Maminka.czŠkolák

Máte na výchovu jiný názor než partner? Různorodost ve výchově je důležitá

, Časopis Maminka
10. 1. 2017
Hádáte se doma kvůli výchově? Buďte v klidu, nejste v tom sami. V pohledu na to, co je pro děti důležité, se názory mužů a žen zásadně rozcházejí.

CO S TÍM?

Rozdíly jsou vidět už v raném dětství. Holčičky se už jako úplně malé hrnou do toho, co dělají mámy. Chtějí se vším pomáhat, uklízet, vařit, být krásné, starat se o mladšího sourozence. A kluci? Jsou dost v pohodě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

K zodpovědnosti se rozhodně nehrnou. A ke čtyřicetinám jim můžete koupit stejnou autodráhu, jako kdyby jim bylo právě pět. Máma i táta jsou sice úplně jiní, ale dohromady je to stejně pořád ta nejlepší možná kombinace.

MÁMA TO VÍ

Mámy zvládnou všechno. O tom není pochyb. Začíná to už ráno. Děti umyté, učesané, snídaně je na stole, pokyny jsou rozdané, budou povinnosti i zábava a všechno se stihne. Stojí nás to dost sil, ale ještě víc by stálo něco vynechat.

GALERIE: Podívejte se na slavné maminky, pro které je kojení na veřejnosti zcela přirozené

A den s tátou? Nebudeme se zdržovat česáním, když nás čeká tolik dobrodružství. K snědku něco ulovíme (špagety, kečup a sušenka ještě nikoho nezabily), tohle triko bude na hřiště dobré (co na tom, že je to vrchní díl od pyžama) a den plný dobrodružství může začít. To, že muži neumějí dělat víc věcí najednou, víme. Ale někdy nás to dokáže přivést k šílenství.

HURÁ, TÁTA JE DOMA!

Je to nefér, někdo přece ty nepříjemné věci dělat musí. Donutit děti uklidit pokoj, udělat úkoly, vyvenčit psa, připravit pro všechny večeři a pokud možno u toho ještě dobře vypadat, zodpovědět dětem milion dotazů, stokrát utřít nudli u nosu a nakreslit dinosaura jedním tahem.

A pak se otevřou dveře, vejde táta a všechno je jinak. V tu chvíli se můžete převléknout za Batmana, sestavit stroj času nebo upéct největší čokoládový dort na světě... jenže si toho nikdo nevšimne. Nedávno jsem odcházela ráno do práce s tím, že jsem svému muži a dceři dala jasný harmonogram, co mají udělat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Když jsem přišla odpoledne domů, byli oba v pyžamu. Byt byl vzhůru nohama, já byla ve stavu někde mezi hysterickým záchvatem a zhroucením ze zoufalství.
To nic neměnilo na tom, že oni měli dobrou náladu. Zrovna stavěli uprostřed obývacího pokoje zoo. A vzteklá máma jim byla ukradená.

A hřeben, kartáček na zuby a teplé jídlo jakbysmet. První, co jsem chtěla udělat, bylo, že dám všechno do pořádku, což v praxi znamená, že se rozčílím a zkazím všem náladu, protože doma přece vládla nálada skvělá (než jsem přišla!). A pak mi došlo, že moje děti nebudou vzpomínat na to, kolik věcí jsem zvládla, jak jsem od šesti vzhůru, abych se o všechno postarala.

Povinnosti a rituály obstará máma, táta je tu zase na ty velké a bláznivé věci. Společně jde o skvěle vyladěný tým.

 

Ale den s tátou v pyžamu se jim vybaví ještě mnohokrát. A taky potopa v koupelně, když sváděly ve vaně boj se žralokem, den na koupališti, kdy mohly být ve vodě nonstop, i když byly celé modré, celý den skoro nic nejedly, ale byly štěstím bez sebe...

Takže jsem si sedla a vytvořila luxusní výběh pro žirafy a slony. Přístup mámy a táty nemusí být vždy stejný, ale děti stoprocentně potřebují obojí.

Rituály, o které se postará maminka, protože to umí nejlíp na světě, a bláznivé věci, které umí táta, protože se mnohem líp oprostí od toho, co se má a musí. Zkrátka, za tou jejich na první pohled bláznivou nezodpovědností je víc. Tak nějak totiž vypadá dobře namíchaný koktejl domácího štěstí.

Povinnosti a rituály obstará máma, táta je tu zase na ty velké a bláznivé věci. Společně jde o skvěle vyladěný tým.

Dětská psycholožka Mgr. Irena Beranová, Psychoterapeutické centrum Řipská

Maminky jsou akurátní, tatínci mají smysl pro dobrodružství. Ovlivňuje rozdílnost ve výchově psychiku dítěte? To, že má každý z rodičů rozdílný přístup k výchově, je naprosto běžné a v pořádku. Je skvělé, že dítě zažívá jednou více režim, akurátnost a pečlivost a jednou zase něco ne zcela podle zdravé výživy, bez umytých rukou a upraveného oblečení.

Dítě se tak potkává s rozdílnými způsoby řešení situací, s různými reakcemi na konflikty a podobně. I v životě se přece bude setkávat s různými lidmi a bude potřebovat vůči nim umět reagovat, zaujmout postoj a vyjádřit svůj vlastní názor.

V podstatě rodiče svými rozdílnými přístupy k výchově a trávení volného času vytvářejí velmi důležité prostředí pro sociální rozvoj a osobnostní růst svého dítěte. Ale také hlavně pro jeho emoční vývoj.

Je možné domluvit se na stejné výchově? Dokonce i to, že se rodiče mezi sebou přou a dohadují o správnosti výchovy, je zcela přirozené, protože nelze vše do detailu a do puntíku dělat stejně.

Důležité je hledat cesty, jak se domluvit a jak dítě vést. Vždy by ale rodiče měli dojít k rámcové shodě v přístupu k dítěti. Někdy je tak daleko větší zátěž právě v rodičích a v jejich dohadech, než v dítěti samotném a jeho volném čase a výchově.

Holka nebo kluk? Poznáte, koho čekáte?

Kdy začít s výchovou dítěte?


 

Témata: Děti, Časopis Maminka, Batole, Předškolák, Péče o dítě a jeho výchova, Školák, Chování a vztahy, Rodina, Rané dětství, Partner, Kartáček, Špagety, Čokoládový dort, Obývací pokoj, Par, Hřeben, Hysterický záchvat, Dětská psycholožka, Názor, Rodič rozdílný, Osobnostní růst, Emoční vývoj, Pár, Irena Beranová, Kečup

Mohlo by vás zajímat
Nikol Štíbrová přiznala: Tohle je deset strašlivých lží, které říkám synovi
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Kojila na špinavé podlaze vlaku. Nikdo z cestujících ji nepustil sednout
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni

Horoskopy

Panna Největší nepříjemnosti se odehrávají v rodinném kruhu, protože si nerozumíte se svými rodiči. Oni…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Běla, Gejza, Bianka

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné