Maminka.czPrezentace klienta

Máte toulavé boty? Vydejte se s dětmi do Atén! Třeba na podzimní prázdniny!

Reklama 2.  10.  2023
I když létu dávno odzvonilo, rozhodně to neznamená, že byste se měla vzdát cestovatelských zážitků. Zvlášť pokud jim holduje celá vaše rodina. Teď na podzim máte šanci poznat místa, která jsou v létě obsypaná davy turistů, ve větším klidu. Pokud vám chybí teplo a sluníčko, vydejte se do Athén, kde se teploty stále pohybují kolem 20 °C.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Klepněte pro větší obrázek

I když většina z nás má Athény spojené především s Akropolí, slavným pahorkem, na kterém se nachází pozůstatky hned několika starověkých chrámů včetně toho nejznámějšího Parthenonu, návštěvníkům toho nabízí mnohem víc. Přesvědčíme vás o tom na následujících řádcích.

Po stopách historie

 „Jádrem“ historického centra Athén je městská čtvrť Plaka , která leží na východní straně Akropole a je jednou z nejstarších a nejmalebnějších čtvrtí v městě. Stojí totiž přímo na základech původních starověkých Athén. Při procházce úzkými labyrintovými uličkami, které lemují domy a vily z doby turecké okupace a neoklasicistního období (19. století), budete mít dojem, jako byste cestovali „strojem času“.

Klepněte pro větší obrázek

Za pozornost stojí zejména Lysikratův památník, římská agora se slavnou Věží větrů a Hadriánovou knihovnou. Nachází se zde také mnoho kostelů, mistrovských děl byzantského umění a architektury a také památky z doby osmanské okupace, například mešita Fethiye ze 17. století či turecké lázně. Čtvrť zdobí také mnoho zajímavých muzeí, malebných taveren, kaváren, barů a obchůdků se suvenýry a tradičními řeckými výrobky.

Místa, kde to žije

Pokud máte rádi spíše přirozený ruch města, vydejte se do čtvrti Monastiraki, která je jednou z nejživějších a nejrušnějších. Hlavním lákadlem této části Athén je městský bazar Yousouroum s jedinečnou atmosférou. Nedaleko od něj se nachází oblast Psyrri, tradiční čtvrť, která se během několika posledních let vyvinula v jedno z nejdůležitějších „center“ městského nočního života s mnoha bary, tavernami, ouzeris, kluby atd.

Klepněte pro větší obrázek

Ráj pro shopalkoholiky

V srdci historického centra se nachází tradiční nákupní zóna s více než 2 500 obchody všeho druhu, která se rozkládá v místech kolem ulice Ermou. Další ulice Athinas zase proslula jako skvělé místo pro nákup potravin. Nachází se zde velká městská tržnice s čerstvou zeleninou, rybami a masem.

Odtud už je to blízko do dalších oblíbených athénských čtvrtí - Makriyianni, Ano Petralona, Theseion, Kerameikos, Metaxourgeio a Gazi s mnoha restauracemi, bary a kavárnami.

Novodobé památky

Athény jsou doslova pokladnicí památek, kromě těch antických, obdiv vzbuzují i novější stavby. Doporučujeme zejména náměstí Syntagma, kterému dominuje řecký parlament. Na tomto náměstí také začínají krásné Národní zahrady o rozloze téměř 16 hektarů, kterou zdobí nejen palmy, ale i listnaté a jehličnaté stromy atypických tvarů. V zahradách stojí také impozantní sídlo Zappeion z roku 1888, které má podobu antického chrámu s řadou sloupů. Konají se zde různé mítinky, konference a obřady.

Odtud se můžete vydat směrem k prezidentskému sídlu nebo ke stadionu Panathenaikon. Ten má pro Athéňany velký význam, je postavený z mramoru a v roce 1896 se zde konaly první olympijské hry v novodobé historii.

Významnými budovami najdete také na náměstí Omonio, respektive v ulici Patision s Národním archeologickým muzeem, které patří k předním světovým muzeím.

Klepněte pro větší obrázek

 V blízkosti muzea se nachází půvabná čtvrť Exarcheia, z níž můžete vystoupat na zelený kopec Lycavittos. Z jeho vrcholu se vám naskytne výhled na celé město až k moři, které nadchne i vaše děti.

Klepněte pro větší obrázek

Článek vznikl ve spolupráci s Řeckou turistickou centrálou.

Klepněte pro větší obrázek

Další informace najdete na Visit Greece.

Témata: Cestování, Prezentace klienta, Reklama, Cestování s dětmi