Maminka.czVánoce

Máte své rodinné vánoční tradice? Tady je 14 ověřených nápadů!

Simona Procházková 22.  12.  2020
Máte své rodinné vánoční tradice? Tady je 14 ověřených nápadů!
Rozkrajování jablíček, rybí šupina pod talířem, lití olova, barborky ve váze nebo celodenní půst, abyste viděli zlaté prasátko, tyto vánoční tradice určitě znáte. Co takhle vymyslet a vytvořit si další, své vlastní, rodinné zvyky a tradice, které budete doma dodržovat, těšit se na ně a provádět je všichni spolu. Máme pro vás inspiraci v podobě patnácti skvělých nápadů a tipů.

Tradice jsou velmi důležité, protože poskytují příležitosti, jak udržet vaše rodinné dědictví. Tradice mohou vytvářet smysluplné vzpomínky, od vtipných a zábavných po ty sentimentální.

Na společně strávené chvíle budete s láskou a dojetím vzpomínat ještě po letech. Pokud je ještě nemáte, udělejte si své rodinné zvyky, tyto rituály pomáhají posilovat vzájemné vztahy, stmelují a dokážou vytvářet neopakovatelné emoční pouto mezi členy rodiny. Proto neváhejte a nebojte se letos vyzkoušet něco nového. Právě vy můžete vymyslet a realizovat zbrusu nové tradice, ve kterých bude možná vaše rodina pokračovat po generace. Tak směle do toho, vyberte si, co by se mohlo líbit a fungovat právě pro vás a vaše nejbližší.

Dílnička: Ukážeme vám, jak jednoduše a zajímavě zabalit vánoční dárky

1. Zkuste zorganizovat každoroční setkání celé široké rodiny. Pár dní před Vánoci shromážděte početné příbuzenstvo na jednom místě, ať už u vás doma nebo v nějaké příjemné kavárně či restauraci, dejte si společně dobré jídlo a povídejte si.

Letos to nejde tak snadno jako jindy, ale sejděte se alespoň on-line na dálku nebo někde venku. 

2. Dívejte se společně na pohádky a vánoční filmy. Užívejte si, že můžete své postřehy a dojmy sdílet navzájem. Ke sledování si připravte oblíbené dobroty, zabalte se do huňatých dek a nechte se vtáhnout do děje. Zaručenými tipy jsou například filmy Vánoční koleda, Čtvery Vánoce, Sněhová královna, Anděl Páně, Láska nebeská, Polární expres nebo třeba komedie Trable o Vánocích.

Jak mít opravdu šťastné rodinné Vánoce? Někdy je to fuška, ale víme, jak na to!

3. Zúčastněte se štědrovečerní bohoslužby. Vydat se společně na půlnoční mši bude pro všechny silným zážitkem, uvidíte. Určitě najdete v okolí vašeho bydliště kostel, kde se vánoční bohoslužba uskuteční, tak neváhejte. Uvědomíte si lépe, o čem vánoční svátky skutečně jsou, jaký je jejich hlavní význam. A ukážete to i svým dětem. Možná ji letos budou někde dávat on-line. 

4. Nejspíše máte svou „vánoční klasiku“ neboli tradiční pokrmy, které prostě v žádném případě nesmí na vánoční tabuli chybět. Oblíbené cukroví, bramborový salát podle receptu od prababičky, místo rybí polévky připravujete zelňačku… Pokračujte v tom, rituály týkající se jídla k nejkrásnějším svátkům v roce zkrátka patří, neměňte je.

Kdy a jak dětem říct pravdu o Ježíškovi? Možná právě teď! Anebo nikdy

5. Dopisy Ježíškovi. Říkáte si, že to je přeci jasné, všechny děti to nadšeně dělají. Zkuste to ale letos trochu jinak, opačně. Před štědrovečerní večeří nebo rozbalováním dárků, napište všichni Ježíškovi děkovné dopisy. Pak si je schovejte, sbírejte je každý rok, po čase budete mít nádhernou vzpomínku. Nebo si ty starší můžete další roky společně přečíst. Platí ale jedno pravidlo, pokud někdo nechce svěřit ostatním, co do vzkazu napsal, přečte si ho jen on sám.

6. Dělejte radost a pomáhejte. Vyberte společně nějakou nadaci, rodinu, o které víte, že na tom není úplně dobře, nebo třeba osamělého souseda a pomozte v rámci svých možností. Pošlete finanční příspěvek na charitu, nachystejte dárečky pro rodinu, která si žádný podobný luxus nemůže dovolit (pokud je vám trapné předávat dárek osobně, položte ho před dveře nebo pošlete poštou), pro staršího opuštěného souseda upečte vánočku a cukroví nebo se nabídněte, že mu zařídíte nákup. Krásnou možností jsou též vánoční stromečky (najdete je každoročně například v obchodních centrech) pro děti z dětských domovů, kde si můžete vybrat jakékoli přání a to splnit.

Královské Vánoce: Co večeří a proč si dávají dárky jindy než ostatní?

7. Pečení cukroví a perníčků si užijte všichni spolu. Rozdělte si, co kdo bude připravovat, pusťte k tomu vánoční koledy a uvidíte, jak vám práce půjde pěkně od ruky. Každý z rodiny si může říct o svůj oblíbený druh, na který se nesmí zapomenout.

8. Zazpívejte na Štědrý den Ježíškovi „Happy Birthday“, popřejte mu krásné narozeniny a na okno nebo do zahrady pro něj položte malou pozornost. Toto má úspěch samozřejmě zejména u menších ratolestí, které jsou doslova pohlceny kouzlem Vánoc.

9. I když nepatříte mezi věřící, na Štědrý den dopoledne, před slavnostní večeří nebo přímo u stromečku si společně přečtěte alespoň kousek z Evangelia podle Lukáše (Vánoční příběh). Chvíle rozjímání a zamyšlení se nad podstatou svátků dá vašemu Štědrému dni nový rozměr.

První Vánoce ve třech: Očekávání a realita se můžou lišit. Jak si je užít?

10. Udělejte si seznam všech oblíbených a tradičních vánočních koled, stáhněte si je a pouštějte je doma klidně každý adventní den. Příjemně vás naladí na vánoční čas. S dětmi si je zpívejte, nacvičte „číslo“, které předvedete u stromečku.

11. Zabalte krabici cukroví a navštivte pečovatelský dům ve vašem městě. Žije tam obvykle spousta nemocných a osamělých starých lidí, kteří se zejména v období Vánoc cítí smutně a opuštěně. Za cukroví nebo přání budou rádi. 

12. Kupte si (šikovnější a kreativnější jedinci si mohou sami vyrobit) sváteční deník nebo zápisník a nechte všechny členy rodiny, aby do něj zaznamenali po svém své dojmy, pocity a postřehy z vánočních dnů. A dělejte to každý rok, kdykoli se tak budete moci ohlédnout za uplynulými Vánocemi a ponořit se do vzpomínek.

Nebuďte ve všem perfektní, nebo vás to sejme! Zvlášť na Vánoce to chce zvolnit

13 .Udělejte něco neobvyklého, pojměte Štědrý den jinak. Nachystejte si vše, co jde, den předem a na Štědrý den vyrazte bruslit (pokud mrzne, tak na rybník, ale veřejná kluziště najdete dnes bez problémů téměř všude) nebo vyrazte na běžkách (za příznivých sněhových podmínek), případně pěšky, do lesa.

14. Přichystejte dětem malé ranní překvapení na Štědrý den. Už ráno po probuzení se v pokojíčku „zázračně“ objeví jeden malinký dárek. Malé děti budou mít oči navrch hlavy. U těch již odrostlejších je hezkou „předzvěstí“ nadílky drobná pozornost, maličkost, schovaná při snídani pod talířkem nebo prostíráním.

Jejda! 25 vánočních nehod a trapasů, které člověk nechce zažít
Kolik dárků na Vánoce je akorát? Když jich je moc, děti si je stejně neužijí
První Vánoce s miminkem. Jaký bude první Štědrý den ve třech?
Témata: Rodina, Vánoce, Advent, Cukroví, Vánoce 2020, Tradice, Komedie, prababičky, Happy Birthday, Evangelium, Vánoční tradice, Sněhová královna, Lití olova, Půst, Štědrý den, Dárek, Anděl Páně, Inspirace, Ježíšek, Zlaté prasátko
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Porod
Zamlklé těhotenství mě zaskočilo, čekala jsem na samovolný potrat, říká zpěvačka Klára Vytisková. Čím jí tento moment otevřel oči?
Láchová Michaela
Rozhovor
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Novák Matějková Markéta
Miminko