Maminka.czChování a vztahy

Máte doma vzteklé dítě? Bude v životě úspěšné, říkají vědci. Jak je to možné?

Simona Procházková 2.  4.  2024
Dobrá zpráva pro všechny unavené maminky, které musí dennodenně bojovat se vzdorující, rudnoucí, vřeštící a zuřící ratolestí. Vědci totiž zjistili, že tyto děti mají předpoklad k tomu, že budou v životě i kariéře úspěšnější než jejich klidnější a flegmatičtější vrstevníci. Proč?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Některé děti projdou obdobím vzdoru bez větších potíží a nepříjemností, u jiných má tato vývojová fáze průběh velmi dramatický a ukočírovat emoční výbuchy stojí rodiče spoustu sil a energie.

VIDEO: Jak reagovat na dětský vztek? Tři tipy, které zabraly mamince u tří synů

Ve chvíli, kdy se vaše „roztomilé zlatíčko" v záchvatu naprosté hysterie válí a řve vzteky uprostřed hypermarketu nebo na zastávce autobusu, vám určitě běhá hlavou spousta nejrůznějších myšlenek, ale ta, že jde o projev osobnosti budoucího úspěšného právníka, brilantního ekonoma, neurochirurga nebo mezinárodně uznávaného politika, mezi ně asi nepatří.

Jako letní bouřka

Vyčerpávají vás každodenní souboje kdo s koho, uječené vynucování si pozornosti, házení věcmi a bouřlivé protesty proti všem vašim povelům, zákazům i prosbám? Soupeření s dětským hněvem patří mezi psychicky nejnáročnější a nejvypjatější okamžiky v rodičovské roli a v podstatě před ním není úniku.

Malé děti zkrátka nedokážou do důsledků pochopit, že chroupáním bonbonů večer před spaním si zkazí zuby, že skákat ze schodů po jedné noze není nejlepší nápad a že to vede většinou ke zlomené noze, že večerní koupel patří k základní hygieně a že maminka si opravdu nemůže dovolit kupovat každý den novou hračku… A tak pokračujeme v boji s větrnými mlýny a musíme jednoduše přežít. Třeba vám následující řádky alespoň částečně vlijí novou krev do žil.

Jak vychovat sebevědomé dítě? 9 zaručených tipů, jak se vám to povede!

Ať si řve a kope, bude z něj právník nebo chirurg!

Výsledky mnohaleté studie (průzkum probíhal kontinuálně téměř 40 let), které byly zveřejněny v odborném časopise Developmental Psychology americké psychologické asociace, přesvědčivě ukazují, že děti, které jsou v předškolním věku nadměrně vzdorovité, dráždivé a celkově výrazně temperamentní ve svých emocionálních projevech, bývají v dospělosti mnohem úspěšnější ve svých profesích.

Takže až budete příště (studem červená až na zádech) sledovat další záchvat vlastního potomka kopajícího do dveří, urputně pištícího nebo modrajícího zlostí v tramvaji nebo na poště a budete se ho snažit všemožně uklidnit, neklesejte na mysli! Máte sice nezbedné a hodně tvrdohlavé dítě, ale možná má před sebou velmi nadějnou budoucnost.

Jak ovlivňuje váš temperament výchovu vašich dětí? Víc, než si myslíte!

Kde se bere úspěch u paličáků?

Proč jsou vzdorovité, paličaté a vzteklé děti v životě úspěšnější? Podle autorů výše zmiňované studie to je možné laicky vysvětlit tím, že zlobivé, výbušné a temperamentní osobnosti jsou urputnější ve svých názorech a přesvědčeních, dovedou prosazovat vlastní vůli, jsou ochotné bojovat za své potřeby, přání a práva, obětují více ze sebe, aby dostaly, co chtějí, a dosáhly všeho, co si zamanou (jen to už v pozdějším věku není nejnovější autíčko nebo lego v obchoďáku, ale stipendium na univerzitě, povýšení nebo zajímavější pracovní pozice). Skvělá zpráva pro všechny frustrované rodiče, kteří jsou na konci svých sil, nemyslíte?

V rámci studie byly sledovány a analyzovány osobnostní charakteristiky a vzorce chování v raném dětství v souvislosti s profesními úspěchy v dospělém věku stejně tak jako rodinné poměry účastníků, jejich postavení v rodině, inteligence a prospěch i chování ve škole.

 

Témata: Děti, Předškolák, Školák, Batole, Péče o dítě a jeho výchova, Rodina a vztahy, Chování a vztahy, Výchova, Kariéra, Vědec, Maminka, Energie, Bouřka, Studie, Peklo, Hysterie, Lego, Výbuch, Ratolest, Vrstevník