladování, nevystavovat je zvýšené vlhkosti ani slunečnímu záření. „U většiny léků není na první pohled vidět, že došlo k jejich znehodnocení z výše uvedených důvodů, proto je správné skladování pro jejich účinek a omezení rizik naprosto zásadní. Rozhodně bych také doporučil ponechávat je v originálních obalech, ze kterých je patrný nejen jejich název a použitelnost, ale také jak je chránit před vnějšími vlivy,“ radí lékárník Krebs. Pořiďte si například speciální krabici nebo si vyčleňte uzavřenou skříňku, raději v jiné místnosti než v koupelně, kde často v rodinách léky bývají. Důkladně zabezpečte, aby se k lékům nemohly dostat děti. Mohou je snadno zaměnit např. za bonbony, což může mít i fatální následky! Co se týče trvanlivosti a výměny skladovaných léků, je nutné je obměňovat podle data použitelnosti na obalu. To se u mnoha přípravků po otevření mění a použitelnost se zkracuje, proto je vhodné si na obal napsat datum otevření; zejména se to týká očních přípravků, sirupů, nespotřebované sterilní gázy, kterou již nelze použít jako sterilní materiál.

Likvidace prášků

Léky nikdy nelikvidujte doma, ale všechny nespotřebované, prošlé či jinak znehodnocené odneste zpět do lékárny. Ta je nechá odborně zlikvidovat u specializované firmy. Léky vyhozené do běžného odpadu, spláchnuté do vody či jinak neodborně vyhozené se nám všem dříve či později dostanou do potravy! Poskládat domácí zásobu léků vám ochotně pomůže každý kvalifikovaný lékárník. Celá akce založení a naplnění lékárničky vám nezabere moc času a pro klid váš i vaší rodiny se rozhodně vyplatí.


Složení lékárničky - Jaké léky mít nezbytně doma:

  • lék proti zvýšené teplotě a bolesti
  • dezinfekce pro případ drobného poranění, odřenin apod.
  • sterilní obvaz
  • náplast s polštářkem i bez něj
  • škrtidlo
  • lék proti průjmu
  • oční voda
  • panthenol ve spreji
  • lék proti bolesti v krku
  • lék k léčbě alergických reakcí
Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Lékař, Aleš Krebs, Máť, Sterilní obvaz, Obecné pravidlo, Základní lék, Velký chaos, Průjmové onemocnění, Drobné poranění, Originální obal, Lék, Očičko, Akutní potíž, Uvedený důvod, Dom, Zdraví na Heureka.cz